Cinsel Sağlık

Cinsellikten Keyif Alma Yöntemleri

Hemen hemen her çift, yaşantısının belirli dönemlerde cinsel sorunlarla karşılaşabilir. Bu soruna neden olan etmenler arasında daha çok duygusal değişimler, geçmişte yaşananlar ve toplum baskısının yer aldığını görüyoruz. Bu yazımız daha çok seks hayatı iyi gitmeyen kişiler için hazırlanmış olup cinsellikten keyif alma yöntemleri hakkında bilgiler içerecektir. Siz ya da partnerisiniz cinsen yönden biraz eksik olabilir. Zaman içerisinde yatakta eskisi kadar istekli ya da hevesli olmadığını fark ettiniz. Bazı durumlarda toplumsal etkiler, kişisel bakıma önem vermeme cinsel hayata olumsuz etkilemektedir. Cinsel isteksizliği yok etmenin yolunu mu arıyorsunuz? O zaman yazımızın devamına göz atalım;

Cinsel İstek Tam Olarak Nedir?

Cinsel istek her insanda olan bir dürtüdür. İstek ya zevk almak ya da üremek için kullanılır. Nasıl yemek yemek, uyumak, su içmek doğal bir ihtiyaç ise cinsellikte o kadar doğal bir ihtiyaçtır. Bununla beraber kişinin karşı cins ya da hemcinsiyle birliktelik yaşamak arzusu da cinsel istek olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik ya da hormon kaynaklı bir sıkıntı yoksa her olgunluğa erişmiş insan yaşantısında cinsel birliktelik yaşamak ister.

Cinsellik Sadece Cinsel Birleşmeden İbaret Değildir

Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hata içerisinde aslında bu maddeden bahsetmiştik. Bir bütün olarak ele alınması gereken cinsellik sadece iki vücudun birleşmesi olarak düşünülmemelidir. İnsanlar duyguları olan canlılardır. Bu nedenle sevgi, saygı olmadığı sürede cinsellik istenildiği gibi yaşanamaz. Her zaman cinselliğe renk katılmalı, çiftlerin bu süre içerisinde birbirlerine daima sevgi bağı kurmalıdır.

Partnerler Arası İletişim

Partnerler arası iletişim ne kadar kuvvetli olursa cinselliğin de o kadar kuvvetli olduğunu görüyoruz. Duygusal olarak zayıf bir ilişkiye sahip olan kişilerin cinsel hayatı yok ya da birkaç dakikadan ibaret. Çiftler, cinselliği aralarında rahat bir şekilde konuşabilmeli, bu konulardan asla çekinmemelidir. Bu tarz konuları konuşmak dahi bile cinselliği renklendirebilir. Çiftlerinden birbirlerine olan olumlu ve olumsuz isteklerini, arzularını hiç çekinmeden söylemeli, bunlar üzerine konuşmalıdır. İletişimi ve uyumu giderek artıran bu konuşmalar cinsel monotonluğun da sona ermesine katkı sağlıyor. İletişimde meydana gelecek kopukluk cinsellikten keyif alma durumunu tamamen yok etmektedir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Meydana Geliyor?

Cinsellikten keyif alma yöntemleri içerisinde herkesin merak ettiği bir konuya değinmek istiyoruz. Cinsel isteksizlik her dönemde kadın ve erkeklerin yakasına yapışıyor. Genellikle psikolojik ve biyolojik etmenlerden dolayı ortaya çıkan cinsel isteksizlik nadiren de olsa hormonal sorunlardan dolayı da kendisini gösterebiliyor. Meydana gelen isteksizlikle mücadele edebilmek için öncelikle altında yatan neden tespit edilmelidir. Cinsel isteksizliğin nedenlerinden bahsedecek olursak; çiftler arası iletişimsizlik, çiftlerin öz bakımlarına gereken önemi vermemeleri, çiftlerin arasında oluşan sorunları çözmemeleri, erkek ya da kadının kendi vücudunu beğenmemesi cinsel isteksizliğe neden olmakta. Bu sorunları çözmeniz yeniden cinsel isteğe sahip olmanızı sağlar.

Göz atabilirsiniz: Cinsel İsteksizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar Cinsel İsteksizliğini Nasıl Belli Eder?

Cinsel isteksizlik sadece iletişim ile kendisini belli etmez. Beden dili de bu konu hakkında oldukça iyi bilgiler verir. Bazı durumlarda kasınlar cinsel isteksizliğini bedenleri ile duyurabilirler. Siz fark etmeseniz bile duygularınız, düşünceleriniz, mimikleriniz ses tonunu sizler hakkında oldukça fazla bilgi vermektedir. Kadınlar da cinsellikle ilgili çok fazla konuşmak istemiyor ya da düşüncelerini gizlemek istiyorlar ise vücut dilleri ile bunu belli ederler. Vücut dilinden bu durumu fark edip üzerine düşerseniz cinselliği tekrardan eski hale getirebilirsiniz.

Toplumsal Baskı ve Düşünceler

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor. Her insan doğuştan gelen bir cinsel dürtüye sahiptir.  Bizi m toplumumuzda cinsellik konuşmak bir yana bu konunun açılması bile ayıp, günah olarak görülmektedir. Cinsel bilgilerden, tecrübelerden ve becerilerden tamamen yoksunuz. Bununla beraber çevresel faktörler, baskı ve kulaktan dolma bilgiler cinselliği kötü ve korkulacak hale getirmektedir. Birçok kadın küçük yaştan cinselliğe karşı kapatılarak büyütülmektedir. Bu durum vajinismus, ilk gece korkusu gibi sorunların doğmasına neden olmaktadır. Bu konuda yapacağınız tek şey kendinizi en iyi şekilde eğitmektir. Yapacağınız araştırmalar ile doğru ve sağlıklı kaynaklara ulaşmalı ya da cinsel terapilerden geçerek kendinizi yetiştirmelisiniz. Edineceğiniz bilgiler ile çevrenizi de geliştirebilir, kendinizden sonra gelecek nesillerin daha sağlıklı bilgiler ve donanmalarını sağlayabilirsiniz. Konumuza dönecek olursak; toplumsal baskı ve düşüncelerin önüne geçebilirseniz cinsellikten oldukça keyif alabilirsiniz.

Cinsel İsteksizlik Vajinismus Nedeni ile Olabilir

Vajinismus, kadınlarda en sık görülen sorunlardan birisidir. Bazı kadınlar, yukarıda da belirttiğimiz üzere cinselliğin kendisine acı getireceğini söylenerek yetiştirilir. Evlenene kadar cinsellikten uzak olan kadınlar, evlendiklerinde acı yaşayacakları korkusu ile cinsel birleşme sırasında iradeleri dışında alt perinal kaslarında kasılma meydana getirirler. Vajinanın neredeyse tamamen kapandığı bu cinsel sağlık sorununda birleşme neredeyse imkansız hale gelir. İsteksizliğin önüne geçip sağlıklı bir cinsel birleşme yaşanabilmesi için çiftlerin beraber cinsel terapiden geçip tedavi almaları gerekmektedir.

İlgili konumuz: Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel İsteksizliğin Önüne Geçebilmek İçin Nasıl Davranışlar Gösterilmelidir?

Cinsellik ülkemizde gerçekten tam anlaşılmış bir durum değildir. Yapılan hatalardan bir diğeri ise ortada bir sorunun olduğunu kabul etmemektir. Ortada bir sorun olduğu kabul ediğinde cinsel isteksizliğin ortadan kalktığı görülecektir. Ortada problem olduğunu gören çiftler bu problemin neyden kaynaklandığını nasıl tedavi edileceğini ya da nasıl çözüleceğini araştırarak üstesinden gelebilmekteler.

Cinsel İsteksizlik Tedavi Edilebilir Mi?

İnsanlar genellikle psikolojik nedenlerden ötürü cinsel sorunlar yaşar. Bunların da tedavisi uzman kişilerde yapılabilir. Ancak cinsel isteksizliğin tedavisi var mı diye sorarsanız elbette bu sorunun da tedavisi olduğunu söyleyebiliriz. Cinsel isteksizlik ya da keyifsizlik yine cinsel terapi ile çözülebilir. İlaç kullanmaya gerek kalmadan psiko – eğitim yöntemleri uygulanarak hem erkeğin hem de kadının yaşadığı sorunlar giderilebiliyor. Birkaç seans süren terapilerde evliliğe dair tüm sorunlar ortadan kaldırılarak yıkılmaların önüne geçilebiliyor.

Ülkemizde genel olarak cinsel sorunlardan utanılır, konuşulması dahi düşünülemez. Ancak; cinsel sorunlar bir kalp bir şeker bir tansiyon kadar ciddi olarak ele alınmalıdır. Gerekli tedavi alınmadığında çiftler arasındaki ilişki tamamen yok olmaktadır. Özellikle evli çiftlerde boşanmaya kadar giden bu durum beraberinde ciddi sağlık sorunları da getiriyor.

Yukarıda dile getirdiğimiz maddeleri bir çözüm yöntemi olarak kabul edip uygulamaya geçerseniz cinsellikten oldukça keyif alacağınızı görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı