Genel Sağlık

Damar Daralması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Vücudumuz çok çeşitte farklı görevlerde damar yapılarıyla çevrilidir. Bu damarlar vücudumuzun her yerine kan ulaştırarak, dokuların kullanacağı oksijeni ve gıda maddelerini de taşırlar. Damar daralması dendiğinde ise vücudumuzda bulunan atar damarlarda görülen tıkanmalar, balonlaşma ve daralmalarla ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu damarların tıkanması ile kan yolu ile alınan oksijen miktarı ve gıda maddelerinin miktarı azalır. Bunun sonucunda da vücudumuzun dengesi bozularak rahatsızlıklar ortaya çıkar. Tıkanıklık ağrılara, uyuşmalara ve gözle görünür şekilde morarmalara neden olur. Bu rahatsızlıklar belirli bir yaşa geldikten sonra nüks edebileceği gibi genetik olarak da gerçekleşebilir.

Farklı damarlarda farklı nedenlerle ortaya çıkan damar daralması hastalığının bazı nedenlerini ise şu şekilde söyleyebiliriz; yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, aşırı kilo, obezite, sigara ve alkoldür.

Damar daralmalarını engelleyebileceğimiz durumlar ise; sağlıklı beslenmek, sigaradan uzak durmak, sporla yaşamak, kiloya dikkat ederek yaşamaktır.

Göz atmanızda fayda var: Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketmeniz Gereken 3 Kuru Yemiş!

Damar daralmasının görülebileceği alanlar ise, beyin damarları, boyun damarları, kol damarları, bacak damarlarıdır.

Beyin Damar Daralması

İnsan beyninin beslenmesi için kalpten beyne çıkan kanın %20 si kullanılır. Bu durumda dakikada bir litre kadar kanın beynimize ulaşması gerekliliği demektir. Bu görevin büyük kısmını boynun iki yanından geçen şah damarları gerçekleştirir. Şah damarları boynun her iki yanından beyne oksijenli kan taşıyan büyük atardamarlardır. Bu damarlarda görülen daralmalar sonucu beyne yeteri kadar taşınmayan kan ile yeterli oksijen sağlanamaz ve bunun sonucunda inme adı verilen beyin hastalığı gerçekleşir. Beyin hücrelerinde kan miktarının azalması ile beyin hücre ölümü gerçekleşir. Hücre ölümü geri dönüşü gerçekleşmeyen bir olaydır. Yapılan tedavilerde de amaç bu hasarın ilerlemesini ya da tekrarlamasını engellemeye yöneliktir.

Bu hastalıkta rahatsızlık yaşayan hastaların yaş fark etmemektir. Yaş sınırı yoktur. Ancak risk grubu içerisinde sigara ve alkol kullanan kişiler yüksek orandadır.

Boyun Damar Daralması

Boyun damarları beynimizin ihtiyaç duyduğu kanı taşımakla görevlidir. Boyun damarlarının bu kanı taşıyamaması sonucu ilk evredeki hastalarda baş dönmesi, unutma, geçici konuşma ve görme kayıpları, gözlerde kararmalar oluşabilir.

İleri seviyedeki damar daralmalarında ise bayılmalar gerçekleşir. Ancak en tehlikeli durum ise felç olma durumudur. Tedavisi mümkün olsa da gerekli önlemlerle sıkıntılar çözülebilir. Boyun ultrasonunun çekilmesi ile ense ve şah damarlarının iç yapısı incelenebilir ve gerekli tedaviler uygulanır. Doppler ultrason adı verilen teşhis yöntemi ile acı hissi duyulmadan en hızlı şekilde hastalığın teşhisi mümkün olur.

Tedavi yöntemlerinden diğerleri ise stent ve anjiyo tedavileridir.

Göz atabilirsiniz: Anjiyo Nedir? Anjiyo Neden Yapılır?

Ameliyat gerektiren vakalar ise, hastalarda görülen damar daralmalarının düzensiz ve uzun yapıda olduğu durumlardır. Ameliyatlar kısa süreli olup narkoz kullanımına gerek olmadan gerçekleştirilen tedavilerdir. Ameliyattan sonra hastalar kısa bir süre içerisinde rutin yaşantılarına rahatlıkla devam edebilirler.

Kol Damar Daralması

Diğerler damar daralma vakalarına göre kol damar daralmaları sık rastlanan şikayetler arasında değildir. Kol damarlarının tıkanma alanları kalp ile parmaklar arasında gerçekleşebilir. Şikayetler kol yapısında sıklaşan ağrı ve sızılar, güç kaybı ve uyuşma gibi belirtilerdir. Burada yaş durumu ortaya çıkarken sigara yine tetikleyici bir etken durumundadır. Kolda ki ağrıların nedeni damar tıkanıklığı olabilmesi durumunda hastalığı ilerletmeden göz ardı etmeyerek uzman hekimlere başvurulmalıdır.

Tedavi yöntemlerinde ise kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar olarak başlar. İlerleyen vakalarda yapay damar yöntemi uygulanabilir.

İlginizi çekebilir: Stent Nedir? Stent Nasıl Takılır? Çeşitleri Nelerdir?

Bacak Damar Daralması

Halk arasında bilinen adı ile vitrin hastalığıdır. İlerleyen safhalarda bacaklarda gözle görülen morluklar ortaya çıkabilir. Hastalığın ilk evrelerinde bacak baldır kaslarında sertlik ve ağrı şeklinde hissedilir. Tedavisi ise anjiyo tedavisi ile damar tıkanıklığının giderilmesi yöntemidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı