Şifalı Bitkiler

Çıra Suyunun Faydaları

Çıra suyunun faydalarını öğrendikçe sizinde ilgi alanınıza girecek. Yeni, yeni faydaları anlaşılan çıra suyu çam ağaçlarından buharlama yöntemi ile elde ediliyor. Evde hazırlanarak içilmesi mümkün olmayan çıra suyunu güvendiğiniz aktarlardan ve organik pazarlardan alabilirsiniz. Çıra suyunun faydaları arasında nefes darlığına iyi gelirken vücuttaki dokuların yağlanmasını da önlüyor.

Çam Çırası Suyu

Yapılan araştırmalarda deneklere verilen çıra suyu ile işlemlere başlanır.

Yapılan gözlemlerde çıra suyu içen kişilerde kan şekeri seviyesinin dengede kaldığı gözlenmiştir.

Bu sayede çıra suyu içen kişilerin kan şeker seviyeleri dengelenirken diyabetinde olumlu ilerlediği etkendir.

İlginizi çekebilir: Gün Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Çıra Suyunun Faydaları

Özellikle şeker hastaları için tavsiye edilen çıra suyunu doktorunuzun da onayını alarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diyabet rahatsızlığı için ölçüyü mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Vücudumuzun zaman zaman farklı bölgelerinde görülebilen doku yağlanmaları istenmeyen sonuçlara ve yan etkilere neden olabilir. Çıra suyu içildiğinde görülebilecek doku yağlanmalarının önüne geçebiliriz.

Çam Çırası Suyu Nerede Bulunur?

Çam çırası suyunu son yıllarda artan popülerliği ile her yerde bulma imkanınız var. Özellikle Arap ülkelerinde daha da artan satışlar çam çırası suyunun ne kadar sağlığa faydalı olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Çam çırası suyu özellikle baharatta satan kuruyemiş dükkanlarında, bitki ürünleri satan aktarlarda ve organik ürün satan dükkanlarda rahatlıkla bulunabilir.

Çıra Suyunun Genel Faydaları Nelerdir?

Çam ağacından elde edildiği için çıra suyunun faydaları arasında çam ağacının faydalarını da katmak gerekir.

Çam ağacının yaz kış yeşil olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum içerisinde sağlıklı oksijen barındırdığı için temiz hava sağlar ve verem gibi ciddi bir rahatsızlıkta etkileri yüksektir.

Çam ağacında yer alan yapışkan madde çam sakızında antiseptik özellik bulunur ve bu antiseptik maddenin vücuttaki mikropları uzaklaştırdığı biliniyor.

Çam sakızının romatizmadan şikayetçi olanlar için ağrıları dindirme özelliği bulunur.

Yine çam ağacı antiseptik etkisinden dolayı nefes yollarını rahatlatır ve mesanede bulunan iltihaplanmaları azaltır.

Çamda bulunan tomurcuklar kaynatılıp tüketildiğinde üst solunumda yer alan balgamın sökülmesinde etkendir.

Çam yaprağı çayının içimi kişiyi sakinleştirerek gevşemesini sağlar.

Göz atabilirsiniz: Gül Yağının Faydaları

Çıra Suyunun Zararı Var Mı?

Ciddi bir rahatsızlığınız varsa böbrek hastalığı kalp rahatsızlığı gibi çıra suyu tüketiminden önce mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.

Çıra suyunu mutlaka aldığınız yere danışarak tüketmelisiniz. Bu konuda bilginiz olmadan gelişigüzel içimi tavsiye edilmez.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı