Kürtaj

Devlet Hastaneleri Kürtaj Yapıyor Mu?

Ülkemizde devlet hastanelerinde kürtaj yapılmadığı algısı bulunmaktadır. Ancak gereken koşullar sağlandığında devlet hastanelerinde de kürtaj yapılabilmektedir. Bununla beraber devlet hastaneleri kürtaj yapıyor mu sorusuyla ilgili detaylar için yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Şartları Nelerdir?

Devlet hastaneleri de özel hastanelerde olduğu gibi kürtajda yasal prosedürleri takip etmektedir. Gebeliğin ilk on haftasında olunması sağlanması gereken temel şarttır. Ayrıca gebeliğin anne hayatına risk teşkil etmesi ile de kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj İçin Eş Onayı Gerekli Mi?

Yasalar gereğinde evli kadınlar kürtaj olabilmek için eşlerinin rızasını almak zorundadır. Bu işlem hastanelerde belgelerle halledilmektedir.

İlgili konumuz: İstanbul Kürtaj Yapan Özel Hastaneler

Bekârlar Devlet Hastanesinde Kürtaj Olabilir Mi?

Devlet hastanelerinde bekâr kadınlar da kürtaj olabilmektedir. Bunun için on sekiz yaşın üzerinde olmaları yeterlidir.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Yaş Sınırı Var Mı?

Kürtajın yaş sınırı ülkemizde her yer sağlık kurumunda aynıdır. On altı yaş altındaki kürtajlar sadece mahkeme kararı neticesinde yapılabilmektedir. On altı ve on sekiz yaş arası ise ebeveynlerinin onayı ile kürtaj olabilmektedir.

Devlet Hastanelerinde Kürtaj Paralı Mı?

Anne hayatına risk oluşturan gebelikler devlet hastanelerinde ücretsiz olarak sonlandırılmaktadır. İsteğe bağlı sonlandırmalarda da pek çok devlet hastanesi ücret talebinde bulunmamaktadır. O halde devlet hastaneleri kürtaj yapıyor mu sorusunun yanıtları bu şekilde paylaşılabilir.

İlginizi çekebilir: Yasal Kürtaj Süresi Kaç Aya Kadar Geçerlidir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı