Psikoloji

Cotard Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi ?

Cotard Sendromu

Günümüzde pek çok yeni hastalığın ortaya çıkması ile insanlar şaşkınlığa uğramakta ve hatta ilk duyduklarında ise böyle bir hastalık olamaz diye tepki vermektedirler. Aslında çok ender olarak görülen bu hastalıklar çok eski tarihlerde de var olmakla birlikte tıp literatürüne geçmediği için varlığı bilinmemekte ya da hakkında yeterli araştırma yapılmadığından hastalık hakkında yeterli bilgi olmamaktadır. Cotard sendromu da çok ender görülen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda da Cotard sendromu nedir, belirtileri nelerdir, daha çok kimlerde görülür ve tedavisi hakkında bilgiler yer almaktadır. İlk olarak tıp literatürüne 1880 yılında Fransız nörolog Jules Cotard tarafından geçirilmiştir ve adını da bu kişiden almaktadır. Cotard incelediği vakalarda kişilerin kendilerini ölü hissetme duygusu yaşadıklarını tespit etmiştir. Günümüze kadar tespit edilen vakalarda sadece kişinin kendini ölü hissetmediği aynı zamanda farklı şekillerde de ortaya çıktığı görülmektedir. Bazı kişiler bu dünyayı, kozmozu, ruhsal varlıklarını, isimlerini, aile bağlarını, çeşitli organlarını ret edebilmektedirler. Bu durum ise kişinin dünya ile bağının kopmasına neden olmakta ve çevresinde ki kişiler içinde hayatın oldukça zor bir hal almasına neden olmaktadır.

Bedeninin çürüdüğüne inanan kişiler artık bu duruma dayanamayarak intihar eğilimi gösterebilmektedirler. Bu gerçeğin farkında olan aile yakınlarının da sürekli olarak dikkatli olmaları gerekmektedir. Yaşanan Cotard Sendromu geçici bir durum olarak değerlendirilemez ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Çeşitli psikiyatrik hastalıkların eşlik ettiği bu sendromun teşhisi ise aslında belirtileri oldukça açık olması ile kolay olmaktadır.

Cotard Sendromu Nedir?

Cotard Sendromu nedir diye incelediğimizde kişinin beyninin ve bütün organlarının çalışmadığını yani ölmüş olduğu yönünde bir duygu yaşadığı görülmektedir. Kişi hiçlik (nihilistlik) duyguları yaşar ve bu dünyaya ait olmadığı hissi ile ölü olduğunu düşünür. Bunu ispatlamak için intihar girişiminde bulunan hastalarında varlığı bilinmektedir. Cotard tarafından tespit edilen ilk vakada orta yaşlı bir kadın felç geçirme sonrasında kendinin yaşamadığına ve ölü olduğuna inanmaktadır. Hatta buna o kadar çok inanmaktadır ki çocuklarından kendisini bir tabuta koyarak gömmemelerini istemektedir. Bu durum doktor tarafından yok sayma hezeyanı ( delire de negation) olarak adlandırılmıştır. Cotard Sendromu yaşayan kişiler de şiddetli hezeyanlar, psikopatik bozukluklar, depresyon, dünyada olan varlığını inkar etmektedirler.

İlginizi Çekebilir:  Bipolar Hastaları Evlenebilir mi?

Çok ender olarak görülen bu sendromda kişilerin nihilistlik, hiçlik duygusu yaşıyor olmaları ile kendilerini ölü gibi hissediyor oldukları görülmekte ve hatta bunu ispat etmek için intihar girişiminde bulunmaktadırlar. Cotard’ın hastalığı tanımlarken bunu bir çeşit psikotik özellikleri bulunduran depresyon olduğunu belirtmiştir.

Cotard Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cotard Sendromu belirtileri nelerdir diye Cotard ve ondan sonra günümüze kadar başka psikiyatri doktorları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kesin olarak depresyon olduğu görülmektedir. Bu sendromu yaşayan kişiler için derin bir depresyonda oldukları bulgusu mutlaka bulunmaktadır. Kişinin bedensel varlığını inkar etmesi ve bu dünyaya ait olmadığı konusunda ısrarcı olması, hamileliğin inkarı, kişinin bedeninin ölü olduğuna ve çürüdüğüne dair garip saplantıların olması bu sendromun belirtileri arasında yer almaktadır. Bu sendromu yaşayan kişilerin ortak belirtileri şunlardır.

 • Kişi kendini ölü olarak hissetmektedir. Bu ölü olma duygusu oldukça katıdır ve hiçbir şekilde bu duygudan kurtulmaz sürekli olarak aynı duygunun etkisindedir.
 • Dünyanın varlığı inkar edilmektedir.
 • Bu dünyaya ait olmama hissi olmaktadır.
 • Hamilelik olduğunda bu kesinlikle inkar edilmekte ve kabul edilmemektedir.
 • Kişinin sadece bedensel varlığını değil aynı zamanda ruhsal varlığını da inkar ettiği durumlar olabilmektedir. ( adını, yaşını, anne babalık sorumluluğunu, bedensel bütünlüğünü, yürüme ya da hareket etme yeteneklerini de inkar eden insanlar olabilmektedir)
 • Kişi kendinin ölü olduğunu kanıtlamak için intihar girişimlerinde bulunabilmektedir.
 • Bedeninin çürüdüğünü ve hatta koktuğunu iddia eden hezeyanlar yaşamaktadırlar.
 • Ölmüş olduğuna inan kişi yemek yemeyi ret etmekte bunun gereksiz olduğunu düşünmektedir.
 • Ölü olduğuna inanan kişi hareket etmeyi gereksiz görür ve sabit olarak bulunduğu yerde kıpramadan durur.
 • Kişide aşırı bir mutsuzluk hali bulunmakta ve kaygılar, hezeyanlar son derece şiddetli olarak bulunmaktadır.

Cotard Sendromu Neden Olur?

Cotard Sendromu bir hastalık olarak tek başına değerlendirilmekle birlikte altında başka nedenlerin de olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de teşhis sırasında bu sendrom ile birlikte altta yatan nedeninde anlaşılması gerekmektedir. Hastalığın nedenleri arasında psikoljik nedenler olduğu gibi yaşanan çeşitli bedensel hastalıklarında olduğu incelenen vakalarda görülmektedir. 1880 yılından günümüze kadar görülen Cotard sendromu vakalarının ortaya çıkmasına neden olan ortak noktalar ise şu şekilde sayılabilmektedir.

 • Şizofreni
 • Şiddetli depresyon
 • Bipolar bozukluk
 • Capgrass sendromu
 • Epilepsi
 • Serebral travma
 • Sifiliz
 • Tifo ateşi
 • Migren
 • Multipl skleroz
 • Serebral enfarktüs
 • Beyin tümörleri
 • Parkinson hastalığı
İlginizi Çekebilir:  Gebelik Depresyonu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Kişilik özelliği olarak anti sosyal kişilik özellikleri gösteren ve içine kapalı olan kişilerde bu sendromun görülme olasılığının yüksek olduğu görülmektedir. Fiziksel hastalıkların da Cotard Sendromu yaşanmasına neden olduğuna dikkat edilmeli ve yukarda saydığımız hastalıklar yaşandığında bu sendromun ortaya çıkma olasılığı olduğunu unutmadan hastanın psikiyatrik olarak da takip edilmesi gerekmektedir.

Cotard Sendromu Teşhisi

Hastanın bu sendromu yaşadığının farkına varması kesinlikle mümkün olmadığından kendiliğinden bir doktora başvurması mümkün olmaz. Cotard Sendromu teşhisi için kişinin yakınları tarafından doktora götürülmesi gerekmektedir. Kişi hasta olduğunu kabul etmediği için bu genellikle zor bir süreç olmaktadır. Çevrenizde ki bir kişinin derin bir depresyon içinde olduğunu, bedensel varlığını inkar ettiğini, ölü olduğunu iddia ettiğini, aşırı mutsuz olduğunu gördüğünüzde bunun geçici bir durum olduğunu düşünmemelisiniz. Derhal bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Çünkü Cotard Sendromu yaşayan kişilerin yaşadıkları bu hezeyanlar sonucunda gerçek anlamda ölü olduklarını kanıtlamak için intihar girişimlerinde bulundukları görülmektedir.

Hastalığın teşhisinin koyulması kadar hastanın tedavisinde de dikkatli olmak önem taşımaktadır. Hastalığın teşhis ve tedavisi noktasında mutlaka hastanın yakın çevresinin sabırlı ve dikkatli olması gerekmektedir. Yeterince sabırlı ve dikkatli olmanız halinde hasta olan yakınınızın bu sendromun etkisinden kurtulmaları mümkün olmaktadır. Tedavinin uzun soluklu olduğu unutulmamalı ve bütün psikiyatrik hastalıklar gibi Cotard Sendromu da kişinin hayatı boyunca doktor kontrolü altında olmasını gerektirmektedir.  Bu sendromu yaşayan kişilerin asla kendileri hakkında hasta olduklarına dair bir endişeleri bulunmaz ve bu kişilerin hastalıkları sadece etraflarında yaşayan kişiler tarafından fark edilebilmektedir.

Cotard Sendromu Tedavisi

Cotard Sendromu tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu sendrom kişinin yaşadığı ağır depresyon gibi çeşitli psikiyatrik hastalıklar ile birlikte görülebiliyor olması nedeniyle tedavi çok yönlü olarak yapılmalı Cotard sendromu ve depresyon tedavisi bir arada olmalıdır. Günümüzde bu hastalığın tedavisinde genel olarak antidepresan, antipiskotik ilaçlar, duygu durum düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır.  Kullanılan tedavi yöntemleri arasında ise EKT de bulunmakta ve bazı hastalarda bu yöntemin etkili olduğu da görülmektedir.

Hastalığın ortaya aniden çıkmıyor olması ve belli bir gelişim sürecinin olması nedeniyle bu hastalık hakkında bilgi sahibi olunması ve çevrenizdeki kişilerin ruhsal durumlarında oluşan değişimleri fark ettiğinizde erkenden doktora başvurmanız halinde ise tedavide başarı oranı artmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Fobi Nedir?Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi?

Cotard Sendromu Kimlerde Görülüyor?

Cotard Sendromu ilk olarak tıp literatürüne 1880 yılında geçmiş olmasına rağmen aradan geçen uzun yıllar boyunca resmi olarak az sayıda vaka tespit edilmiştir. Tespit edilen 100 vaka üzerinde yapılan inceleme ile de hastalığın klinik olarak nedenleri, belirtileri ve tedavisi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Bu hastaların geçmişleri ve ortak noktaları araştırılmış ve Cotard sendromu kimlerde görülür sorusuna cevap bulunmuştur. Bu araştırmalar sonucunda daha çok kadınlarda görüldüğü tespit edilmekle birlikte az sayıda da olsa erkeklerinde bu sendromu yaşadığı bilinmektedir.

Ortaya çıkma yaşı olarak genellikle orta yaş dilimi yani 40 ile 66 yaş arası tespit edilmiştir. Bu yaş aralığında ki kadınlarda hastalığın kimi zaman birkaç hafta kimi zaman ise birkaç ay içinde bütün belirtileri ile ortaya çıktığı görülmektedir. Kişi ilk başlarda yoğun bir kaygı ve endişe yaşamaktadır. Depresif belirtiler gösteren kişide büyük bir hasta olma korkusunun olduğu görülmektedir. Hastalığın ilerlemesi sonucunda bu belirtilerin üzerine kişinin yaşadığı hezeyanlar eklenmektedir. En son aşamaya gelindiğinde ise ruh halinde kronik değişiklikler görülür ve yaşanan hezeyanlari se hiç geçmemekte olur. Artık kişi Cotard sendromu etkisindedir ve kendi varlığını inkar etme noktasındadır. Kişi kendinin ölmüş olduğuna ve bu dünyaya ait olmadığına inanma noktasına gelir tedavi edilmediği sürece de hastalık ilerleyerek devam eder ve kişinin kendi hayatına son verdiği bir durumda ortaya çıkabilmektedir. Buna o kadar içten inanır ki karşılarında ki kişiler bunun doğru olmadığını söylediğinde onlara hayretle bakmaktadır.

Bu hastalığın ender olarak görülüyor olması sizde ya da yakın çevrenizde ortaya çıkmayacağı anlamına gelmemektedir. Özellikle 40 yaşını geçmiş kadınların depresyon belirtileri ortaya çıktığında ihmal edilmemesi ve Cotard Sendromu ortaya çıkmadan mutlaka psikiyatrik destek almaları sağlanmalıdır. Hasta olan kişinin ölü olduğuna dair değişmez inancını doktor kontrolü ve gerekli tedaviler olmadan değiştirmenin imkanı yoktur. Bu nedenle etrafınızdan bir kişi ben ölüyüm ya da bu dünyaya ait olmadığımı hissediyorum gibi sözler söylediğinde buna depresyon gibi belirtilerinde eşlik ediyor olması halinde ihmal edilmemesi şarttır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı