Genel Sağlık

Dalak Büyümesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Dalak büyümesi ağrısı oluşmasından sonra bariz bir şekilde vücutta hissedilen ağrılar vardır. Bu ağrıların sonucunda çeşitli tetkikler ile enfeksiyon veya karaciğer rahatsızlıklarının meydana geldiği anlaşılır. Bu gibi durumlarda muhakkak işinde uzman olan doktorlara gidilmesi gerekir. Dalak büyümesinin tedavisinde birçok yöntem kullanılır. Çıkan sonuçlara göre en uygun tedavi yöntemi seçilir ve uygulanmaya başlanılır.

Dalak Büyümesinin Tanımı

Dalak karnın sol tarafında yer alan midenin yanında yer alır. Dalak büyümesinin sonucunda kan akışında azalmalar ve durulmalar meydana gelir. Bunun sonucunda da kan dolaşımında görev alan hücreler azalmaya başlar ve dalakta tıkanmalar meydana gelir. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmasından hemen sonra hekimlere başvurmak gerekir.  Bu sayede gerekli testler ile dalakta meydana gelen rahatsızlıklar ve hastalıklar ortaya çıkmış olur.

Dalak büyümesinin sonucunda genellikle karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkar. Bu gibi durumların tedavilerinin en kısa zamanda yapılması gerekir. Erken teşhis ile uygulanan tedavilerde dalak büyümesi kısa sürede engellenir.

Dalak Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Dalak büyümesinin oluşmasından sonra vücutta meydana gelen değişiklikler vardır.  Bu değişimler sonucunda hemen doktora giderek gerekli testlerin ve tetkiklerin yaptırılması gerekir. Aşağıda dalak büyümesinin olmasının anlaşılmasında etkili olan değişimler yer alır:

 • Dalak büyümesi olan kişilerin sol üst karın bölgesinde şiddetli ağrılar görülür.
 • Bunun dışında yemek yendikten sonra midede baskıların ve şişkinliklerin olması da dalak büyümesinin olduğunu gösterir.
 • Bunun yanı sıra bir kişide kansızlık olması da dalak büyümesinin olduğuna kanıt olur.
 • Bununla birlikte sürekli olarak yorgunluk ve halsizlik hissedenlerin de dalaklarında büyüme meydana gelebilir.
 • Aynı zamanda vücutta ufacık bir darbeden dolayı hemen kanama meydana geliyorsa, dalak büyümesine kanıt olabilir.

Yukarıda verilen belirtilerden herhangi birinin olması durumunda  hemen  doktora gidilerek gerekli tedavilerin yaptırılması gerekir.

Dalak Büyümesindeki Kritik Noktalar

Dalak büyümesinde kritik yaşlar vardır. Genellikle her yaş grubunda bulunan kişilerin dalak büyümesi gibi rahatsızlıkları olabilir. Fakat kritik yaşlarda meydana gelen dalak büyümesi daha kötü sonuçlar meydana getirebilir. Aşağıda dalak büyümesinde risk altında olan kişilerin listesi detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • Mononükleoz hastalığı olan çocuklarda veya yetişkinlerde dalak büyümesi oldukça tehlikelidir.
 • Bunun dışında Gaucher, Niemann-Pick ve karaciğer hastalıkları ile savaşan kişilerde meydana gelen dalak büyümesi büyük risk oluşturmaktadır.
 • Aynı zamanda sıtma hastalığına yakalananlar ve sıtma hastalığının bulunduğu alanlarda ikamet edenlerde meydana gelen dalak büyümesi de oldukça kritik hastalıklara neden olur.

Yukarıda verilen kritik durumlarda dalak büyümesine yakalananlar zaman kaybetmeden hemen hekime başvurmalıdır.  İşinde uzman olan doktorlar sayesinde dalak büyümesinin önüne geçilir ve eski sağlıklara kavuşulur.

Ayrıca bel ağrısı doğal tedavi yöntemlerine de bakabilirsiniz.

Dalak Büyümesi Ağrısı Sebepleri

Dalak büyümesine neden olan birçok olaylar vardır. Aşağıda dalak büyümesine sebep olan olayların neler olduğu detaylı bir şekilde anlatılmaktadır:

 • Frengi gibi enfeksiyonların oluşması durumunda dalak büyümesi meydana gelebilir.
 • Bunun dışında sıtma gibi hastalıkların da vücutta barınması sonucunda dalak büyümesi oluşabilir.
 • Aynı zamanda siroz ve karaciğer hastalıkları da dalak büyümesini tetiklemektedir.
 • Bunun dışında anemi gibi rahatsızlıkların meydana gelmesi sonucunda da dalak büyümesi oluşur.
 • Bunun haricinde lösemi gibi kan kanserine yakalananlarda da dalak büyümesi meydana gelir.
 • Ayrıca Gaucher ve Niemann-Pick hastalığına yakalananlarda da dalak büyümesi meydana gelir.

Yukarıda verilen nedenlerden herhangi birine maruz kalanlar dalak büyümesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu gibi durumlarda hemen uzman bir hekime müracaat etmek gerekir.

Dalak Büyümesi Ağrısı İyileştirme Yolları

Dalak büyümesinin tedavisinde birçok yollar kullanılır. Öncelikle kişilere gerekli testlerin yapılmasından sonra ortaya çıkan sonuca göre tedavi yöntemleri seçilir. Aşağıda dalak büyümesinde kullanılan yöntemler yer alır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dalak büyümesini tetikleyen bakteriyel bir enfeksiyona maruz kalmışsanız, bunun tedavisinde antibiyotikler kullanılır.
 • Bunun dışında cerrahi müdahalenin gerektiği durumlarda dalak çıkarma işlemi yapılarak dalak büyümesinin önüne geçilebilir.
 • Aynı zamanda radyasyon tekniği ile dalak daraltma işlemi de yapılarak dalak büyümesi engellenebilir.

Yukarıda verilen tedavi yöntemlerinden herhangi biri uzman cerrahlar tarafından uygulandıktan sonra dalak büyümesine son verilir. Bu sayede insanlar geri kalan hayatlarına daha sağlıklı bir şekilde devam etmiş olur.

Dalak Büyümesine Nasıl Bakılır?

Dalak büyümesinin meydana gelmesi durumunda doktorlar gerekli testler ve tetkikler yapar. Özellikle cerrahlar fiziki muayene ile dalak büyümelerinin derecelerine bakar. Bu sayede testlerden çıkan sonuçlar ile gerekli olan tedavilere başlanır. Aşağıda cerrahların dalak büyümesine nasıl baktıkları ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır:

 • Özellikle kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısını kontrol etmek amacı ile tam kan sayımı testleri yapılmaktadır.
 • Bunun dışında dalağın ne kadar büyüdüğünü görmek için ise ultrason ve bilgisayarlı tomografi kullanılır.
 • Bunun yanı sıra kan akışının kontrolünü sağlamak için manyetik rezonans gözlemlenmesi yapılır.
 • Bunun haricinde karaciğer fonksiyon ve kemik iliği muayeneleri de yapılarak dalak büyümesine neden olan olaylar kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Yukarıda verilen yöntemler ile dalak büyümesinin ne derecede olduğu ve ne gibi sonuçlar doğuracağı ortaya koyulur. Bu testler sonucunda gerekli görülen tedavi ve iyileştirmeler yapılarak dalak büyümesinin önüne geçilir. Böylece kişilerin sağlıkları eski haline döner.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı