Ağız ve Diş

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Hem sağlıklı hem de bembeyaz dişler, insanların özgüven dolu olmalarını sağlar. Estetik açıdan da oldukça önemli olan diş görünümü birçok kişi için sorun olabilmektedir. Mevcut dişlerinden memnun olmayan birçok kişi son zamanlarda diş beyazlatma yollarını araştırmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber başarılı hekimlerin uyguladığı yöntemler dişlerim beyaz görünüm kazanmalarını sağlıyor. Diş beyazlatma işlemi genel olarak diş yüzeyinde bulunan mine yapısındaki renkli maddelerin jel yardımı ile temizlenme işlemi olarak bilinmektedir.

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Kişisel bakıma önem veren her insan için diş görünümü oldukça önemlidir. Özellikle diş yapısındaki renk ve şekil bozuklukları psikolojik olarak kişileri büyük oranda rahatsız etmektedir. Şekilde bozukluklarından ziyade diş renklerinden memnun olmayan kişiler, alternatif tıp ürünlerinden yararlanarak evde diş beyazlatma yöntemleri uygulayabilirler. Kendi yaptığı işlemlerden memnun olmayan kişiler ise diş hekimlerin kapısını çalmaktadırlar. Diş hekimleri, estetik ve restoratif maddeler kullanarak hem renk hem de renk problemlerini gidermektedirler.

Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?
Diş Beyazlatmaya Neden İhtiyaç Duyulur?

Dişlerindeki çay, sigara gibi maddelerin vermiş olduğu renkli renklerden memnun olmayan kişiler genel olarak karbonat ile diş beyazlatma işlemi uyguluyorlar. Buna ek olarak diş beyazlatma kalemi ve diş beyazlatıcı diş macunlarının da kullanıldığını görmekteyiz. Bu yöntemlerden istediği sonucu alamayan kişiler, yukarıda da belirttiğimiz üzere diş hekimleri tarafından uygulanan medikal işlemlerden de yararlanabiliyorlar. Bleaching yöntemi ile medikal olarak beyazlatılan işlemlerde daha etkili, daha kalıcı çözümler alabilmek mümkündür.

Diş Beyazlığını Nasıl Kaybeder?

Dişlerin neden renk değiştirdiği hep merak edilir. Başta çocukluk döneminde dişlerin oluşu sırasında oluşan yapısal bozukluklar, anne karnında iken maruz kalınan antibiyotikler, günlük yaşam sırasında bilinçsiz yiyecek ve içecek tüketimi (aşırı kahve ve çay tüketimi, sigara) ile içtiğimiz su içerisindeki yüksek flor oranı dişlerde renk değişikliği meydana getirmektedir.  Dişlerde oluşan renk değişimleri kendi arasında 2’ye ayrılmaktadır. Bu konudaki detaylara geçecek olursak;

İç Renklenme: Dişin iç yapısına yerleşmiş lekeler genel olarak iç renklenme olarak adlandırılmaktadır. Bu lekeler diş fırçalama ile dahi çıkmamaktadır. İç renklenme sorunu daha çok diş oluşumu sırasında meydana gelen yapısal bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Çocukluk dönemimde kullanılan ilaçlar veya gereğinden fazla flor alımı dişlerin iç yapısında renklenme meydana getirmektedir. Diş beyazlatma işlemi, dişin iç yapısındaki bu lekelerin büyük bir kısmını beyazlatmaktadır.

Dış Renklenme: Dişin dış bölümünde meydana gelen renk değişimleridir. Bu renk değişimleri sigara, alkol, çay, kahve ve kola gibi boya bazlı gıdaların tüketimlerinden kaynaklanmaktadır. Diş taşına yapılan genel işlemlerde bu lekelerden kurtulabilmek mümkündür.

Dişte meydana gelen her renklenme için ayrı tedavi uygulanması gerekmektedir. En kalıcı, en başarılı tedavi sadece diş hekimi tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle çevreden her duyduğunuz işlemi dişlerinize uygulamayın. Bazı işlemler sonucunda dişinizi dahi kaybedebilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?
Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı içerisinde birçok alternatif yöntem uygulandığını belirtmek istiyoruz. Dişlerde beyazlatma işlemi uygulama yöntemime göre kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır.

Power Bleaching: Diş hekimi tarafından ofis ortamında gerçekleştirilen bu işlem maksimum 2 saat sürmektedir. Beyazlatıcı Jel ve ışık yardımı ile yapılan bu işlemde diş rengi 4 tona kadar açılmaktadır. Şu an için en güvenilir, en hızlı ve en etkili yöntemin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Home Bleaching: Tamamen evde uygulanabilen bir diş beyazlatma işlemidir. Bu işlemde diş hekimi kişinin ağız ölçülerini alır. Oldukça basit bir yöntem ile plastikten hazırlanan ağızlık içerisine özel jeller konulmaktadır. Günde en az 4 en fazla 8 saat takılması gereken bu ağızlıklar ile diş beyazlığı 7 gün içerisinde istenilen seviyeye getirilir. Süre diş rengi ve hazırlanan jele göre değişiklik gösterebilir.

Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir Mi?

Diş beyazlatma işleminin kendine uygun olup olmadığını merak eden herke bu soruyu sormaktadır. Herhangi bir diş ya da diş eti rahatsızlığı olmayan herkese bu tedavi işlemi rahatlıkla uygulanmaktadır. İşlemler öncesinde kesinlikle diş hekimi muayenesinden geçilmeli ve son onay alınmalıdır. Dişlerinde ilerlemiş çürükler bulunan ya da diş eti rahatsızlığı bulunan kişiler önce bu konuda tedaviler olarak dişlerini beyazlatabilirler. Sadece emziren ve gebe annelere, büyüme ve gelişim çağında olan kişilere tedavilerin uygulanması önerilmez.

Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir Mi?

Bu konuda araştırma yapan birçok bilim insanı, beyazlatma işlemi sırasında kullanılan solüsyonun %10’a kadar herhangi bir zarar meydana getirmediğini saptamıştır. Bu oranda yapılan işlemler hem sağlıklı hem de güvenilirdir. Bugüne kadar dişlerini beyazlatıp kalıcı hasar ve yapısal değişiklik meydana geldiğini belirten 1 hasta dahi bulunmamaktadır. Tabi bu durum bilinçsiz olarak yapılan işlemleri kapsamamaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Herkeste Aynı Sonucu Mu Verir?

Dişlerinin beyazlatılması için doktorlara başvuracak kişiler herkeste meydana gelen değişimin kendisinde de meydana gelip gelmeyeceğini düşünür. Maalesef ki yapılan işlemler herkeste aynı sonuçları vermemektedir. Dişte meydana gelecek beyazlama oranı tamamen diş yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri

Diş Beyazlarının Yan Etkileri
Diş Beyazlarının Yan Etkileri

Diş beyazlatmanın yan etkileri bulunup bulunmadığı da merak ediliyor. Yapılan işlemler genel olarak jellere dayandığı için bazı kişilerde hassasiyet sorunları meydana gelebiliyor. Yapılan işlemler sonrasında havaya karşı, sıcak – soğuk içeceklere karşı kısa süreli hassasiyetler görülebilir. Bu belirtiler yapılan işlemler sonrasında görülmesi muhtemel durumlardır. Hassasiyet etkisi ortalama olarak 48 saat içerisinde sona ermektedir. Bu süre geçmesine karşın hassasiyet hissi devam ediyorsa beyazlatıcı jel kullanımına son verilmelidir. Hassasiyet hissi aynı zamanda doktor tarafından önerilen diş macunu ve kremlerin kullanılması ile de sona erecektir. Eğer hekiminiz herhangi bir öneride bulunmazsa içerisinde potasyum nitrat bulunan herhangi bir macunu da kullanabilirsiniz. Hassasiyet hissi dışında beyazlatma işleminin herhangi bir zararı ya da yan etkisi görülmemektedir.

Beyazlatma İşleminin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yazımızın son bölümünde ise beyazlatma işleminin ne kadar kalıcı olduğundan bahsedeceğiz. Alınan sonucun da kişiden kişiye değişen bir kalıcı süreye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Uygulanan işlemler, kişinin diş yapısına göre en az 6 ay, en fazla 2 yıl kalıcıdır. Yapılan işlemlerden sonra kişinin dişine bakma durumu yapılan işlemin daha da uzun süre etkiler göstermesini sağlayabilir. Uygulanan beyazlatma işleminden sonra kişiler en az 2 hafta boyunca çay, kahve, kola gibi boya içeren gıda ve içeceklerden uzak durmalıdır. Aksi halde çok kısa süre içerisinde dişlerinin eski hale döndüğünü görebilirler.

Diş renginizin sosyal ve kültürel yapısına olumsuz etkiler meydana getirdiğini düşünüyorsanız diş beyazlatma tedavisinden destek alabilirsiniz. Diş hekimi ile yapacağınız ön bir muayene işlemi sonrasında nasıl bir tedavi yürütüleceğine karar verebilir, daha sonrasında ise sağlıklı ve güzel dişlere sahip olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı