Kalp Hastalıkları

Damar Tıkanıklığı Nedenleri, Tedavisi

İlk olarak damar tıkanıklığı nedir? Sorusana cevap verirsek damar tıkanıklığı vücudumuzda olan organlara kan taşıyan damarların tıkanması ve bunun sonucunda ise hangi organın damarı tıkanmış ise bu organın beslenememesidir. Vücudumuzda bulunan damarların önemi çok büyüktür tıpkı bir su ağı gibi büyük bir kentin su ağını düşünelim aynı bunun gibi her yere kanın ulaşmasını sağlarlar. İlk olarak kalpten çıkışı sağlanan kanın aort damarımız sayesinde dağıtımı olur bir nevi ana dağıtıcımız aort damarı diyebiliriz. Bahsedilen aort damarımızın çapına bakarsak 3-4cm olduğunu görürüz.

Göz atmanızda fayda var: Kalp Ağrısı Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Kalp kanı aort damarına verir buradan beyin, karın, akciğere dağılımı gerçekleşir. Ardından bu bölgelerden kol ile bacak damarlarımıza kanlar ulaşır. Kalp bölgesinden uç kısımlara doğru gidersek yani parmaklara doğru damarların küçüldüğünü görürüz. Vücudumuzun en büyük atar damarı aort atar damarıdır. Atar damar demek organları besleyen kalpten başlayarak ve temizlenen kanı organlara ulaşmasını sağlayan damarladır. Toplar damarlar ise hem oksijeni hem de besinlerin kullanımından sonra kalbe geri götürmekle görevli damarlardır.

Aslında damar tıkanıklığına baktığımızda bahsedilen atar damarlar ile toplar damarlara çok farklı sorunlar yaşatabilmektedir. Toplumda sıklıkla damar tıkanıklığı denildiğinde akla ilk gelen atar damarlar olmaktadır. Çünkü en çok görülen atar damar tıkanıklığı olup toplar damar tıkanıklığı daha az görülmektedir.

Damarlarımız Neden Tıkanır?

Damarlarımızın tıkanma nedenleri arasında  en çok damar kireçlenmesi ile damar sertleşmesi bulunmaktadır. Atar damarlara bakılırsa seyrek olarak pıhtılaşma sorunu yüzünden tıkanma meydana gelir. Ayrıca bazı hastalıklar neden olabilir. Örneğin burger, takayasu gibi hastalıklar damar sertliği hastalığı değildir ancak damarlarlı tıkayabilir. Burger hastalığı daha genç kişilerde görülmektedir ve bir atardamar rahatsızlığıdır.

Mutlaka göz atın: Kalp Krizi Esnasında Ne Yapabilirsiniz?

Damar Tıkanıklığı Tanısı

Damarların tıkanmasına ve hangi damarın tıkandığına göre hastalarda şikayetler meydana gelir. Hastayı muayene eden doktor bütün şikayetlerini dinler ve fizik muayenesini yapar ardından damarlar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bir takım film ve testler istenir bu şekilde damar tıkanıklığının tanısı konur. Radyolojik görüntülemeden faydalanarak kesin olarak tanı konulabilir. Ayrıca renkli doppler ultrasonografi, MR veya BT ile gerçekleştirilen testlerden sonrada sıklıkla kesin tanı konulmuş olur.

Tıkanan Damarlar Nasıl Açılır?

Tıkanan damarları açmak için bir ilaç maalesef bulunmamaktadır. Ancak damar tıkanıklığı yakınması ile hekime başvuran hastalara ilk olarak önlem amaçlı sigarayı bırakma, şekeri varsa ve tansiyonu varsa bunları kontrol altına alınması işlemi gerçekleştirilir. Beslenme düzenine de el atılması gerekir örneğin tuzun azaltılması, az kırmızı et tüketilmesi ve meyve ile sebze tüketilmesi gibi.

Kalp ve damar hastalıklarında yürüyüş yapmak son derece önemlidir. Günlük yarım saat olacak şekilde tempolu yürüyüş önerilebilir. Ancak kişide damar tıkanıklığı varsa bir kardiyoloji uzmanının onay vermesi gerekmektedir.

İlaçlar damarları açmaz fakat bir damarda gerçekten ciddi anlamda tıkanma yada daralma varsa ömür boyu coraspirin gibi ilaçlar kullanılmalıdır. Damar tıkanıklığının tedavisi ise ameliyat yada anjiyografi ile gerçekleştirilmekte.

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı