İLAÇLAR

Devit 3 Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Devit 3 kullanımı D vitamini yetersizliği olan kişiler için tavsiye edilmektedir. İlaç hem küçük bebeklere hem de büyüklere verilebilir. Vitamin takviyesi olarak kullanılan Devit 3 raşitizmde de kullanılır. Raşitizm kol ve bacak kemiklerinde biçim bozuklarının belirgin bir şekilde olduğu durumdur. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra dudak, dil, boğaz bölgelerinde şişlik ortaya çıkıyorsa mutlaka hekiminizi aramanız gerekir. Kan basıncı çok yüksek olan kişilerin ilaç kullanmadan önce mutlaka hekimlerine gerekli bilgileri vermeleri gerekmektedir.

Devit 3 Nasıl Kullanılır?

Devit 3 kullanımı kesinlikle hekim kontrolünde olmalıdır. Hekiminiz reçeteye Devit 3’ü nasıl kullanmanız gerektiğini söylüyorsa o şekilde kullanmanız gerekmektedir. İlaç kullanımı sırasında mutlaka hekiminizin direktiflerine uyun. İlaç size hangi dozda verildiyse o dozda kulanın. İlacı hekiminize danışmadan bırakmayın. İlacın birden bırakılması, dozun azaltılması ya da artırılması halinde sağlığınız üzerinde ciddi yan etkiler ortadan kalkar. İlacı içerken ağıza doğrudan ya da küçük miktarda sulu gıda içine damlatabilirsiniz. Bunu günde 1 defadan fazla olmamak şartı ile yapmalısınız.

Devit 3 Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Devit 3 kullanımında dikkat edilmesi gerekenler başında ilacı kullandıktan sonra herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız halinde doktorunuz ile konuşmanız gelir. Eğer kan basıncınız çok yüksekse, üreter taş varlığı varsa, epilepsi, broş iltihabı, böbrek fonksiyonlarında bozukluk gibi durumlar söz konusu ise, ilacı kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize danışmanız gerekir.

Devit 3 Kullanımında Ortaya Çıkabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Devit 3 kullanımında yan etkiler başında metabolizma ve beslenme bozuklukları gelmektedir. İdrarla atılan kalsiyum miktarında artış olası yan etkilerden bir tanesidir. Bu durum kan ve idrar testi aracılığı ile kolay bir şekilde tespit edilebilir. Diğer yan etki aşırı miktarda idrar yapmaktır. Aşırı susama ve idrar yapamamak da böbrek ve idrar yolları bozuklukları arasında yer alır. Mide ve bağırsak bozuklukları da olası yan etkiler arasında yer alır. Bu yan etkiler arasında ishal, karın bölgesinde ağrı, mide gazı, bulantı ve kabızlık yer alır. Bu yan etkilerin tümü nadiren görülmektedir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği belirtileri bazı insanlarda hiç ortaya çıkmayabilir. Kişide eksiklik olmasına rağmen kişi bu belirtileri hiç hissetmeyebilir. Ancak çoğu zaman D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde vücut ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Ciddi eksikliklerin olması halinde kemik ağrısı ve yürümekte zorlanmaya giden kuvvet kaybı ortaya çıkar. Ayrıca bağışıklık sistemi görevini yerine getiremediği için enfeksiyon sıklığında artış meydana gelir. En sık görülen belirtiler arasında şunlar yer alır:

  • Uykusuzluk,
  • Saç dökülmesi,
  • Kemik yapısında bozukluk,
  • Kemik erimesi,
  • Bağ ağrısı,
  • Depresyon,
  • Değişken ruh hali,
  • Kas güçsüzlüğü.

Özellikle çocuklarda uzun süreli D vitamini eksikliğinde raşitizm adlı hastalık meydana gelmektedir. Bu hastalık kendini bacaklarda eğrilik, el ve ayak bileklerinde kalınlaşma, büyüme geriliği ile kendini gösterir.

Atarax Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Bilgilerine bakabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

D vitamini eksikliği nedeni farklı farklı olabilir. Yeterince güneş ışığı almamak D vitamini eksikliğinin en sık görülen nedenlerinden bir tanesidir. Güneş altında yeterince duran insanlar vücutları için gerekli olan D vitaminin alabilirler. İnsanların büyük çoğunluğu kapalı alanlarda daha çok vakit geçirirler. Ayrıca güneşe çıkınca da güneş kremi kullanıldığı için güneş ışığı kısmen engellenmiş olur. Bu durumlar kişilerde D vitamini eksikliğine neden olur. İnsanlar takviye olarak D vitamini kullanmadıkları zaman da D vitamini eksikliğinden müzdarip olabilirler. Çünkü yalnızca yemekler ile bu vitamini yeterince almak zordur. D vitamini eksikliğine gebelik ya da obezite gibi durumlar neden olabilir.

D Vitamini Eksikliğinde Risk Altında Olan Kişiler Kimlerdir?

D vitamini eksikliğinde risk altında olan kişiler başında koyu ten rengine sahip olan kişilerdir. Ten rengi koyulaştıkça kişilerin ürettikleri D vitamini miktarı azalır. Eğer zamanınızın büyük çoğunluğunu kapalı alanlarda geçiriyorsanız D vitamini eksikliği için risk altındasınız demektir. Hastane personelleri, gece çalışan kişiler ve evden çıkmayan kişilerde D vitamini eksikliğinin görülmesi daha olasıdır.

Eğer cildinizi sürekli olarak kapalı tutuyorsanız mutlaka Devit 3 gibi bir ilaca ihtiyacınız var demektir. Çünkü cildin kapalı olması vitaminin salgılanmasını engeller. Sürekli güneş kremi kullanan kişiler için de aynı durum söz konusudur.

Eğer Amerika ya da Kanada’nın kuzey kısmında yaşıyorsanız, D vitamini eksikliği yaşama ihtimaliniz daha yüksektir. Çünkü bu ülkeler ekvatordan uzak olduğu için, güneş ışığı daha kısa sürede yeryüzüne ulaşır. İleri yaştaki insanların da D vitamini eksikliği yaşamak konusunda risk grubunda oldukları bilinmektedir. Çünkü yaş ne kadar fazla ise, D vitamini üretimi de o ölçüde az olacaktır. İleri yaştaki insanların özellikle dikkat etmeleri gerekir.

Anne sütü ile beslenip, D vitamini takviyesi verilmeyen bebeklerin risk grubunda olduğu bilinir. Bebeklerin ya da annelerin D vitamini takviyesi alması gerekir. Aksi halde D vitamini eksikliği yaşanması olasıdır.

D vitamini eksikliği tanısı konması için hekim ilk olarak hastaya D vitamini eksikliğine yönelik bazı sorular sorar. D vitamini belirlemek için kan vermek gerekir. Vücutta d vitamini seviyesini belirlemek için en iyi gösterge, 25 hidroksidir. Çünkü yapılan araştırmalar D vitaminin en çok kanda bu şekilde bulunduğunu saptamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı