Anne & Bebek

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir sorusunu ilaç kullanmadan tedavi etmek isteyen tüm anneler araştırıyor diyebiliriz. Çocuklarda öksürük sorunu meydana geldiğinde kimyasal içerikli ilaçlar kullanmak yerine evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz öksürük reçetelerini evde kendiniz rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Fakat bunlara rağmen çocuğunuzun öksürüğünde bir azalma ve iyileşme olmazsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Çocuklarda Öksürük Doğal Tedavi

Oturur Vaziyette Yatırın: Çocukların yattıktan sonra daha çok öksürdüklerine hepimiz şahit oluyoruzdur. Bunun nedeni sırt üstü yattıktan sonra bronşların ve mukus yollarının daha çok tıkanmasıdır. Bu durumda çocuğunuzu arkası yastıklarla desteklenen yatakta veya koltukta oturur vaziyette yatırmak daha mantıklı olur.

Bal Etkilidir: Bebek ve çocuklarda şifa kaynağı olarak bilinen baldan daha iyi bir ilaç bulamazsınız. Doğal bir tedavi yöntemi sunan bal boğaz bölgesinde oluşan tahrişin azalmasını sağlarken bu bölgede oluşmuş balgamında atılmasında yardımcı olur. Aynı zamanda bal bebeklere ilaç yerine verilebilecek en sağlıklı yöntemler arasındadır.

Göğüs Bölgesine Masaj: Çocukların öksürüklerini azaltacak hareketlerden biride sırt ve göğüs bölgesini yumuşatan masajlar ve kremler uygulamaktır. Bengay gibi vikis gibi ilaçları masajla göğüs ve sırt bölgesine yedirip hafif ütü ile ısıttığınız havluyu üzerine koyun ve bu şekilde 2 – 3 saat kalmasını sağlayın. Yalnız bu ilaçları sadece sırt ve göğüs bölgesine uygulayın. Boğaza uygulandığında tıkanmalara sebebiyet verebilir.

Bol Bol Su İçin: Öksürüğü azaltacak etkili yöntemlerden biri de bol, bol sıvı alınmasıdır. Ilık su, sıcak içecekler öksürüğün ve boğaz yolları tahrişlerinin azalması için en etkili seçeneklerden biridir. Özellikle naneli ballı karışımlar ve zencefilli ballı karışımlar üst solunum yollarını rahatlatarak öksürük oluşumunu engeller. Kış aylarında hazırlanacak sıcak içeceklerden biri de ballı limonlu zencefilli içecektir.

Gargara Öksürüğe İyi Gelir: Tuz ile yapılan gargaranın öksürüğe iyi geldiğini biliyor muydunuz? Ilık suyun içine eklenen çay kaşığı ile tuzu karıştırıp eritin ve bu su ile boğaza kadar inecek şekilde gargara yapın. Tuzlu gargara uygulaması bu bölgeye yerleşen bakterilerinde giderilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Duyusal oyun nedir, Neden Önemlidir

Nemli Ortamlar Hazırlayın: Buhar makinesi ile yada çaydanlıkta kaynayan su ile çocuğun bulunduğu ortamı nemlendirmek kuru boğazın şiddetli öksürüğe maruz kalmasını engeller. Hazır satılan nemlendirme makinaları da özellikle sis tipi bulunan nemlendiriciler çocukların öksürüğünün azalmasında yardımcı olacaktır.

Mukusların Temizliği: Tıkanmış burun yolu nefes almayı zorlaştırarak öksürüğün şiddetini arttırır. Bu nedenle yatmadan önce veya gün içinde çocuğunuzun burun yollarının temizlenmiş olmasına özen göstermelisiniz. Bunun için eczanelerde kimyasal olmayan birçok yardımcı ürünler bulunabilir.

İlginizi çekebilir: Çocuklarda En Çok Görülen Hastalıklar Hangileri?

Pastiller Öksürüğü Azaltmada Yardımcıdır: Çocuğunuz pastil emebilecek yaşa sahipse doğal içeriğe sahip olan pastil tüketimi öksürüğün azalmasında yardımcıdır. Özellikle eczanelerden çocuğunuzun sevebileceği tarzda naneli, limonlu veya ballı portakallı pastillerden satın alarak iyileşmesine destek olabilirsiniz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı