Genel Sağlık

Disleksi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Disleksi Nedir? Disleksi Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir? Erken dönemlerde görülen disleksi, öğrenme güçlüğü olarak adlandırılmaktadır. Çocukluk döneminde ve okula başlama döneminde kendini belli eden bu rahatsızlık aileleri telaşlandıran bir durum olabilmektedir. Disleksi nedir, nasıl tedavi edilebilir gibi pek çok konuda endişe duyan ailelerin disleksinin tedavisi için bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Disleksi rahatsızlığı okula başlayan çocuklarda fark edilebilir olmaktadır. Öğrenme güçlüğü olarak ortaya çıkan disleksi de normal çocuklar 10 dakika gibi bir süre içerisinde konuları anlayabilirken disleksi olan çocuklar konuyu bir saatte ve ya daha uzun sürede kavrayabilmektedir. Öğrenmede yaşanan güçlüklere ek olarak disleksi olan bireyler konuşma ve yazma çalışmalarında da başarısız olabilmektedir. Bu durum ise disleksi hastaları ‘nın sosyal ve iş yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Disleksi zararlı bir hastalık olmayıp sadece öğrenme güçlüğü olarak düşünülmelidir. İlaçla tedavi yolları aramak yerine öğrenmeyi kolaylaştıracak yöntemler denemek disleksi olan bireylere daha faydalı olacaktır.

Disleksi dünya nüfusu içerisinde %5-15 arası oranda görülmektedir. Hiçte az olmayan bu rakama rağmen disleksi dâhilerin rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Albert Einstein, Mozart, Thomas Edison gibi pek çok ünlü isimde de disleksi durumu görülmüştür. Disleksi öğrenmede bir güçlük olup çeşitli yollarla ortadan kaldırılabilecek bir durumdur.

Disleksi Nedenleri Nelerdir?

Disleksi genellikle doğum öncesi anne karnında oluşan anomalilere bağlı olarak gelişebilmektedir. Disleksi nedenleri içerisinde anne karnında oluşan disleksi şu şekilde özetlenebilir:

 • Annenin hamilelik öncesinde ve hamilelik döneminde yetersiz beslenmesi sonucu bebeğin beyin yapısının gelişiminde gerilikler ve ya eksiklikler olabilir. Bu durum ise bebek doğduktan sonra disleksi olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Annenin hamilelik döneminde yanlış ilaçlar kullanmasına bağlı olarak ortaya çıkan disleksi de bebeğin beyin gelişimine zarar veren ilaçlar bu duruma neden olabilmektedir.
 • Annenin hamile iken enfeksiyon geçirmesi halinde de disleksi kaçınılmaz durumlardan biri olmaktadır. Enfeksiyon geçiren annelerin mümkün olduğunca kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Bebeğin plasentasında oluşan sorunlarda disleksiye neden olabilmektedir.
 • Göbek kordonunda oluşan anomali durumlarında da disleksi sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Plasenta (Bebeğin Eşi) Nedir? Ne İşe Yarar? Görevi Nedir?

Disleksi sadece anne karnında değil doğum esnasında oluşan anomalilerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Doğumdan sonra şu nedenlere bağlı olarak disleksi oluşabilir:

 • Doğumun normalden uzun sürmesi ve zor bir doğum yapılması halinde bebeğin beynine giden oksijen miktarında azalmaya bağlı olarak disleksi gelişebilir.
 • Bebeğin doğumdan hemen sonra uzun bir zaman boyunca nefes alamaması ve nefes alamadığı için beyne oksijen gitmemesi nedeniyle disleksi görülebilir.
 • Ailede genetik olarak disleksi rahatsızlığının geçmiş olması.
 • Bebeklik dönemlerinde ve erken yaşlarda ateşli rahatsızlık geçirilmesi sonradan kazanılmış disleksiye neden olabilmektedir.

Disleksi nedenleri kişiye göre değişebildiği gibi tedavi edilebilir bir durumdur. Disleksili bireyler için durumun kabullenilmesi ve nedeni ne olursa olsun sabır göstererek tedavi yoluna gidilmesi gerekir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi nasıl anlaşılır, herkeste aynı belirtiler görülebilir mi gibi pek çok soru akla takılmaktadır. Günümüzde disleksi üzerinde yapılan araştırmalara bakıldığında belirtilerin büyük bir kısmının 6 yaşından sonra ortaya çıktığı görülmektedir. Disleksi belirtileri genellikle çocukların yeni bilgiler öğrenmeye başladığı dönemlerde fark edilebilir olmaktadır.

Disleksi olan bireyler aslında yaşıtları ile aynı zekaya ve aynı zihinsel yeteneklere sahiptirler. Diğer insanlardan tek farkları biraz daha geç öğrenmeleridir. Geç öğrenme açığını kapatmak için disleksi olan bireylerin diğerlerine göre daha fazla tekrar yapması ve öğrendiklerini pratiğe dönüştürmesi gerekebilir. Disleksi olan bireyler için günümüzde disleksili çocuklara eğitim veren kurumlar bulunmaktadır.

Disleksi olan çocuklarda ve yetişkinlerde:

 • Disleksi olan bireylerde konuşamama, konuşmada zorlanma gibi durumlar görülebilir.
 • Konuşma esnasında kelimelerin yerlerini değiştirme ve ya kelimenin içerisindeki hecelerin yerlerini değiştirme sık sık görülür.
 • Aynı kelimeyi ardı ardına tekrarlama ve kelimeyi doğru telaffuz edememe hali vardır.
 • Ön- arka, sağ-sol gibi yönlendirmeler karıştırılabilir.
 • Şarkı, tekerleme, alfabe gibi bilgileri öğrenememe ve karıştırma hali sık olur.
 • Konuşurken disleksi olan bireylerde kendini ifade edememe durumu görülür.
 • Yazı yazarken disleksi olan kişiler ‘’dede’’ yerine ‘’eded’’ gibi harflerin yerini değiştirerek yazabilirler.
 • Disleksi hastaları kelimeleri ve kavramları tam bir şekilde öğrenemedikleri gibi yazarken de zorlanırlar.
 • Okumayı geç öğrenme ve okurken yanlış okumalar yapma bu kişilerin belirgin özelliklerindedir.
 • Harfleri yazarken, söylerken ve ya okurken sürekli olarak karıştırma ve okuma esnasında hecelerin yerlerini değiştirerek okumak da sıkça görülen durumlardandır.
 • Disleksili bireylerde okumayla birlikte yazma da geç öğrenilen bir durumdur.
 • Disleksi hastalarında kısa kelimeleri okumadan geçme ve uzun kelimeleri de zorlandığı için okumama gibi bir durum söz konusudur.
 • Disleksi hastalarının yazılarında çoğunlukla yazım hataları bulunur.
 • Yazarak ve konuşarak kendilerini ifade etme yetenekleri pek gelişmemiştir.
 • Okumalar esnasında sesli olsun sessiz olsun disleksi hastaları okuduklarını anlayamazlar.
 • Sesli okuma yaparken hatalarla dolu okuma, yavaş okuma ve zorlanarak okuma görülür.
 • Yapılacakları hatırlayamama, liste hazırlayamama görülen durumlardandır.
 • Disleksi hastalarında görsel ve işitsel uyaranlara karşı çabucak dikkat dağılması görülür.
 • Renkler, sayılar, şekiller gibi pek çok detay disleksi hastaları tarafından öğrenilemeyebilir.
 • Kafiyeli olan kelimeleri öğrenememe gibi bir durum da söz konusudur.

Disleksi Tedavisi Nasıldır?

Disleksi rahatsızlığı kesinlikle zeka geriliği ile karıştırılmamalıdır. Disleksi hastaları sadece ve sadece öğrenmede diğer bireylere göre daha yavaş ilerler. Bu durumun ortadan kaldırılması için erken teşhisin önemi büyük olduğu gibi bireylere yönelik etkinlikler yapmak ve disleksinin tedavisi ile ilgili terapilerde bulunmak bu rahatsızlığın etkilerini en aza indirecektir.

Disleksi rahatsızlığı olan kişiler okuma, yazma ve konuşma esnasında sorun yaşamalarından dolayı toplum tarafından anlaşılamayan kişiler grubuna girerler. Bu durum ise toplumsal anlamda kendilerini soyutlandırmaya ve disleksinin daha da ilerlemesine neden olabilmektedir.

Disleksi tedavisi için öncelikle çocukluk döneminde teşhisi koyulan hastalık için uzmanlardan yardım almak gerekmektedir. Bu tür rahatsızlığı olan kişilere karşı nasıl hareket edileceği hakkında bilgi alınmalıdır. Disleksi sorununa ait belirtiler görüldüğünde rehberlik servisine ve pedagoglara gidilebilir.

Disleksi sorunu olan bireyler bir şeyleri başaramamaktan yana sorun yaşadıklarından dolayı bu rahatsızlığı olan çocuklar herhangi bir işi başardıklarında cesaretlendirilmelidir. Başardıklarının farkına varan disleksi hastaları daha kısa sürede düzelme gösterdiği gibi öğrenme konusunda da daha istekli hale gelebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Otizm Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Disleksi Hastalarıyla Yapılabilecek Etkinlikler

 • Disleksi olan çocuklarda geç öğrenme durumu görüldüğünden dolayı uzun süre ve sabırla yaklaşılması gerekir. Mümkün olduğunca tekrar yapılması ve konuların üzerinden devamlı olarak geçilmesi gerekebilir.
 • Disleksili bireylere nasıl yaklaşılması ve hangi yöntemler ile eğitim verileceği konusunda bilgi veren kitaplardan yardım alınabilir.
 • Disleksi olan bireyler için hızlı ve anlayarak okuma kursları düzenlenmektedir. Bu kurslardan yardım alınabileceği gibi evde okuma ve yazma etkinlikleri yapılabilir.
 • Öğrencilik dönemindeki disleksi hastaları için bol bol motivasyon etkinliği yapılabilir ve bu kişiler okuma yazma konusunda ilerletilebilir.
 • Disleksi hastaları ilgi isteyen kişilerdir. Yetişkinlerin çocukluk döneminde çokça ilgiye ihtiyacı olduğundan dolayı ebeveyn ve öğretmenlerin ilgili olmaları gerekir.
 • Sevgi her kapıyı açtığı gibi disleksi sorunu olan çocuklarda da oldukça etkilidir. Disleksi hastaları genellikle kendilerini seven kişilerden daha kolay bir şekilde eğitim alırlar.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı