Şifalı Bitkiler

Defne Yağının Faydaları

Defne yağının faydaları arasında en çok cilt ve saç sorunları bulunanlar yararlanıyor. Ayak sorunlarında, saç dökülmelerinde, çatlakların giderilmesinde, hızlı saçların uzamasında ve yemeklerde defne yağının faydaları arasında yer alır. Defne yağı zeytinyağı ve ayçiçeği yağı gibi sürekli tüketimde kullanılmasa da ara, ara beslenme rutininize ekleyerek defne yağının faydalarından yararlanabilirsiniz.

Defne Yağının Faydaları

Yemeklere lezzet vermesi dışında güzelde bir koku veren defne yağı misafirlerinize ve evinizde bulunanların iştahını bir hayli açacak. Defne yağından suyun içerisine birkaç damla ekleyip bu su ile ağız içi gargara yapılırsa birçok soruna iyi gelir. Bademcikte mikroptan kaynaklı şişmelerin oluşumunu engelleyen defne yağı ağız kokusunu engellerken rahatlama hissi uyandırır. Dahili halde kullanılan defne yağı göğüs ve solunum bölgesinin yumuşamasını sağlayarak öksürük sorunlarını azaltır.

İlginizi çekebilir: Kötü Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Defne yağını akşamdan bir iki damla elinize alarak terleyen bölgelerinize hafif bir şekilde sürün. Terlemenin azalmasını sağlayan defne yağı aynı zamanda güzel kokmanıza da yardımcı olacaktır. Salatalarınıza az bir miktar ekleyebileceğiniz defne yağı diyabet rahatsızlıklarında kan şekerinin düzenlenmesinde etkendir.

Yeni doğan bebeklere önerilen defne yağı oluşan gaz probleminin oluşumunu engeller. Fakat bebeklerden söz edildiği için yinede doktorunuza bu konu için danışmalısınız. Onay vermesi halinde 1 damla bebeğe verilebilir.

Defne Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Saçlarınız için alacağınız en doğru şampuanlardan biri de defne yağı içeren şampuanlardır. 3 – 4 günde 1 saçlarınızı bu şampuanla yıkadığınızda hızlıca uzamasına yardımcı olursunuz. Defne yağı ile hazırlanan saç bakım kürleri saç derisini besleyerek saçların dökülme riskini azaltır. Defne yağı ile yapılan saç bakımları sonucunda kafa derisinde sebum dengelenir ve yağlanma olasılığı azalır.

Saçlarınıza defne yağı uyguladığınızda saç derisi beslenir ve saçlar daha sağlıklı çıkar. Ciltte yaşlanma sonucu oluşan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesinde yardımcıdır. Kuru ciltlere sahip olan kişilerde daha çok görülen cilt çatlamaları defne yağı kullanılarak daha elastik hale gelir ve daha çok çatlak oluşması engellenir. Birçok kreme dünyanın parasını vermek yerine doğal yöntemlerle cildi beslemek en doğru seçimlerden biridir. Defne yağının cilde herhangi bir zararı olmadığı için güvenle cilde uygulanabilir.

Defne Yağı Nasıl Kullanılır?

Dahili Kullanım İçin: 1 kahve fincanı suyun içerisine 3 – 4 damla damlatacağınız defne yağını tüketebilirsiniz.
Harici Kullanım İçin: Kas gevşetici etkisi bulunan defne yağını koşucular ve spor yapanlar ilaçtan daha etkili olduğu için tercih edilir. Defne yağı diğer kas gevşeticiler gibi uyku getirmez bu nedenle güvenle gündüzde kullanılabilir.

Yemeklere Eklenebilir: Defne yağını yemeklere ekleyerek rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bir çok tarif de defne yağı kullanıldığı ve hoş bir tat ve koku verdiği gözlenmiştir. Yaptığınız yemekler çok yağlı olmadı ise birkaç damla yağ eklenerek faydalanılabilir.

Defne Yağının Zararları

Anne adaylarının ve yeni anne olmuş kişilerin defne yağı kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez.
Cilt için kullanımı çok tavsiye edilmeyen defne yağının bazı hassas bünyelerde yakıcı ve kızartıcı etkisi bulunur.
Defne yağını kullandığınızda rahatsızlık hissederseniz hemen bir doktora danışmanızda fayda vardır.
Ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa defne yağı kullanımından kaçınmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı