Şifalı Bitkiler

Darının Faydaları

Darı tam tahıllar arasında oldukça besleyici ve faydalı besinlerimizden biridir. Hem bizim yiyebildiğimiz besin maddesi olan darı hayvanlara da yem olarak verilmelidir. Darı besini boza yapımında kullanılırken en hafif besin kaynaklarındandır ve alerjik semptomlara en az tepkime veren hafif kalorili yiyeceklerdir. Darının faydaları arasında; vücudun asidik seviyesini azaltabilir, şeker oranı az olduğu için glisemik indeks seviyenize yardımcı olabilirsiniz. Darı faydalarından en çok göze çarpan ise kalp hastalıklarında vücuda detoks uygulamasında dikkatleri çekiyor.

Darının Faydaları

Çölyak Hastalığına İyi Gelir: Çölyak hastalarının yiyebilecekleri besin sayısı kısıtlıdır. Özellikle glutensiz besinlere yönelmeleri gereken çölyak hastaları için darı kurtarıcı besinlerden olabilir. Tahıl ürünler ve ekmek tüketemiyorsanız darı yiyerek de doyuruculuk oranınızı arttırabilirsiniz.

Et Yemeyenler İçin İdealdir: Et yemeyen vejeteryanlar için protein alımı zordur ve diyetlerin çoğunda eksik kalır. 1 fincan darı yiyerek alabileceğiniz protein miktarı 6 gramdır. Et sevmiyor ve zayıflamak istiyorsanız sağlığınızın da eksi yönde etkilenmemesi için kalori değeri düşük darı besin listenizde olmalıdır. Darıyı salatalarınızda ekleyebilir yada haşlayarak direk tüketebilirsiniz.

Antioksidan Kaynağıdır: Antioksidan deposu yoğun olan besinler birçok riskli hastalığın savunmasında etkili bir bileşendir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre darıda yer alan fenoller serbest radikallerin vücuda verdiği zararı azaltır ve oksidatif stresin negatif oluşumları diskalifiye eder. Osteoporoz ve şeker rahatsızlığında etken olabilen darı kalp rahatsızlıklarından da sizi koruyacaktır.

Vitamin ve Mineral Desteği: B vitamini düzenli tüketimde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bir vitamindir. B vitamini içeren besinler tüketerek yaptığınız diyetin daha aktif olması sağlanabilir. Bakır, çinko, magnezyum ve potasyum mineral değeri buluna darıya B vitamini de eklenince sinir sistemi ve kas dokusunu pozitif anlamda destekler.

İlginizi Çekebilir:  Dolmalık Biberin Faydaları

Darının Kısaca Faydaları

Bağırsaklarda yer alan tenyaların kolayca vücuttan atılımını sağlar. Bu durumda bağırsak temizliği de sağlanır.
Beyin sağlığına iyi gelen darı unutkanlığın azalmasını sağlayarak zihnin güçlenmesini destekler. Kaygı ve stresi azaltan darı komple beden sağlığına iyi gelmektedir. Ağız bakımı yapan darı dişlerin kökten onarımına yardımcı olur ve olası çürük oluşumuna karşı önlem alır.

Mevsimsel ve stresten oluşan dökülmelere iyi gelir. Hücre hasarlarını ve hücre oluşumunu destekleyen darı daha sağlıklı ve daha genç bir cilt için destekleyicidir. Çok yorgun geçen bir günün sonunda veya güne yorgun başladığınız da darı yiyerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Mevsim geçişlerinde görülen nezle, grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıkların da iyi gelmektedir.

İshal problemi yaşıyorsanız ölçülü miktarda darı yiyebilirsiniz. Göğüs bölgesinde yaşadığınız ağrı ve sıkıntılı semptomların azalmasına yardımcıdır. Makat bölgesinde oluşan ağrı ve sızılara darı iyi gelir. Darıyı balla karıştırıp macun haline getirebilirsiniz. Bu macun tüketildiğinde bağırsak tenyalarına iyi gelerek dökülmelerini kolaylaştırır.

Vücut ağrıları için darıdan faydalanabilirsiniz. Darı kas ve eklem ağrılarını azaltır. Kas ve sinir sıkışmaları için darı tüketimi gerçekleştirerek azalma sağlayabilirsiniz. Darı tanelerini süt dolu bir kasede yerseniz kış hastalıklarına karşı bağışıklığı arttırabilirsiniz. Darı lapa haline getirilerek zeytinyağı ile karıştırılıp basur bölgesine sürülür ve basur sonucu ağrılara ve şişmelere iyi gelmektedir.

Darı Nasıl Tüketilir?

Şeker yapmak için tatlı öz suyundan faydalanılan darı ezilerek yapılmaktadır. Bu öz suyu tatlılarda ve pekmezlerde kullanabilirsiniz. Salatalarda, soslarda ve yemeklerde kullanılabilen darı tanelerini komple öğüterek de birçok alanda lezzet vermesi için kullanabilirsiniz. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi hem insan hem de hayvanlarda yem olarak kullanılır. Hayvanlara yem olarak verilmesinin nedeni besleyici oranı yüksek, maliyet değeri düşük besinin süt verimini arttırmada etkin olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Matcha Çayının Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Sütle birleştirilip ekmek haline getirilebilen darı yemek olarak da tüketilebilir ve hazmı zorlamayan hafif bir aperatiftir. Ülkemizde yapılmamasına rağmen bazı ülkeler darıdan içki yapımında faydalanmaktadır. Birçok kişinin evinde muhabbet kuşu vardır. Kuş yemlerinde darıdan faydalanılmaktadır ve ana maddesidir. Lapa tarzı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız darıyı da haşlayıp lapa kıvamına getirerek yiyebilirsiniz.

Darı ile un yapılır ve bu undan yapılan ekmek çok doyurucu ve lezzetlidir. Ülkemizde de çok tüketilen darı Kuzey Afrika’da da maliyeti düşük olduğu için en çok tüketilen besinlerdendir. Darı unu ile börek, poğaça veya ekmek yapabilirsiniz. Kış aylarında akşamları duyduğumuz bozacının sesi herkesi mutlu eder. Boza yapımında darı unu kullanılmaktadır.

Darının Zararı Var Mı?

Her besin gibi darı tüketimi de bünyeye zarar verebilir ve mide ağrılarına neden olabilir. Ciddi bir rahatsızlığınız varsa darı tüketiminden önce mutlaka doktorunuza danışın. Örneğin tiroit sorunları olanlar için tavsiye edilmediğini biliniyor. Darıyı diyetinize ekliyorsanız yağ ve tuz eklemeden tüketeceğinizi unutmayın. Eklenen ekstra gıdalar kilo alımına sebep olabilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı