Kürtaj

Çocuk Aldırmak Kürtaj Yaptırmak

Kadınlar, on haftalık dönem içerisinde istenmeyen gebeliklerini sonlandırabilmektedir. Gerekli donanımları bulunduran hastanelerde ve kliniklerde çocuk aldırmak yasal olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj, gereken hazırlıkların yapılması halinde kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Bunun için operasyondan en az dört saat öncesine kadar yeme ve içmenin kesilmesi yeterlidir. Ayrıca işlem sonrasında yardımcı olması için bir refakatçi de ayarlanmalıdır.

İlgili konumuz: Çocuk Düşürme Hapı Tehlikesi

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Genel ya da lokal anestezi ile yapılan kürtajda rahim içi temizlenmektedir. Artık vakum sistemi sayesinde temizlik süresi minimuma düşürülmüştür. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde operasyon on dakikada sona erebilmektedir.

Kürtaj Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj sonrasında hastalar aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Ancak iyileşme sürecinde kan sulandırıcı ilaçlardan, cinsel birliktelik yaşamaktan, havuz ve denize girmekten uzak kalınmalıdır. İyileşme süreci on ila on beş günü bulabilmektedir.

Çocuk Aldırmanın Tehlikeleri Var Mıdır?

Çocuk aldırmak yani kürtaj modern şekilde gerçekleştirildiğinde büyük tehlikeler arz etmemektedir. Özellikle kısırlık, kürtajın neredeyse hiç rastlanmayan sonuçlarındandır. Ancak işlemin tehlikesiz olarak gerçekleşmesi için merdiven altı sağlık merkezlerinden uzak durulması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kürtaj İşlemi Nasıl Yapılır Detaylar Burada

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı