Psikoloji

Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Herkes ömrü boyunca, zaman zaman veya dönem dönem kötü ve karamsar hissedebilir. Ancak bu hislere kimi zaman kaygı ve boşluk duygusu eşlik eder. Kişinin duygusal ve ruhsal çöküntüye uğramasına, hayattan zevk alamamasına sebep olan bu durum depresyon olarak nitelendirilebilir. Kişilerin gündelik yaşamını, faaliyetlerini ve hislerini olumsuz etkileyen depresyon, çok fazla kişide görülüyor. Tabi her belirti, depresyon belirtileri olarak düşünülmez. Çeşitli tetikleyiciler sebebiyle ortaya çıkan depresyon, kişilerin gündelik yaşamını, motivasyonunu, başkalarıyla olan ilişkilerini bozabiliyor.

Depresyon Nedir?

Depresyon, kişilerin kendilerini mutsuz, çökmüş, halsiz, boşluk duygusu ve kaygı içerisinde hissetmesi olarak tabir edilebilecek bir ruhsal rahatsızlıktır. Klinik depresyondan söz etmek için bu bulguların geçici değil uzun süreli olması gereklidir. En az iki hafta, keyifsizlik ve mutsuzluk hal devam ediyorsa depresyondan söz edilebilir.  Depresyon görülen kişiler, ruhsal çöküntü içerisinde olurlar. Hastalar, ev ve işyerlerindeki görevlerini aksatmaya başlar. Keyifsizlik, hayattan zevk alamama duygularına kimi zaman ölüm ve intihar düşüncesi de eşlik eder.

Depresyon, hastaların şiddetli bir şekilde yorgun hissetmesine, motivasyon bozukluğu yaşamalarına, suçluluk duygusu ve endişe hissetmelerine yol açar. Çok yaygın görülen biz hastalık olsa bile hastalığın tedavisinde başarı oranı da çok çok yüksektir.

Depresyonun Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun herkes için farklı bir nedeni olabilir. Kimileri bir yakınlarını kaybettiğinde, kimileri sevgili veya eşlerinden ayrıldığında, kimileri ekonomik kayıplar neticesinde depresyon yaşayabilir. Her türlü psikolojik ve sosyolojik durumdan depresyon belirtisi olabilir diye bahsedilebilir.

Depresyona Sebep Olan Risk Faktörleri Nelerdir

Depresyon, kimilerinde kalıtsal özellikte olabilir. Kişilerin aile geçmişinde depresyon ve depresyona yatkınlık bulunuyorsa kişiler risk grubunda sayılabilir. Bunun yanı sıra; ölüm, ayrılık, işsizlik, ekonomik sorunlar, boşanma, çocuk sahibi olma veya olamama, hormonal değişiklikler gibi durumlar risk faktörü sayılabilir. Kişilerin ruhsa durumlarının hassaslaştığı dönemlerde yaşayacakları küçük olaylar bile depresyona sebebiyet verebilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon,kişiye özel bir hastalık sayılabilir, hangi durumlarda görüleceği kişiye ve kişinin o anki durumuna bağlı olabilir. Bunun yanı sıra depresyonun belirtileri de kişiden kişiye değişebilir. Kimilerinde belirtiler çok şiddetli ve belirgin görülmezken kimileri tüm belirtileri çok belirgin bir şekilde gösterebilir.

Depresyon belirtileri kişiden kişiye değişim gösterse de bazı genel belirtilerden;

 • Umudunu kaybetmiş ve tükenmiş hissetme
 • Hayata bakış açısının çok karamsar olması
 • Hobi ve aktivitelerle ilgilenmeme
 • Kimi zaman kilo kaybı, kimi zaman kilo artısı görülmesi
 • Uyuma kalitesinin düşmesi, uyku düzeninde bozulmalar yaşanması
 • Sabırsızlık
 • Öfke kontrolü sağlayamama
 • Çok çabuk sinirlenme ve öfkelenme
 • Sürekli halsizlik, enerji kaybı
 • Suçluluk ve değersizlik duygusu
 • Zararlı madde bağımlılığı
 • Odaklanma da güçlük çekme ve dikkat dağınıklığı
 • Çeşitli organlarda sebepsiz yere ağrı görülmesi
 • İştahın değişmesi; kimilerinde aşırı yeme kimilerinde iştahsızlık görülmesi
 • Konuşmak istememe, konuşmada ve hareketlerde aşırı yavaşlık
 • İntihar eğilimi ve sık sık ölüm düşüncesi, olarak bahsedilebilir.

Bu belirtilerin bir kaçı veya hepsi, 2-3 haftalık uzun dönemler boyunca görüldüğünde depresyondan söz edilebilir. Daha kısa süreli durumlar geçici problemler olarak sayılabilir.

Depresyon Belirtilerini Görebilme

Hastaların bir kısmı, depresyonda olduğunu çok fazla belli etmeyebilir. Uzman hekimler tarafından muayene sırasında kolaylıkla anlaşılabilen depresyon belirtilerini görebilmek için kişiler kendilerini veya çevresindekileri gözlemleyebilir. Depresyon belirtisi olarak sayılan belirtilerin ne kadar zamandır devam ettiği, ilk ne zaman başladığı ve belirtilerin şiddetinin ne boyutta olduğu önemlidir.

Ayrıca depresyon kimi zaman kalıtsal bir problem olabileceği için ailelerin depresyon geçmişi de incelenmelidir. Kişiler, alkol veya madde bağımlısıysa ve belirtilerden bir kaçını da gösteriyorsa depresyondan söz edilebilir.

Çevrenizdeki kişilerde; başarısız olduğunu, değersiz olduğunu düşünme ve sürekli dile getirme görürseniz, yorgun, bitkin ve hayattan beklentisi kalmamış gözüküyorlarsa yardımcı olarak doktora başvurmalarını sağlamalısınız.

Kişiler depresyonda iken, aile ve arkadaşlarından yakın çevrelerinden uzaklaşma eğilimindedir.

Depresyon Teşhisi Nasıl Konur

Depresyon, tedavisi olan, günümüzde başarılı sonuçların çok fazla olduğu bir psikolojik rahatsızlıktır. Hastaların uzman hekimlerden destek alarak eski yaşam kalitelerine geri dönmeleri mümkündür. Depresyon tanısı konması için mutlaka alanında uzman bir hekime başvurmalısınız.

Hekimler gerekli muayeneyi yaptıktan sonra fiziksel bazı muayenelere de gerek görebilirler. Depresyona, başka bir rahatsızlığın sebebiyet verip vermediğinin kontrolü için bu muayeneler gerekli ve önemlidir.

Hastalardan bir anket doldurması istendiği durumlar da olur. Tüm muayenenin sonucunda uzman hekim tarafından teşhis konur ve tedavi yolları üzerinde durulur.

Depresyonun Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Günümüzde hem fizyolojik hem psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için birçok seçenek bulunuyor. Depresyon teşhisi konduktan sonra tedavi için hekimler, psikolojik ve ilaçlı tedavi yöntemlerini denerler.

Depresyonun şiddetine bağlı olarak kişiler için öncelikle psikoterapi tedavisine başvurulabilir. psikoterapi, hastaların duygularının ve düşüncelerini konuşarak kişilerin sağlıklı iletişim ve sağlıklı ilişki kurmasına yardımcı olur. Hastaya ilaçlı tedavi kapsamında verilen antidepresant ilaçlar ile kişinin hormonal olarak depresyon belirtileri ile mücadele edecek duruma gelmesi sağlanır. Bu ilaçlar içerikleri itibarıyla hastaların uyku problemlerini düzenler, sinirlilik hallerini ortadan kaldırır. Huzursuz ve kaygı içerisinde hissetmelerinin önüne geçer.

İlaçlı tedavilerin belirgin etkisi yaklaşık bir aylık bir sürede görülür. Çünkü bu ilaçlar vücutta ve beyinde yavaş yavaş denge sağlar.

Ağır bir depresyon görülen kişiler için psikoterapi ve ilaçlı tedavinin yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Bu iki tedavi bir süre birlikte uygulanır ve yetersizliği gözlemlenirse kişilerin bir süre hastanede kalması gerekebilir. Hastanede sürekli gözlem ve takip altında olan hastaların tedavisi aynı şekilde devam ettirilir.

Depresyon yaşayan pek çok hasta, kendisinin hasta olduğunun bilincinde değildir. Dolayısıyla bir hekim veya psikoterapist aramaya kalkışmazlar. Ancak süregelen mutsuzluk, değersizlik, kaygı ve endişe, kişilerin yaşam kalitesini giderek düşürerek intihar eğilimi oluşturur. Kişiler kendilerinde uzun süre bu olumsuz duyguları gözlemlediğinde yakınlarından yardım istemeli ve hemen bir hekime başvurmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Anksiyete Çeşitleri

Depresyon Türleri Nelerdir?

Depresyon tüm dünya genelinde çok yaygın görülen bir ruhsal hastalıktır. Günümüzde hemen hemen herkesin en azından bir kere geçirdiği depresyon, görülme biçimi, belirtileri ve süreleri ile türlere ayrılır.

Majör Depresyon

En sık tanı konulan depresyon türüdür. Depresyon belirtilerinin hastada en azından 2 hafta boyunca görülmüş olması gereklidir. Kişilerin bedensel hareketlerini de olumsuz etkiler. Yemek, uyku gibi hayati fonksiyonlarda bozukluk görülmeye başlanır.

Majör depresyonda hastalar, çok şiddetli ve inatçı bir şekilde üzgün ve keyifsiz hissederler. Hayattan umutları kalmamıştır. Kaygı bozukluğu, huzursuzluk ve endişe hali de bu belirtilere eşlik eder. Hastalar günün çoğunluk kısmında kötü hissederler. Pek çok şeye olan ilgileri azalır, yorgun ve halsizdirler. Bu depresyon türünde sık sık ölüm ve intihar düşüncesi olur.

Atipik Nitelik Gösteren Majör Depresyon

Reddedilmeye karşı hassas olma, kilo artışı ve iştah artışı, kol ve bacakların ağır gelmesi hissi, çok fazla görülen bu depresyon genellikle gençlik yıllarında meydana gelir ve devam eder. Kişilerin duygu durumları çok sık değişebilir.

Doğum Sonrası Oluşan Depresyon

Doğum sonrası depresyon yani halk arasında bilinen ismi ile lohusa depresyonu, majör depresyonlar arasında sayılabilir. Doğum sonrasında 1 aylık bir süreci veya hamilelik dönemini de kapsayarak devam eden bu depresyon sebebiyle anneler oldukça zor zamanlar geçirirler. Üzüntü, sürekli ağlama hayata dair umudunun tükenmesi kaygı bozuklukları görülür.

Mevsimsel Depresyon

Her yıl sonbahar döneminde başlayarak ilkbahar yaz aylarında biten bir depresyondur. Terzi durumda yaz depresyonu diye anılan depresyon türü de görülebilir.

Psikotik Nitelikte Majör Depresyon

Bu depresyon türünde diğer belirtilere halüsinasyonlar ve sanrılar da eşlik ederek hastanın çok fazla sıkıntı yaşamasına neden olur. Hastalar kendilerini tamamen değersiz ve önemsiz hissederler. Ve sanrılarında, hayatlarının önemi olmadığını, yaşamayı hak etmediklerini söyleyen sesler duyarlar.

Katatonik Nitelikli Majör Depresyon

Bu hastalarda depresyon belirtileri normalin dışında seyreder. Hastaların kaslarında nedeni olmayan hareketlenmeler veya kas hareketsizliği görülür. Kişiler son derece olumsuz ve negatiftir. Konuşmayı reddederler. Çevrelerindeki insanların hareket ve sözlerini tekrar edebilirler.

Distimik Bozukluk

Bu depresyon uzun süreli seyreden bir depresyon türüdür. Belirtiler uzun süre görüldüğü için hastaları çok daha fazla etkiler. Bu kişilerin günlük aktivitelere olan ilgisi giderek azalır. Bu hastalar genellikle kendilerinden şikâyet eden ve hayattan tat almayan kişilerdir.

Depresyon Tedavisinin Önemi

Depresyon kişilerin hayatla bağını giderek koparan ve ilerleyen vakalarda intihar ve ölümlerle sonuçlanabilen ciddi bir ruhsal sıkıntıdır. Tedavisi olan bu hastalık için kesinlikle hekimlere başvurulmalı ve hekimin öngördüğü tedaviye uyum sağlanmalıdır. Depresyon hastaları yalnızca neşelendirilerek iyileştirilecek kadar basit boyutta sıkıntı yaşamazlar. Çok daha ağır ve uzun süreli sıkıntılar yaşarlar.

Depresyon, kişilerin işini, günlük faaliyetlerini, ilişki ve iletişim durumlarını olumsuz etkiler. Kişiler zaten hayattan beklentilerini sıfırlamışken birde depresyon sebebiyle ilişkiler bozulduğunda intihar düşünceleri sıklaşır.

Depresyon tedavisi psikoterapiler ve ilaç yöntemiyle oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Ancak tedavi edilmeyen depresyon sürekli devam ederek kişiyi yaşamdan uzaklaştırabilir. Tedavi edilmeyen depresyon, kişinin yaşam kalitesini düşürerek bazı fiziksel rahatsızlıklara da neden olabilir.

Depresyon geçiren kişilerin çevrelerine de büyük iş düşüyor. İnsanların, depresyon belirtilerinin görüldüğü yakınlarını tedaviye yönlendirmeleri ve onlara yardım etmeleri bu hastalık sürecinde onlara destek olmaları çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı