Ağız ve Diş

Diş Çürüğü Nedenleri ve Diş Neden Çürür?

Dişler bebeklik döneminde ilk olarak 4. aydan çıkmaya başlar ve 105 yaşına kadar bebeklik dişleri çıkmış olur. 6 yaşına kadar dökülür ve yeni dişler gelir. Ağızda toplamda 32 adet diş bulunur. Dişler hem kadın hem de erkekler için en önemli uzuvlardan biridir. Fiziksel görünüşe güzellik katar. Diş Çürüğü Nedenleri incelendiği zaman ve mikrop, bakteriyel gibi nedenlerle karşılaşıldığında ağrılı ve acılı bir dönem yaşatır. Önlenebilir bir hastalık olmakla beraber tedavisi kısa süreli ve kesin sonuç veren bir hastalıktır. Dişlerin sağlıklı olduğunu 2 şey gösterir. İlk olanı dişin fiziksel görünümünün güzel olmasıdır. Sağlıklı Dişin görüntüsü beyaz ve parlaktır. Fakat sorunlu diş tabakası sarımtırak olur ve git gide koyulaşır. En sonunda da diş köküyle bağı kesilir sallanmaya başlar. Diş sararmışken önlem alınabilir.  Düzenli fırçalanan diş ve sağlıklı beslenme gibi yapılması gereken rutinler, Diş Çürüğü Nedenlerini ortadan kaldırır ve dişin sağlığını korur. Ayrıca sadece diş sağlığı değil, ağız sağlığı da önemli bir durumdur. Dil damak sağlığı da diş sağlığı kadar önemli bir faktördür. Özellikle dil temizliği için dil temizleme özelliği olan diş fırçaları tercih edilmelidir.

 Diş Neden Çürür?

Gün içerisinde yediğimiz yiyecekler ağız içinde bakteri tabakası oluşur. Eğer dişler fırçalanmaz ya da diş ipi gibi, temizlemeye yardımcı araçlar kullanılmazsa, ağız içindeki bakteriler büyür dişe yerleşir ve bir tabaka oluşturur bu tabaka gün geçtikçe büyür ve özellikle karbonhidratlı yiyeceklerden asit oluşturur. Oluşan asit dişlerin beyazını eriterek, dişin önce sararmasını, sonra diş minesinin bozulmasını ve en sonunda da çürümesini sağlar. Diş Çürüğü Nedenlerini araştıran bilim adamları, yaptıkları araştırmalar sonucunda, bu rahatsızlık için teknoloji geliştiriyor ve birçok seçenek sunuyor. Fakat cerrahi müdahaleden önce düzenli ağız bakımı yapmak ve çürümeden önce önlem almak gerekir. Düşün çürümesine sebep olan ve ağız içeresinde yaralar çıkmasına sebep olan en büyük faktör sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Fakat İlk çıkan dişler kendiliğinden dökülür. 6 yaşına kadar dökülen dişler sağlıksız olduğunu göstermez. Çünkü daha dayanıklı ve daha sağlam dişler diş etinden gelir. Eğer tükürük bezlerinde sorun varsa ya da ağız içindeki tükürük miktarında azalma varsa da dişlerin çürümesi gerçekleşir.

İlginizi çekebilir: Ağız ve Diş sağlığının önemi nedir? Temiz tutmanın Yolları Nelerdir?

Çürük Diş Nasıl Belli Olur?

Çürük diş ilk olarak ağrılı olur. En sık görülen Diş Çürüğü Nedenleri ise, sıcağa soğuğa hassasiyetli olmasıdır. . Fiziksel olarak da sararmış ve daha da koyu kahverengi olabilir. Kişinin yediği yiyecek ve içeceklere karşı aşırı hassasiyet içerir. Dondurma ya da çay gibi aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecekler karşısında diş acır ve çekilmez bir ağrı ortaya çıkar. Özellikle şekerli ve asitli gıdalar tüketildiğinde ağrıma başlar. Eğer çürümüş bir diş sallanıyorsa yemek yerken acı yapar. Ayrıca çürük diş ağız sağlını da bozar. Çürüyen dişin etrafında iltihap ya da apse gibi sorunlar oluşur. Bu da damak içeresinde şişlik oluşturur. Ayrıca boğazda ve küçük dilde de iltihaplanma ve şişmeye sebep olabilir. Kişi dişindeki çürüğü hisseder. Ayrıca çürüğün seviyesine göre ağrı miktarı artar. Diş Çürüğü Nedenleri genel olarak diş fırçalama ile ilgili olduğunu düşünen kişiler, çürüklerin altında başka sağlık problemleri de aramalı, özellikle de diş sorunun yanında aft gibi ağız içi hastalığı varsa, bu konu için iyi bir araştırma yaparak doktora başvurmalıdır.

Çürük Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Çürük tedavisi için ilk olarak hastanın yaşı ve diş durumu incelenir. Eğer hastanın dişi çekilmeden dolgu yöntem ile iyileşecek ise dolgu yöntemi tercih edilir. Diş Çürüğü Nedenleri arasında en sık rastlanan durum, diş çürüğünün köke kadar inmesidir. Tabii bu tedavi yöntemlerinde hastanı tercihi de göz önüne alınır. Hastanın diş kök tamamen kaybedilmiş ya da sinir dokusundaki hasar derecesini ortodonti doktoru belirler. Duruma göre dolgu, Florür ya da kanal tedavisi yapılabilir.

 • Dolgu Tedavisi: Dolgu, çürümeye başlamış fakat tedavi edilebilir diş için dolgu yapılır. Dişin içi ve çürük kısmı özel maddesiyle temizlenir ve diş yapısına benzer bir maddeden çürüyen bölge doldurulur. Böylece doğal diş çekilmeden yeniden kullanılır hale getirilir. 2 çeşit dolgu çeşidi bulunuyor.
  1. Kompozit Dolgu: Silikon dioksit parçacıklarından oluşan bir plastik karışımıdır. Görünüş olarak diş yapısına benzerlik gösterir. Genellikle en çok tercih edilen seçenektir. Aynı gün sonunda yeme içme eylemi gerçekleştirilebilir.
  2. Amalgam Dolgu: Gümüş, kalay ve bakır maddelerinden %50 oranında civa karıştırılır. Bu yöntem diğerine nazaran daha maliyetlidir. Ayrıca bu yöntemi tercih eden hastalar 24 saat bu yeme içme işlemi gerçekleştiremez ve son aşama olan cilalama işlemi de 1 gün sonra gerçekleşir.
 • Florür Tedavisi: Flor maddesi içeren bu madde de dolgu gibi bir işlemle gerçekleşir. Fakat daha doğal olan bu yöntem bebek ve çocuklara da uygulanabilir. Üstelik tedavi sırasında kullanılan flor miktarına bakıldığında, diş macunu içerisindeki orandan daha az orandadır.
 • Kanal Tedavisi: Kanal tedavisi, doğuya ve flora göre daha derindir. Dişin çürüme oranı fazla olan işlemlerde kullanılır. Dişin kök kısmına kadar temizlenir ve iyileşmesi için özel ilaç verilir. Daha sonrasında da duruma göre ileri seviyede tedavi yöntemleri uygulanır.

Nasıl Önlenir?

Ağız sağlığı ve diş çürüklerini önlemek için birçok şey yapılabilir. Diş Çürüğü Nedenleri genel olarak yenen içilen yiyeceklere bağlıdır. Tabi bazı hastalıklar ya da ağız içerisindeki tükürük eksikliği gibi sebeplerden dolayı da diş çürümeleri görülebilmektedir.

 • En başında düzenli diş fırçalama ve düzenli ağız temizliği yapılmalıdır. Eğer diş fırçasına karşı ağızda hassasiyet oluşmuşsa, ağız çalkalama suları ve anti bakteriyel gargaralar kullanılabilir.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek, diş çürümesini önlediği gibi, genel olarak vücut sağlığını etkilemektedir. Bu yüzden düzenli kahvaltı, gerekli vitamin ve mineralleri almak da diş sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Asitli ve şekerli gıdalar diş minesini daha çabuk yıpratır ve diş çürümelerine sebep olabiliyor. Bu yüzden gün içinde çok miktarda şekerli ve asitli gıda tüketilmiş ise, dişler sık sık fırçalanmalı ve mümkün oldukça fazla ağız gargarası yapılmalıdır.
 • Vücut için çok yararlı olan su, dişler içinde büyük önem taşır. Günde en az 2,5 litre su içilmeli ve vücudu susuz bırakmamalıdır. Bol su tüketilen ağız da yara ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara rastlamak pek mümkün değildir.

Göz atabilirsiniz: Yeterince Su İçmezseniz Ne Olur ?

 • Diş macunu seçerken, flor miktarına ve içerisindeki etken maddelere dikkat edilmelidir. Mümkün oldukça flor açısından zengin macunlar ya da misvak tercih edilebilir.
 • Diş Çürüğü Nedenleri arasında yanlış fırçası seçimi ağız yaralarını tetiklemede büyük etken oynar. Sert olmayan ve dil temizliğinde de kullanılan diş fırçaları tercih edilmelidir. Diş fırçası 3 -6 ay aralarında yenilenmedir.
 • Ülkemizde Diş ipi kullanımı fazla yaygın değildir. Fakat diş ipi, diş fırçasına nazaran daha fazla kalıntı temizlemektedir. Diş ipi kullanımına dikkat etmek gerekir. Fazla sert kullanılmaması gereken diş ipi, yanlış kullanıldığında diş eti kanamalarına sebep olabilmektedir.
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı