Ağız ve Diş

Diş Beyazlatma Bandı Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Yorumları

Dişlerin beyazlık derecesi kişiden kişiye göre değişim gösterebilmektedir. Uzmanların yaptıkları açıklamalar dişlerde meydana gelen sararmaların genetik olabildiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra ağız ve diş bakımlarının yapılmaması ya da dişlerin sararmasına neden olacak yiyecek ve içeceklerin sık bir şekilde tüketilmesi de kişilerin dişlerinin sararmasına neden olabilmektedir. Diş beyazlatma ürünleri ise sararmalardan rahatsız olan kişilerin kullanımına sunulmaktadır. Böylelikle bantlarla ya da bahsedilecek olan alternatif yöntemlerle birlikte beyaz dişlere sahip olunması mümkündür.

Son yıllarda alternatif olarak sunulan yöntemler belli kimyasalların ya da lazer sistemlerinin diş sağlığı açısından kullanılmaya başlanması ile ortaya çıkmıştır. Özellikle lazer ile diş beyazlatma uzun süre sonuç alınması açısından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Lakin pek çok insan gerek fiyatından ötürü gerekse bu tür işlemlerini evlerinde halletmek istemelerinden ötürü lazerle diş beyazlatmaya yanaşmamaktadır. Diş beyazlatma bandı nedir? Ve nasıl kullanılır sorularını soran bireyler hem maliyetli hem de etkili olmasından dolayı bu ürünü tercih etmektedir.

Evde kullanıma uygun olan ürünler arasında ise en popüler olanları eczanelerde satılan diş beyazlatma bantları olarak açıklanmaktadır. Bantların yanı sıra yine eczanelerden diş beyazlatma kalemleri de rahat bir şekilde temin edilebilmektedir.

Diş Beyazlatma Bandı Nedir?

Diş beyazlatmak için kullanılan bantların nasıl değerlendirilmeye başlanacağının açıklaması ürünlerin tam olarak ne olduğunun anlaşılmasından sonra yapılmalıdır. Diş beyazlama bantları genel kapsamda şeffaf bantlar olarak düşünülmelidir. Markasına değişim göstermekle birlikte paketli şekilde satılan ürünlerde alt ve üst dişlere uygun olarak üretimi yapılan bantlar bulunmaktadır.

Bantların yapıştırılacak olan yüzünde diş beyazlatma etkisi olan maddeler olduğu bilinmektedir. Bu sayede işlem sonrasında etkili bir beyazlık temin edilebilmektedir. Ancak kullanıcı yorumları kısmında da bahsedilecek olduğu üzere ürünlerden beyazlatma sonucu alamayanlar da bulunmaktadır. Beyazlık etkisinin görülmeme nedeni genel manada kullanım önerilerine göre değerlendirme işlemlerinin yapılmamasından ileri gelmektedir. Ya da pek çok kişi aceleleri olduğu gerekçesi ile bantları dişlerinde önerilen zaman dilimlerinde bekletmemektedir. Bu da bantlarda yer alan maddelerin diş üzerindeki katmanlarla gerektiği şekilde tepkimeye girememesine yol açmaktadır.

Sonuç ise amaçlanandan daha az beyaz dişler olarak çıkmaktadır. Bantların etkisini uzun süre görmek isteyenler kullanım önerilerinde bulunan zaman aralıklarında bant yapıştırma işlemini yinelemeyi de ihmal etmemelidir. Böylelikle diş bantları ile elde edilebilecek en iyi beyazlık sonucunu yakalamak garanti kapsamına alınmış olacaktır.

Diş Beyazlatma Bandı Nasıl Kullanılır?

Diş beyazlatma bandı nasıl kullanılır konusu sahip olunan bant türüne göre değişim gösterebilmektedir. Ancak piyasada yer alan beyazlatma bantlarının pek çoğu bahsedecek olduğumuz şekilde kullanılmaktadır. Bireylerin ilk kullanım öncesinde ürünün yan etkilerinin olup olmadığı ya da içeriklerinin yazdığı bölümü okumaları da önerilmektedir. Çünkü aksi hallerde dişlere zarar verebilecek sonuçlar oluşabilmektedir. Bu tür beyazlatma ürünleri dişleri daha sağlıklı ya da daha temiz bir hale getirmeyecektir. Bundan kaynaklı olarak kullanım öncesinde diş ve ağız temizliği kişiler tarafından yapılmalıdır. Dişlerin fırçalanması da açıklaması yapılan nedenler yüzünden diş beyazlatma bantlarının kullanımının ilk adımını oluşturmaktadır.

Aşamalar halinde anlatılan diş beyazlatma bantlarında kullanımda sonraki adım bantların hazırlanmasıdır. Fakat bu alanda pek çok kişi büyük bir hata yapmaktadır. Bireyler dişlerini fırçaladıktan hemen sonra bant yapıştırarak daha etkin sonuçlar alacaklarını düşünmektedir. Oysaki bantların dişlere yapıştırılması için fırçalama işlemlerinden sonra en az yarım saat beklenmesi gerekmektedir. Zaman aralıklarına dikkat edilerek bantların hazırlanması sonrasında sıra yapıştırma işlemine gelmektedir. Markaların bir kısmı alt dişlere ayrı üst dişlere ayrı bant üretimleri yapmaktadır. Böylelikle farklı diş yapılarına göre en iyi etki alınabilmektedir.

Bant hazırlıkları sırasında hangi bandın ne şekilde yapıştırılması gerektiğinin provası da yapılmalıdır. Bu sayede ilk kerede doğru şekilde yapıştırma sonucu yakalanabilecektir. Ürünlerin dişlere yerleştirilmesinden sonra sıra bekleme aşamasına gelmektedir. Bekleme aşaması da markadan markaya değişim gösterebilecektir. Fakat belirtilen zamanlar asla aşılmamalıdır. Süre dolduğunda ise bantlar dişlerden çıkarılarak ağız içi bol su ile durulanmalıdır. Bu aşamada dişler tekrar fırçalanabilmektedir.

Diş Beyazlatma Bantları Nerelerde Satılır?

Diş beyazlatma bantları nerelerde satılır merak edenler için öncelikle eczaneler adres olarak gösterilmektedir. Eczanelerde farklı markaların sağlıklı olan diş beyazlama bantlarının olduğu görülecektir. Alımlar için kozmetik ürünlerinin sağlık materyalleri ile satıldığı zincir mağazalar da tercih edilebilmektedir.

Aynı şekilde büyük marketlerden de bu tür ürünlerin satın alınması mümkündür. Özellikle ağız bakım ürünleri için özel bölümler oluşturan süper marketlerde yeni markalarla tanışmak imkânları da kolay bir şekilde elde edilebilmektedir.  Üstelik ürünlere gösterilen talep oldukça yüksek olduğu için alternatif çoklukta kutulu paketleri de yapılmaya başlanmıştır. Bu sayede deneme aşamasında içerisinde az olan paketler satın alınabilmektedir. Bireyler favori markalarını keşfetmeleri halinde ise hem ekonomik olan hem de içerisinde ürün çok olan bant paketlerini tercih etmektedir.  Diş beyazlatma bandı nasıl kullanılır başlığında kullanım hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hangi Diş Beyazlatma Bantları Kullanılmalıdır?

Piyasada diş beyazlatma bandı adı altında oldukça fazla markanın ürünü olduğu bir gerçektir. Bu ürünler arasında tercih yapmak tamamen kişilerin ellerindedir. Ancak diş sağlığı oldukça önemlidir. Bundan kaynaklı olarak seçilecek olan ürünlerin sağlıklı olduğundan emin olunması lazımdır. İlk kulanım ya da alım öncesinde ürün hakkında yapılan yorumları okumak bu alanda daha iyi sonuçlar yakalanmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde daha önce ismi duyulmayan markalar yerine piyasada yer edinmiş olan markaların ürünlerinin tercih edilmesi de alternatif öneri yöntemlerinden biridir.

Markalar konusunda bilinmesi gereken bir diğer konu başlığı da ürünlerin ithal edilmesi ile alakalıdır. Pek çok ürün ülkemizde bilinmemesine karşın yabancı ülkelerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu gibi markaların temin edilmesinden sonra araştırmaların uluslararası satış yapan sitelere bırakılan yorumlara göre gerçekleştirilmesi iyi olacaktır. Fakat unutulmamalıdır ki insanların diş yapıları birbirileri ile aynı değildir. Bundan ötürü bir kişide olumlu etkiler yaratan diş bantları aynı etkileri farklı birinde yaratmayabilmektedir.

Bireyler bantları deneyimlemek için ilk alımlarda hangi marka olduğu fark etmeksizin en küçük sayılı olanlara yönelmelidir. Bu sayede kendilerine en yararlı olan bantları bulabileceklerdir.

Eczanelerdeki En İyi Diş Beyazlatma Bantları Nelerdir?

Eczanelerin ilaç kapsamında girmeyen ürün satışlarında farklı markalara yönelebildikleri bir gerçektir. Bununla birlikte belli kıstaslara uymayan ürünlerin satışları eczanelerde yapılmamaktadır. Özellikle Sağlık Bakanlığı onayı almamış herhangi bir ürün bu tür yerlere kesinlikle satışa sunulmaktadır. Eczanelerdeki en iyi diş beyazlatma bantları da sağlık açısından zararsız oldukları için tercih edilmektedir.

Gerçekleştirilen araştırmalar kapsamında her eczanede bu tür ürünlerin yer almadığı sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle küçük yerlerde bulunan eczanelerde diş beyazlatma bantları ancak sipariş üzerine temin edilmektedir. Diğer yandan özellikle büyükşehirlerde Crest ya da içerisinde aktif karbon olan beyazlatma bantları anında temin edilebilmektedir. Diş beyazlatma bantları arasında içinde aktif karbon bulunanlar hem sağlık açısından hem de verdiği sonuçlar açısından en iyiler ve en çok satanlar arasında sayılmaktadır. Diş beyazlatma bandı nasıl kullanılır sorusu kadar kullananların yorumları da bu aşamada önemlidir.

Diş Beyazlatma Bandı Kullananların Yorumları

Ağız ve diş bakımı herkes tarafından aynı hassasiyet gösterilerek yapılmamaktadır. Diş beyazlatma bandı kullananların yorumları da buna bağlı olarak değişim göstermektedir. Kısa bir araştırma yapılması halinde ürünlerden çok memnun olanların da hiç memnun kalmayanların da olduğu görülecektir. Memnun kalmayanlar genel kapsamda ürünlerin kullanım talimatlarına göre hareket etmeyenlerden oluşmaktadır.

Öncelikle bu tür bantlarda değişen sürelerde bekleme zamanları bulunmaktadır. Kişiler bantları dişlerine yapıştırdıktan ve yapıştırılan bantların tüm dişlere temas ettiğini kontrol ettikten sonra mutlaka gereken zaman aralıklarında bekleme sağlamalıdır. Aksi durumlarda bant üzerindeki jelle diş yapısı tepkimeye giremeyeceği için etkili sonuçlar da yakalanmayacaktır. Bu da otomatik olarak kişilerin olumlu yorumlar yapmamalarına yol açmaktadır. Diş beyazlatma bandı nasıl kullanılır bilmeyenlerin yorumları dikkate alınmamalıdır.

Kullanım talimatlarına uyan bireylerin bu işlemleri yinelemeyi de ihmal etmemelerinin altı çizilmektedir. Çünkü diş beyazlatma bantları geçici bir beyazlık sağlamaktadır. Beyazlık konusunda kalıcı sonuçlar alınabilmesi için tekrar aralıklarına riayet edilmesi gerekmektedir. Ürünlerin kullanım sistemlerini bilerek hareket edenler etkin neticelere vardıkları için yorumları da olumlu hale bürünmektedir. Bir diş beyazlatma bandının doğru şekilde kullanılmasına karşın iyi sonuç alınmaması ise içeriklerle alakalıdır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında farklı bir markanın deneyimlenmesi önerilmektedir.

Diş Temizleme Bantlarının Zararları

Dişlerde ede uygulanabilen beyazlatma tekniklerinin de kliniklerde uygulananların da belli zararları olabileceği bilinmelidir. Fakat zararların kesin olarak görüleceği zannı doğru değildir. Öncelikle diş temizleme bantlarında da beyazlatma kalemlerinde de bu işlem için jeller kullanılmaktadır. Jeller dişlerle tepkimeye girerek dişlerin renk tonlarını açmaktadır. Diş temizleme bantlarının zararları sık kullanımlarda ortaya çıkmaktadır. Her paketin arka yüzünde ya da kullanım talimatlarında ne kadarda bir kullanılması gerektiği yazmaktadır. Çok sık kullanımlarda jeller dişin mine yapısının aşınmasına yol açtığı bilinmektedir.

Aşınmalar ise erken fark edilmediğinde ya da gereken önlemler alınmadığında artan diş hassasiyetinden diş kayıplarına kadar istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra ürünlerin olası zararlarından biri de jelin yutulması ile alakalıdır. Her marka, diş beyazlatma bantlarının arkasına jelin yutulmaması gerektiğini yazmaktadır. Fakat ağızda durduğu sürenin çok olması ve tükürük salgı bezlerinin daha aktif olarak çalışması bu durumu neredeyse imkânsız hale getirmektedir. Bireyler bu neden yüzünden ürünü olabildiğince az yutmaya çalışmalıdır.

İnsan uçucuna zararlı olan jelin istenmeyen etkilerinden uzak kalmak için kullanımdan sonra ağız iyice çalkalanarak temizlenmelidir. Temizleme işlemleri sırasında dişlerin yeniden fırçalanması da önerilenler arasındadır. Anlatılan şekilde imtina gösterilerek hareket edildiğinde işlemlerde maksimum fayda alındığı gibi herhangi bir zarının görülme olasılıkları da minimumlara indirilecektir.

Diş Beyazlatma Bant Fiyatları

Ağız bakım ürünlerinin fiyat ortalamaları ürünlerin nereden satın alındığına bağlı olarak değişim göstermektedir. Aynı durum diş beyazlatma bant fiyatlarında da kendini göstermektedir. Bantların fiyat aralıklarında değişimlerin diğer nedeni paketlerin büyüklükleridir. İçinde daha çok bant olan paketlerin fiyatları diğerlerine göre daha fazladır. Bu tür ürünlerde uzun süreli kullanım için tercih edilen çok sayıda ürünün bulunduğu paketler için üç yüz TL civarında ödemeler yapılabilmektedir. Ürünlerin ithal edilmesi de rakamların yükselme nedenlerinden biri olarak açıklanmaktadır. Aynı şekilde diş beyazlatma bandı olarak hangi markanın kullanıldığı da fiyat analizlerinde etkili olmaktadır. Bu kapsamda Dental Duty gibi eczane markalarının daha yüksek fiyatları olduğunu söyleme yanlış olmayacaktır. Bilindiği üzere günümüzde sağlık ve kozmetik harcamalarının büyük bir kısmı internet üzerinden yapılmaktadır. diş beyazlatma bantlarının alışverişleri de bu bağlamda online sistemler üzerinden tamamlanabilmektedir.

Üstelik internet alışverişleri tüm sektörlerde olduğu gibi ağız bakımında da daha iyi ve daha düşük fiyat erişimleri sağlanmasını garantilemektedir. Ürün alışverişlerinde süpermarketlerin sitelerine de genel ürün satışı yapan büyük mağazaların sitelerine de bakmak mümkündür.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı