Şifalı Bitkiler

Dağ Kekiğinin Faydaları

Kokusu ve lezzeti ile daha çok tercih edilen dağ kekiğinin faydalarından mutfakta kullanıp yararlanabilirsiniz. Baharat halinde kurutulup kullanılan dağ kekiğinin faydaları için yemeklere ve salatalara ekleyebilir, dilerseniz bitki çayı olarak ya da yağı çıkarılarak da kullanabilirsiniz. Hazır satılan kekikler yerine tercih edebileceğiniz dağ kekiği daha sağlıklı ve diğerlerine nazaran daha lezzetlidir.

Dağ Kekiğinin Faydaları

Dağ kekiğini kurutup bitki çayı olarak kullandığınızda bayanlarda regl döneminin düzene ve sağlıklı döngüye girmesini sağlar. Sürekli yorgunluk ve halsizlik yaşıyorsanız dağ kekiği tüketip kendinizi daha enerjik ve zinde hissedebilirsiniz. Bağışıklığın güçlenmesini sağlayan dağ kekiği kış hastalıklarından bronşit ve grip gibi rahatsızlıklara karşı sizi korur.

Göz atabilirsiniz: Grip Aşısı Yaptırma ve Etkileri

Dağ kekiği kokusu sayesinde kişiyi sakinleştirerek stresten korur ve daha sakin bir yaşam sürmenize yardımcı olur.
Dağ kekiğinden taze olarak elde edin ve kaynatıp suyunu hazırlayın. Bu su romatizmadan kaynaklı el ayak ağrılarının azalmasında yardımcıdır. Dağ kekiği kilo almak isteyen kişiler için önerilir. İştahın açılmasında yardımcı olan dağ kekiği yemek yerken yaşanan bulantıyı önler. Anemi rahatsızlıklarına iyi gelen dağ kekiği kansızlıktan kaynaklı yorgunluk hissini azaltır.

Kalp rahatsızlıklarına iyi gelen dağ kekiği çarpıntı gibi ritim bozukluklarına iyi gelir. Dağ kekiğinin faydaları arasında bağırsakların sağlıklı çalışması desteklenir ve bu sayede tenyaların dışarı atılması sağlanır.
İdrar söktürmek için kullanılabilen dağ kekiği böbreklerin çalışmasına yardımcıdır.

Göz atmanızda fayda var: Ritim Bozukluğu, Aritmi, Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Dağ Kekiği Nasıl Kullanılır?

Dağ kekiğini topladığınızda gazete üzerine serip güneşte kurutun. Hazırlanmış dağ kekikleri yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Kokusu ile rahatlatan dağ kekiği yemeklerin lezzetini de arttırır. Kurutulmuş dağ kekikleri bitki çayı olarak kullanılabilir. Dağ kekiği suyundan gün içinde 2 bardak içebilirsiniz. Şeker eklemeden tüketmeniz gereken dağ kekiğini içemiyorsanız bal ekleyebilirsiniz. Dağ kekiği yağını da birçok insan sıkça kullanıyor. Şehirlerde aktarlardan temin edebileceğiniz dağ kekiği sabah, öğle ve akşam olarak 3 kere ağrıyan bölgelere masaj yapılarak sürülebilir.

İlginizi Çekebilir:  Karpuzun Faydaları

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır?

1 litre suyu ocağa koyun ve kaynatın. Kaynayan suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş dağ kekiğinden ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Süre sonunda altını kısıp süzdürün. Gün içinde en fazla 2 bardak için. Fazlası zararlı olabilir.

Dağ Kekiği Nasıl Kullanılır?

Mide Hastalıklarında: Dağ kekiği taze alınıp kurutularak bitki çayı gibi demlenip içildiğinde mide rahatsızlıklarının azalmasına yardımcı olur. Sıcağa yakın ılık olarak içmeniz gereken dağ kekiği suyu sabah ve akşam içilebilir.

Diş Hastalıkları İçin: Diş ağrıları çekenler için dağ kekiği bitkisi tavsiye edilir. Dağ kekiği suyunu çayını yapar gibi hazırlayıp bu su ile günde iki kere gargara olarak temizleyin.

Dağ Kekiğinin Zararları

Saf damıtılmış olarak temin edilecek dağ kekiği bitkisinden elde edilen suyun tüketimi mideye ciddi zararlar verebilir. Öyle ki bazı bitki uzmanları damıtılmış dağ kekiği bitkisinin mideyi delebileceğini bile söylüyorlar.
Dağ kekiğinden elde edilen yağını sadece haricen kullanın. Bu yağın içilmesi bünyeye çok fazla zarar verebilir.
Ne kadar dağ kekiğinin faydalarından bahsetsek de bu konuda aktarcınızdan mutlaka yapımı ve kullanımı ile ilgili bilgi alın ve bu şekilde tüketin.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı