Genel Sağlık

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve tüm insanlığın ortak sorunu olan Corona virüsü, her geçen gün daha fazla yayılmaya devam ediyor. Durum böyle olunca da Corona (Korona) virüsü nedir ? sorusu herkesin cevabını merak ettiği evrensel bir soru haline geliyor. Corona virüsü, kendi içinde 4 farklı gruba ayrılır ve bu gruplar;

 • Alfa
 • Beta
 • Gama
 • Delta

Olarak sınıflandırılır. Üst solunum yollarını hedef alan bu virüs bu bölgede hastalıklara daha çok neden olur ve Corona virüsü belirtileri kişide 48 saat ila 2 hafta içerisinde kendini gösterir. Bu süreç kuluçka sürecidir ve virüs belirtilerini bu süreçte gizleyebilmektedir. Bu virüsü kaptığı düşünülen kişiye Korona virüsü testi yapılır ve bu test sonucunda teşhis konulması mümkün hale gelir.

Corona virüsü Çin’in eyalatlerinden birisi olan Vuhan’da ortaya çıkmıştır ve 13 Ocak 2020 tarihinde tanımlanmış bir virüstür. Bu virüs kolay bir şekilde yayıldığı için çok kısa bir süre içerisinde diğer insanlara yayılmış ve etki alanını Çin’den başka ülkelere de taşımıştır. Ülkemizde de birçok vatandaşımızda Corona virüsü tespit edilmiş ve karantina altına alınarak yayılmasının önüne geçilmesi için tedbirler alınmıştır.

Corona (Korona) Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü belirtileri nefes darlığı, ateş, bulantı, ishal ve öksüsük olarak kişide kendini gösterir. Bu virüsün en tehlikeli yönlerinden birisi kuluçka süresinin 2 haftaya kadar uzayabilmesidir ve bu süreçte kişide herhangi bir belirtinin görülmeme ihtimali olduğundan dolayı karantina altına alınıp başkalarına bu virüsün geçmesinin önüne geçilmesi zorlaşmaktadır. Bu yüzden kişilerin en ufak belirtide testi yaptırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde karantina altına alınmayan ve bu virüsü taşıyan kişiler çok daha fazla kişiye bu virüsü geçirebilirler ve çok daha fazla kişinin ölümüne neden olabilmektedirler.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü nasıl bulaşır? Sorusu bu virüsün yayılmaması için herkesin bilincinde olması gereken bir sorudur. Corona virüsü, temas ve solunum yolları ile diğer insanlara bulaşabilmektedir ve bulaştıktan sonraki 2 haftalık süreç içerisinde Corona virüsü belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Korona virüsü nasıl bulaşır? Sorusunun cevabı kadar önemli olan bir olayda toplumun bilinçlenmesidir. Nitekim, solunum yolu ile bu virüs yayıldığı için kişilerin hapşururken ağızlarını mendil ile kapatmaları gerekmektedir. Aynı zamanda temas ile bulaştığından dolayı kişilerin el tokalaşmaları bile bu virüsün diğer kişiye geçmesini sağlayabilir. Bu yüzden de insanların çok fazla olduğu ortamlardan uzak durulması ve yakın tanıdıklarımız da başta olmak üzere kimseyle temas etmemeliyiz. Corona virüsü nedir? belirtileri nelerdir gibi sorular kadar nasıl bulaşır sorusunun cevabı da çok önemlidir. Bu virüsün yayılmasını engellemek bizlerin elindedir; bu yüzden de bilinçlenmek bu virüs ile savaşta çok önemli bir konu haline gelmektedir.

Corona Virüsü Aşısı Bulundu mu?

Corona virüsü aşısı bulundu mu? Sorusuna ne yazıkki şuan için olumlu bir cevap veremiyoruz; ama Çin ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülke bu virüs ile savaşabilmek için aşı geliştirme çalışmalarına devam etmektedir. Son olarak Çin’den bu konuda güzel bir haber geldi ve bir aşı için klinik onay alındı. Çin Askeri Tıp Akademisine bağlı bir ekip tarafından geliştirilen bu aşı, kalite, etkinlik ve güvenlik aşamalarından sorunsuz bir şekilde geçti ve kamuya sunulmak için şimdiden hazırlıklara başlandığı bildirildi.

Korona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Korona virüsünden nasıl korunulur? Sorusunun cevabı her insan için önem arz eden konulardır ve kişilerin aşağıdaki korunma yöntemlerini uygulaması şiddetle tavsiye edilir;

 • En az 20 saniye ve sık sık olmak şartıyla ellerinizi sabun ile yıkmalısınız. Ebeveynlerin çocuklarını bu konuda bilinçlendirmesi ve sürekli onları bu konuda motive etmeleri gereklidir.
 • Sabun ve suya sahip olmayan kişiler el dezenfektanı kullanabilirler; ama bu dezenfektan alkol bazlı olmalıdır.
 • Sürekli dokunulan yerleri dezenfekte ediniz( oyuncak, kapı kolları gibi..)
 • El ele tokalaşmak ve öpüşmek dahil her türlü temastan kaçınınız.
 • Elleriniz kirli ise yüzünüze dokunmamalısınız.
 • Öksürme ve hapşurma durumlarında ağzınızı mendil ile kapatarak virüsün yayılmasını önleyebilirsiniz. Kullanılan mendili ikinci kez kullanmaktan kaçınınız.
 • Hasta kişiler ile aynı eşyaları(bardak, tabak gibi) kullanmaktan kaçınmalıyız.

Bu yazımızda sizlere korona virüsü nedir? belirtileri ve nasıl bulaşır gibi herkesin merak ettiği soruların cevaplarını paylaştık. Siz değerli okuyucularımızdan son olarak ricamız, korona virüsü belirtilerinden en az birisini taşımanız durumunda 112’yi arayarak sizi güvenli bir şekilde sağlık kuruluşuna götürmelerini isteyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı