Psikoloji

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Testi

İnsanların günlük yaşamlarını etkileyen pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Duygular ve hayata karşı hissedilenler ise en etkili belirleyicilerden biridir. Bireyler her an mutlu bir ruh haline bürünememektedir. Sağlık bir insanın belli aralıklarla kendini mutsuz hissetmesi ise normal karşılanmaktadır. Ancak mutsuzluk sürecinin devamlı hale gelmesi depresyon belirtileri olarak ele alınabilir.

Depresyon, en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklardan biri olmasının yanı sıra kişilerin mutlu olmak konusunda başarılı olamamaları anlamına gelmektedir. Depresyon belirtilerinin bir hastalık olarak değerlendirmeye alınabilmesi için uzun süreden bu yana devam etmesi gereklidir. Aralıklı olarak bir ya da iki gün kendini mutsuz eden kişiler depresyonda değildir. Ancak mutsuzluk belirtileri hem devamlı hem de on günün üzerinde hissediliyorsa uzman yardımı almak gerekmektedir. Depresyon türleri olan bir rahatsızlık olduğu için uzman görüşleri tedavinin nasıl yapılması gerektiğini belirlemektedir.

Depresyon Belirtisi Nelerdir?

Depresyon belirtileri nelerdir, konusu hakkında uzun bilgilendirmeler vermek mümkündür. Çünkü geniş kapsamlı bir hastalık olan depresyon, “Depresyon belirtileri nelerdir?” sorununa geniş yanıtlar verilmesini sağlamaktadır. Depresyon belirtileri arasında negatif duyguların yoğun bir şekilde hissedilmesi ilk sırada bulunmaktadır. Depresyonda olan kişiler zamanla hayatın güzel yönlerini görmemeye başlamaktadır. Geçmişte kendilerini mutlu eden şeylerden zevk alınmaması da yaygın depresyon belirtilerindendir. Belirtiler kişiden kişiye değişim göstermektedir.

Üstelik depresyon sadece ruhsal belirtilerle kendini göstermemektedir. Hastalık neticesinde kişilerde iştah kaybına bağlı olarak kilo kayıplarının olduğu gözlemlenmektedir. Uyuyamamak, sürekli bir konu hakkında düşünüp odaklanma sorunları yaşamak da depresyona işaret etmektedir. Uzmanlarla yapılan görüşmelerden sonra tavsiyelere göre depresyon ilaçları ya da psikoterapi alınarak rahatsızlığın tedavisine çalışılmaktadır. İlerlemiş olan depresyon türlerinde iki tedavi şekli eş zamanlı olarak da kullanılabilmektedir.

Depresyon Nedir?

Depresyon belirtileri nelerdir konusunun araştırılarak depresyon belirtilerinin taşınıp taşınmadığı bireysel olarak kontrol edilebilmektedir. Pek çok kişi, bu rahatsızlığı oldukça kötü olarak algıladığından dolayı depresyon belirtileri taşıdıklarını kabul etmemektedir. Ancak depresyon da insanların başına gelebilecek hastalık türlerinden biridir. Fiziksel rahatsızlıklarda nasıl tedaviler aksatılmıyorsa depresyon için gerekli olan tedaviler de aksatılmamaktadır. Bu bağlamda depresyon testi neticesinde belirlenecek olan tedavinin aksatılmadan izlenmesi gerekmektedir.

Halen depresyon ile alakalı olarak önyargısı bulunan kişiler için rahatsızlığın tıbbi tanımının yapılması yararlı olacaktır. Depresyon, farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Depresyonda olan hastalar nasıl düşüneceklerinden nasıl hissedeceklerine kadar her alanda istemedikleri yönlere gidebilmektedir. Genellikle olumsuz düşünceler çerçevesinde ilerleyişini sürdüren rahatsızlık depresyon ilaçları ve terapilerle kontrol altına alınabilmektedir. Terapiler, düşünce tarzını değiştireceğinden ötürü ilaç kullanımından sonra depresyonun tekrar etmemesi açısından önemlidir.

Depresyon Testi Nasıl Yapılır?

Depresyon belirtileri taşıdığını düşünen bireyler günümüzde depresyon testi sayesinde ortalama sonuçlar elde edebilmektedir. Bireysel şekilde yapılabilen testlerden kesin sonuçlar alınabilmesi için bir uzmana muayene olunması gerekmektedir. Lakin testlerin doğru bir şekilde yapılması uzmana görünüp görünmeme konusunda karar verilmesinde etkilidir. Öncelikle depresyon belirtileri için test yapmadan önce yönergelere dikkat edilmelidir. Her testte farklı şekilde ilerleme sağlanması gerekebilmektedir. Ayrıca bahsedildiği üzere depresyon kabul edilmek istenmeyen hastalıklar arasında bulunmaktadır. Bundan ötürü pek çok kişi, testlerde dürüst olmayı tercih etmemektedir.

Hastalığın tedavi aşamasına geçilebilmesi ve etkin bir tedavi süreci yakalanabilmesi için test sorularının dürüst olarak yanıtlanması şattır. Depresyon testi yanıtlara göre belli dereceler ortaya koymaktadır. Elde edilen test sonucunda derecenin yüksek çıkması halinde zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Hafif derecedeki depresyonlar da testlerle tespit edilerek tedavi edilebilmektedir. Üstelik hastalığın derecesinin hafif olması tedavinin zamanını da kısaltmaktadır.

İlginizi çekebilir: Panik Atak Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

En Etkili Depresyon İlaçları

Depresyon belirtileri nelerdir, bilinmesinden sonra uzman yardımları alan bireylerin sayısı artmaktadır. Var olan ve en sık rastlanan depresyon belirtisi, insanların kendilerini çaresiz hissetmelerine neden olmaktadır. Bundan ötürü depresyonda olan kişilerin günlük yaşamları büyük etki görmektedir. Uzmanlar tarafından, hastalık derecesine göre verilen depresyon ilaçları, rahatsızlığın tedavisi açısından yardımcı olmaktadır. Depresyon ilaçları, hastalığın zarar verdiği düşünme sisteminin yeniden oluşabilmesi için kişilere dinginlik sağlamaktadır. Özellikle ilaçlara ilk başlandığı zamanlarda kendini gösteren dinginlik, zamanla birlikte kişileri sağlıklı hale getirmektedir.

Depresyon belirtisi olarak sayılan unsurları ortadan kaldıran ilaçların işe yaraması hastaların elindedir. Çünkü ilaçlar ancak doktorların önerdiği şekilde kullanıldığında etkin sonuç vermektedir. Günlük dozları atlamak ya da ilaçları bırakmak istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Düzenli ilaç kullanımları ise hastalarda depresyon iyileşme belirtileri görülmesini sağlamaktadır.

Depresyon Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Depresyon belirtisi gösteren bireyler belli kategorilerde toplanmaktadır. Her hastanın aynı derecede depresyonda olmadığı bir gerçektir. Depresyon testinin yanı sıra uzmanların incelemeleri sonrasında hastalara özel olarak tedavi süreçleri hazırlanmaktadır. Genellikle hastalık derecesine göre ilaç tedavisi sıklıkla uygulanmaktadır. Ancak depresyon belirtisi gösteren bireylerin iyileşmesi farklı desteklere de ihtiyaç duyulmasını gerektirmektedir. Depresyondaki kişiler sosyal olarak aktif hale getirilmeye çalışılmaktadır. Psikoterapi seansları ile depresyona neden olan sorunun aşılması için destek alınması da tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca hastalar tedavilerde majör depresyon nedir ve iyileşme süreci nasıl kısalır gibi konularda da bilgilendirilmektedir. Gereken tedavi kıstaslarını uygulayan hastalar depresyon iyileşme belirtileri göstermeye başlamaktadır. Kendini daha mutlu hissetmek, iştahın açılması, odaklanma sorunlarının ortadan kalkması ya da farklı insanlarla daha çok vakit geçirilmesi hastalığın iyileşme aşamasında görülen belirtilerdendir.

Depresyon Çeşitleri

Depresyon belirtisi tanılarının ardından hangi tür depresyonun olduğuna yönelik araştırmalar yapılmaktadır. Depresyon, psikoloji biliminin en geniş aralıklı rahatsızlıklarından biridir. Bu neden yüzünden depresyon türleri bakımından farklı bölümlere ayrılarak incelenmektedir. Hastalığın türlere ayrılması, hastaların tedavilerinin de değişik yöntemlerle yapılmasını sağlamaktadır. Depresyon belirtisi gösteren kişilerin hangi belirtilere sahip oldukları ve hikâyeleri dinleyerek hastalık tespiti yapılmaktadır. Depresyon çeşitleri; doğum sonrası depresyon, klinik depresyon, mevsimsel duygu bozukluğu, melankolik özellikli depresyon, distimik bozukluk gibi ana maddelerden meydana gelmektedir. Klinik bozukluk olarak bilinen majör depresif bozukluk ise en çok teşhis edilen hastalıklardan biridir. Peki, majör depresyon nedir?

Majör Depresyon Nedir?

Depresyon testi ile başlayan tedavi sürecinde majör depresyon nedir, konusu hakkında pek çok farklı araştırma yapılmaktadır. “Majör depresyon nedir?” sorusu için en şiddetli ve en ağır depresyon türü şeklinde yanıt vermek yanlış olmayacaktır. Majör depresyon nedir yanıtlarının böyle olması hastalığın belirtileri ile alakalıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde tüm duygular maksimum yoğunlukta hissedilmektedir. Ancak depresif düşünme bireylere hâkim olduğu için hissedilen duygular genellikle çaresizlik ve üzüntü olarak kendini göstermektedir. Klinik depresyon ismi ile de bilinen rahatsızlık için depresyon ilaçları alınmalıdır. İlaçların uzman önerileri ile alınması ise bir diğer şarttır.

Göz atabilirsiniz: Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Ayrıca majör depresif bozukluğu olan hastalarda ilaçlı tedavilere psikoterapiler de eşlik etmektedir. Aile ve arkadaşların bilinçli destekleri de hastalığın tedavi süreci açısından önemlidir. Depresyon çeşitleri arasında en ağırlarından kabul edilen majör depresif bozukluklar uzman desteği olmaksızın atlatılamamaktadır. Hastalar, iyileşme süreçlerinde ilaçlarını düzeli şekilde almaya, psikoterapi seanslarını aksatmamaya ve doktorlarının önerdiği etkinliklere katılmaya hayati derecede dikkat etmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hayattan soğumak depresyon belirtisi mi sayılıyor? Bir çok şey benim için tadını tuzunu kaybetti artık hiçbirşeyden tat alamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı