Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Depresyondan Kurtulmanın Yolları
05.11.2019
10
A+
A-

Depresyon tüm dünyanın ortak ruhsal problemi, günümüzde neredeyse her 10 kişiden biri depresyon yaşıyor, Türkiye’de ise bu oran çok daha fazla. Depresyon hayat kalitesini düşüren yaşama isteğini azaltan çok önemli bir psikolojik rahatsızlık. Uzmanlar büyük bir travma sonucu depresyon gelişebildiğini belirtirken aynı zamanda uzun zaman içerisinde yaşanan ufak problemlerinde zamanla birikerek depresyon geliştirebileceğini söylüyor. Peki hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren depresyondan kurtulmanın yolu yok mu ? Depresyondan kurtulmanın yolları nelerdir?

Uzman Yardımı Alın

En başa bu maddeyi yazmamız gerekiyor çünkü depresyonu en sağlıklı ve hızlı bir şekilde tedavi edebilecek kişiler bu konuda uzmanlaşmış psikologlar ve pskiyatrilerdir. Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız veya hayat kalitenizin psikolojik anlamda düştüğünü düşünüyorsanız mutlaka bir psikolog ziyaret edin. Uzmanlar, fiziksel, manuel ve ilaç terapileri ile depresyondan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Spor Yapın


Spor yapmanın depresyona girme ihtimalini azalttığı ve hayattan daha fazla keyif almanızı sağladığını biliyor muydunuz ? Yapılan bilimsel araştırmalara göre, düzenli olarak spor ve egzersiz yapan bireylerde depresyona girme ihtimalinin yüzde 20 ile 25 arasında daha az olduğu saptandı. Ayrıca depresyon tedavisinin yanında spor da yapan bireyler depresyondan çok daha hızlı kurtuldular. Günde 30 dakikalık bir egzersiz hayatınız pek çok yönden etkileyebilir.

Sıcakkanlı Olun


Depresyona giren bireyler, günlük hayatta gayet sıradan normal saydığımız şeylerden bir anda keyif alabilirler. Birinin size gülümsemesi şakalaşmanız gayet sıradan bir eylem iken, depresyon yaşayan bireylerde bunlar çok fazla önem kazanmaktadır. Bu nedenle eğer depresyona giren bir yakınınıza varsa mümkün olabildiğince sıcakkanlı olup gülmeye çalışın. Karşı taraf aynı olmasa bile bu çok işe yarayacaktır.

İyi Uyuyun


Depresyon, uykusuz bireylerde daha baskın gelir. Yeterince uyumayan bireylerde dopamin hormonu çok az salgılandığından sinirlilik endişe gibi duyguların artmasına neden olur. Sağlıklı bir yetişkin günde en az 7 saat uyumalıdır.

Geçmişe Takılmayın


Depresyondan kurtulmak istiyorsanız geçmişe takılı kalmamanız gerekmektedir. Unutmayın ki ne yaparsanız yapın asla geçmişi değiştiremezsiniz. Önemli olan geleceğinizdir, gelecekte ne yapacağınızdır. Neden yaptım yerine ne yapmalıyım demelisiniz.

Depresyonda Olmadığınızı Anlayamazsınız


Depresyonda olmadığınızı hiçbir zaman net bir şekilde anlayamazsınız. Depresyon zaman zaman belirip ortadan kaybolan ya da kaybolduğunu sandığınız bir rahatsızlıktır. Depresyondan tamamen kurtulmak için uzman yardımı almalısınız.


ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.