Genel Sağlık

Depresyonda Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Stres ve depresyonda meydana gelen baş ağrısı tedavisinde bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin uygulanması durumunda baş ağrılarına çözümler üretilir. Üstelik ilaçsız bitkisel yollarla da baş ağrılarının iyileştirilmesi sağlanır. Bunun için kesinlikle işinde uzman olan doktorlara gidilerek tedaviler ve iyileştirmeler yapılmalıdır.

Depresyon Sonucu Oluşan Baş Ağrısı

Depresyon sonucu ortaya çıkan baş ağrısı, en çok görülen ağrılardan birisidir. Bu baş ağrısı genellikle sık sık görülmez. Ama maruz kalındığında ağrı, bütün başı çevreler ve başı sıkıştırmaya başlar. Bunun sonucunda da başın içerisinde zonklamalar ve ağrılar görülmeye başlar.

Bu baş ağrısı genellikle günlük zamanda yapılan yoğun koşturmacalar ve hareketler sonucunda ortaya çıkar.  Oluşan baş ağrılarını ilaçsız bir şekilde de iyileştirmek mümkündür. Bunun için yarım saatlik gibi bir süre zarfında temiz ve açık havada yürüyüş ve aktiviteler yapılmalıdır. Bu sayede depresyon sonucu oluşan baş ağrınız tamamen geçer ve beyninizi komple boşaltmış olursunuz.   Dileyenler de ağrı kesiciler ile baş ağrılarını kesebilir.

Depresyon Sonucu Oluşan Baş Ağrıları Nasıl Anlaşılır?

Depresyon sonucunda ortaya çıkan baş ağrılarının oluşmasında bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler sonucunda meydana gelen baş ağrılarının sebepleri hemen anlaşılır. Aşağıda meydana gelen baş ağrılarının oluşmasında ortaya çıkan belirtiler anlatılmaktadır:

 • Mide bulantısı veya ışıklara karşı hassas olma durumu sonucunda baş ağrısı meydana gelir.
 • Bunun dışında panik atak veya anksiyete bozukluklarının ortaya çıkması sonucunda da depresyona bağlı baş ağrılarının meydana geldiği anlaşılır.
 • Aynı zamanda migren gibi rahatsızlıkların oluşması da baş ağrılarının belirtilerinden birisidir.

Yukarıda verilen belirtiler sonucunda hemen doktora gidilerek gerekli testlerin ve tedavilerin yaptırılması gerekir. Böylece erken teşhisler ile daha kötü durumlar ortaya çıkmadan önlemler alınır.

Depresyona Bağlı Baş Ağrıları İçin Tedavi

Depresyona bağlı baş ağrılarının iyileştirilmesinde kullanılan yöntemler vardır. Bu yöntemler her doktora göre farklılık gösterebilir. Genellikle baş ağrıları özel ağrı kesiciler ile iyileştirilir. Bunun dışında doğa aktiviteleri ve beyni arındırma terapileri ile de başta meydana gelen ağrılar ortadan kaldırılır.

Aynı zamanda bitkisel kürlerle de baş ağrılarına çözümler üretilebilir. Bu gibi yöntemlerin kullanılması durumunda başta meydana gelen ağrılar tamamen iyileştirilir. Özellikle depresyona bağlı baş ağrılarının oluşması stres ve sinirden meydana geldiği için kişilerin doğa yürüyüşüne yarım saat çıkmaları gerekir. Bu sayede temiz hava ve oksijen alarak beyinlerine sağlıklı havanın girmesine yardımcı olurlar. Bu sayede baş ağrıları da komple ortadan kalkar. Nöroloji terapiler ile de işinde uzman olan doktorlar baş ağrılarına çözümler bulabilir.

Dalak büyümesi ağrısı nasıl geçer? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Depresyonda Baş Ağrısı Dışında Diğer Baş Ağrısı Çeşitleri

Depresyona bağlı baş ağrısının dışında meydana gelen diğer baş ağrısı türleri vardır. Bu türlerin neler olduğunu bildikten sonra meydana gelen rahatsızlıkların nedenleri hemen ortaya çıkar. Aşağıda diğer baş ağrısı çeşitleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir:

 • En sık görülen baş ağrısı türlerinden birisi, nevraljilerdir. Bu baş ağrısı türü genellikle elektrik çarpmış gibi hissettirir. Bunun sonucunda da çok şiddetli ağrılar başlar.
 • Bunun dışında gerilim tipi baş ağrıları da sürekli olarak görülür. Bu baş ağrısı en çok öğlen ve öğleden sonra meydana gelir. Bütün başta ağrılar oluşur. Tedavisi için ise ağrı kesicilerle yapılabilir.
 • Aynı zamanda küme tipi baş ağrısı da bilinen baş ağrısı türlerinden birisidir. Bu baş ağrısı türü genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sıklıkla görülür. Çoğunlukla kişilerin gözleri yaşarıyorsa, bu baş ağrısına maruz kalmış demektir. Bunun için direkt olarak işinde uzman olan doktorlara gitmek gerekir.

Yukarıda verilen baş ağrılarının türlerinden herhangi birine maruz kalındıysa, ağrı kesiciler dışında doktora giderek kontrollerin yaptırılması gerekir.

Baş Ağrısına Sebep Olan Olaylar Nelerdir?

Baş ağrısına neden olan durumlar oldukça fazladır. Özellikle başta migren rahatsızlığının oluşması baş ağrılarının en büyük nedenlerindendir. Migren ağrılarının olması kişinin bütün sosyal yaşamını etkiler. Çünkü başın etrafında çok şiddetli zonklamalar ve ağrılar meydana gelir. Migrenin tedavisinde genellikle triptan adında özel ağrı kesiciler yapılır.

Bunun dışında beyin kaslarında oluşan gerilim ve sıkışma sonucunda da baş ağrıları ortaya çıkabilir. Bu gibi sebeplerle karşı karşıya kalanlar muhakkak işinde uzman olan hekimlere giderek gerekli tedavileri yaptırmalıdır. Bu sayede uzun süreli baş ağrılarına son verilir.

Depresyonda Baş Ağrısı İçin Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Baş ağrılarının şiddetli bir şekilde oluşmasından ve sürekli olarak devam etmesinden sonra direkt olarak doktora gidilmesi gerekir. Bunun dışında baş ağrılarının bazı davranışsal bozukluklara sebebiyet vermesi durumunda da hemen hekime gidilmelidir. Aşağıda bu durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sürekli olarak bayılmalar oluyorsa, doktora gidilmelidir.
 • Aynı zamanda baş ağrılarından dolayı yüksek ateş görülüyorsa, hekime başvurulmalıdır.
 • Bunun dışında vücutta uyuşukluk veya halsizlik meydana gelmişse, direkt olarak doktora müracaat edilmelidir.
 • Bununla birlikte görme veya konuşmada güçlük çekenler de doktora gözükmelidir.
 • Bunun yanı sıra baş ağrılarından dolayı mide bulantısı ve kusma gibi durumlarla karşılaşanlar da direkt olarak işinde uzman olan doktorlara gitmelidir.

Yukarıda verilen olumsuz durumların baş ağrılarından dolayı meydana gelmesi durumunda direkt olarak işinde profesyonel olan hekimlere giderek gerekli tedavilerin yaptırılması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı