Kürtaj

Çocuk Düşürme Hapı Tehlikesi Nedir?

Çocuk Düşürme Hapı Kullanmak Tehlikelidir

Çocuk düşürme hapı özellikle geçmiş dönemlerde uzun bir süre ülke gündeminde kalmıştır. Kadınların bir bölümü düşük ilaçları ile cerrahi operasyon geçirmeye gerek kalmadan gebeliklerini sonlandıracağını düşünmektedir. Fakat düşük ilaçlarının kullanımı pek çok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Kanamaların yoğun şekilde görülmesi ve enfeksiyonların sayısının artmasından sonra bu ilaçların eczanelerden temin edilmesi olanaksız hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı, yürüttüğü çalışmalar sonrasında eczanelerin çocuk düşürme ilacı satmasını yasaklamıştır.

İlginizi çekebilir: Düşük Yaptıran İlaç Nedir?

Toplum nezdinde kürtaj hapı şeklinde de anılan ilaçların kullanımı halen devam etmektedir. Ancak kullanımlar sadece doktor onay verdiği zamanlarda gerçekleşmektedir. Ayrıca artık çocuk düşürme ilaçları sadece uzman hekimler tarafından temin edilebilmektedir. Bu sayede hekimler, ilacı kullanmasını uygun bulduğu hastalarının tedavisinde, kontrollü bir şekilde ilerleyebilmektedir.

Çocuk Düşürmenin Yolları Doktor Kontrolü ile Yapın

İstenmeyen gebelik yaşayan kadınlar belli bir takım nedenler yüzünden psikolojik olarak yıpranmaktadır. Özellikle toplum baskısı, kadınların gebeliklerini farklı yöntemler kullanarak gizlilik içerisinde sonlandırma isteği yaşamalarına yol açmaktadır. Ancak gebeliğin sonlandırmasına yönelik en geçerli ve en zararsız olan işlem kürtajdır. Bundan ötürü kadınların istenmeyen gebeliklerde bir uzmana danışmaları şiddetle tavsiye edilmektedir. Gebelik sonlandırılması ya da çocuk düşürmek, özellikle hamileliğin ilk haftalarında kürtaj ile gerçekleştirilmektedir. Yapılan kürtaj operasyonunda on haftaya kadar yasal açıdan da sorunsuz olarak gebelikler sona erdirilebilmektedir.

Fakat istemli olarak gelişen hamileliklerde bebekler anne karnında ölebilmektedir. Bu tip nedenlerden kaynaklı çocukların anne bedeninden ayrılması gerekmektedir. Aksi halde bebekler, anneyi zehirlemeye başlamaktadır. Uzmanlar, ilerleyen dönemlerdeki gebeliklerin sonlandırılmasında da özel durumlarda kürtaja başvurmaktadır. Bu gibi istisnaların görülmesi halinde kürtaj zor olduğu için çocuk düşürme ilaçlarından destek alınmaktadır. Bedenin, kürtaja hazırlanması olarak da işlev gören çocuk düşürme hapı zaman zaman gebeliğin kendiliğinden sona ermesinde de etkilidir. Ancak ilaçlar, rahim içinde kalıntılara ve kanamalara yol açabilmektedir. Bundan ötürü ilaç kullanımının her safhası, uzman kontrolü ile devam etmek zorundadır.

Önemli mutlaka okuyun: Düşük Hapı Kullanmadan Önce Bunları Okuyun

Çocuk Düşürme Süresi Nedir?

Çocuk düşürme süresi denince akla iki farklı süreç gelmektedir. İlki ülkemizde yasal olarak kabul edilen kürtaj süresidir. Kadınlar, istenmeyen gebeliklerini on haftaya kadar sağlık kuruluşlarında muayene olarak sonlandırmaktadır . Evli kadınların kürtaj olmadan önce eşlerinin rızasını alması gerekmektedir. Bekâr olanlar ise kendi iradeleri ile gebeliklerini sonlandırmaktadır. On sekiz yaşın altında yaşanan gebeliklerde kürtaj için ebeveynlerin izni istenmektedir. Gebeliğin on altı yaş ya da altında gerçekleşmesi ise ancak mahkeme kararı sonrasında kürtaj yapımına müsaade etmektedir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde çocuk düşürme süresi ise değişim göstermektedir. Bahsedildiği gibi bebeğin anne karnında ölmesinden sonra düşme süresi başlamaktadır. Bu süreç, anne sağlığı için en kısa zamanda tamamlanmalıdır. Uzmanlar, süreci kolaylaştırmak için düşük ilaçlarından destek alınmasına ve cerrahi müdahalelere gerek duyabilmektedir.

İnternet üzerinde düşük hapıdüşük hapı fiyatı, düşük hapı isimleri, düşük hapı siparişi veya satın al, nasıl kullanılır, kullananlar, fiyatları ve nerede satılır gibi arama yaparken çıkan web sitelerinde sahte olarak satılan düşük hapı ilaçlarına dikkat ediniz aksi takdir de hayatınızı tehlikeye atabilirsiniz. Hem yasal değildir hem sağlığa zararlıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı