Şifalı Bitkiler

Deniz Börülcesinin Faydaları

Deniz börülcesi faydalarından en çok Ege ve Akdeniz Bölgesinde yaşayanlar yararlanıyor. Deniz börülcesinin bilinen diğer bir adı da Tuz otu yada Kurşun otudur. Deniz börülcesinin faydaları arasında B vitamini takviyesi çinko ve kalsiyum mineralleri sayesinde tiroit hormonundaki dengesizlikler ve metabolizmanın aktif şekilde çalışmasıdır. Deniz börülcesi faydalarından salata, turşu ve salamura yaparak yiyerek yararlanabilirsiniz.

Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

Deniz börülcesinde yer alan vitamin ve mineral desteği bulunması vücuttaki tuz miktarının fazlasını vücuttan atar.
Deniz börülcesi besini denizde yaşayan canlıların barındırdığı mineral ve vitaminleri kendi içinde taşır.
Böbrekleri çalıştıran deniz börülcesi idrarın sökülmesinde etkendir. Kendinizi yorgun yada halsiz hissediyorsanız öğle yemeklerinizde menü olarak deniz börülcesi tercih edebilirsiniz. Yediğinizde enerjik ve zinde hissedebilirsiniz.

Ödem ve şişlik sorunları yaşıyorsanız deniz börülcesi sıkıntılarınıza yardımcı olur. Bayanlarda özel bölgede oluşan iltihaplanmaların giderilmesinde yardımcıdır ve idrar çıkarken yaşanan sızlamaların geçmesini sağlar. Zayıflamak isteyen kişiler mutlaka öğünlerine deniz börülcesi eklemelidir. Deniz börülcesi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcıdır.

Sağlıklı bir cilt için gerekli mikro besin desteğini deniz börülcesi sağlar. Tiroid hormonlarının dengesiz çalışması birçok sağlık sorununa neden olabilir. Dengeli tiroid hormonları için çalışır. Guatr rahatsızlığına sebep olan iyot eksikliğini tamamlar. C vitamini içeren deniz börülcesi kış rahatsızlıklarına karşı vücudun direncini arttırır

Deniz Börülcesi Salatası Tarifi

Deniz börülcesi ( 1 demet )
Limon ( yarım sıkılmış halde )
Domates ( 1 tane yada 2 tane çeri domates )
Su
Sarımsak ( 1 diş yeterli )
Zeytinyağı ( 1 yemek kaşığı en fazla )

Göz atabilirsiniz: Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Yapılışı: Aldığınız deniz börülcelerini yıkadıktan sonra tencereye su koyup haşlayın. Haşlandıktan sonra salata kasesine kalan malzemeleri de ekleyip tüketin. Çok az tuz ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

Deniz Börülcesinin Zararları

Deniz börülcesinde yer alan iyot ( tuz ) nedeni ile tuz tüketmemesi gereken özellikle tansiyon hastalarının tüketimde aşırıya gitmeleri önerilmez. Çok fazla deniz börülcesi besininden tükettiğinizde vücutta müshil görevi oluşturabilir. Bağırsaklarınız çok çalışıyorsa tüketime dikkat etmelisiniz. Deniz börülcesi yediğinizde kaşıntı veya kızarıklık hissederseniz derhal tüketimi kesmelisiniz. Bu durum vücutta alerjik sorunlara neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı