Cinsel Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Sağlık, son yıllarda herkesin dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Genel olarak 15 ile 50 yaş aralığında görülen cinsel hastalıklar, başta sağlık sorunları olmak üzere sosyal ve ekonomik sorunlara yol açıyor. Güvenilir olmayan cinsel ilişki sırasında alınan bu hastalıkların ana nedeni bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi etmenler olabiliyor. Bu yazımız içerisinde ağırlıklı olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi vereye çalışacağız.

Her yıl yüz milyonlarca kişinin yakalandığı cinsel hastalıkların büyük çoğunluğu ölüm ile sonuçlanırken birçoğu kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Daha çok gelişmekte olan ülkelerde görülen bu hastalıkların tedavisi genel olarak yüksek bütçelerin harcanmasına neden oluyor.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Sosyal ve ekonomik durumun iyi olduğu ülkelerde bel soğukluğu ve frengi gibi hastalıkların git gide görülmemeye başlandığını söyleyebiliriz. Buna istinaden HIPV, HSV, Klamidya, AIDS/HIV gibi enfeksiyon hastalıklarda büyük artışlar meydana geldiği görülmektedir. Enfeksiyon durumu kadın ve erkeklerde hemen hemen aynı sayıda olmaktadır. Ancak kadınlardaki enfeksiyonların daha tehlikeli sonuçlar meydana getirdiği görülmüştür. Annelerden ötürü çocuk ve bebek yaştaki bireylerde de bu rahatsızlıkların göründüğünü hatırlatmak isteriz.

İlgili konumuz: HIV (AIDS) Nedir ? HIV Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar

Dünya üzerinde cinsel yolla bulaşan birçok hastalık bulunmaktadır. Ancak aralarında en sık görülenlerden bahsedecek olursak;

Frengi

Frengi
Frengi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde ilk sırada Frengi yer alıyor. Bir bakteri enfeksiyonu olan Frengi daha çok genital, anal bölge ve dudak ağız lezyonları ile bulaşmaktadır. Frengi kendisini daha çok deri hastalıkları ile göstermektedir. İlk evrede hastalığın belirgin belirtilerinin olmadığı görülür. Deri rahatsızlıkları daha çok ikinci evrenin başlaması ile ortaya çıkmaktadır. Hastalık, ilk evrede tespit edilemezse sonuçları ölüme kadar gitmektedir.

Bel soğukluğu

Bel soğukluğu
Bel soğukluğu

Gonore adı verilen bir bakterinin neden olduğu bel soğukluğu daha çok genç kesimde görülmektedir. Hastalık oral, anal ya da vajinal ilişki sırasında bulaşmaktadır. Bazı kişilerde herhangi bir belirti olmadığından dolayı çok fazla yayılım göstermektedir. Cinsel ilişki dışında ortak kullanılan kıyafetler, ortak tuvalet kullanımının da hastalık bulaşmasına neden olduğu görülmüştür. Tedavisi oldukça kolay olan bel soğukluğu ile ilgili bütünü ile ayrıntılı bir yazı hazırladığımızı da belirtmek isteriz.

HPV Enfeksiyonu

HPV Enfeksiyonu
HPV Enfeksiyonu

100’den fazla alt hastalık türü bulunan HPV enfeksiyonu ülkemizde oldukça fazla görülmektedir. Enfeksiyon daha çok genital bölgeye yerleşmektedir. Deriden deriye temas edilmesi durumunda direk bulaştığı tespit edilmiştir. Tedavisi olmasına karşın HPV enfeksiyonunun her daim tekrarlanma ihtimali bulunmaktadır. Tedavi işleminde deriden örnekler alınarak aşama durumuna göre işlemler uygulanmaktadır. İlaç tedavisi bu hastalık için oldukça başarılı sonuçlar meydana getirmektedir.

Göz atabilirsiniz: Erkeklerde HPV Belirtileri – HPV Bulaşma Yolları

Uçuk

Uçuk
Uçuk

Cinsel yolla buluşan en güçlü enfeksiyonlardan birisi de uçuk virüsüdür. Bir insana bulaştığında dokuda uzun yıllar barınan bu virüsün 2 türü bulunmaktadır. Deriye temas ettiği andan itibaren hasar oluşturmaya başlamaktadır. Uçuğa neden olan virüsün de deriden deriye oldukça hızlı bir şekilde bulaşmaktadır. Tedavisinde doğrudan virüsü yok etmeye yönelik çalışmalar maalesef yapılmamaktadır. Daha çok bulaştırıcı etkisini azaltmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Bu tür virüslerin öldürücü etkisi bulunmamaktadır.

Molluskum Kontagiozum

Molluskum Kontagiozum
Molluskum Kontagiozum

Cinsel yolla bulaşan bir diğer virüs enfeksiyonu ise bu Molluskum Kontagiozum’dır. Bu rahatsızlıkta daha çok deri ortasında çukurluklar ve küçük kabartılar meydana gelmektedir. Cinsel yolla bulaştığı gibi ortam kullanım alanlarında geçirilen vakit sırasında da hastalığa yakalanma durumu mevcuttur. Daha çok erişkinlerde ve çocuklarda görülmektedir. Tedavisi çok uğraştırıcı olmasa da yine bir miktar yorucu olmaktadır.

Klamidya

Klamidya
Klamidya

Cinsel yolla en sık bulaşan hastalıklardan birisi de Klamidya’dır. Bakteriye dayalı bir enfeksiyon olan bu rahatsızlık cinsel ilişkiden ortalama olarak 3 hafta sonra görülmektedir. Bulaşma yolu sadece ama sadece cinsel ilişkidir. Tanı sırasında hem erkekten hem de kadından akıntı örnekleri alınmaktadır. Tanı konma işleminin ardından tedavi aşamasına geçilir. Tedavi oldukça kola olup antibiyotik ile çözülebilmektedir.

Hepatit B

Hepatit B
Hepatit B

Hepatit B, cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en korkulanıdır. Cinsel ilişki dışında ortak kullanılan küpe, piercing, dövme yaptırımı, tıraş takımı ile bulaştığı görülmektedir. Buna ek olarak ise doğum sırasında anneden bebeğe geçmektedir. İnsanların Hepatit B konusunda çok yanlış bilgilere sahip olduğunu görmekteyiz. Hepatit B tükürükle ya da aynı çatal ve bıçağı kullanmakla geçmez. Tedavi ve korunma işlemi şu an için sadece aşı ile olmaktadır.

Trikomonas

Trikomonas
Trikomonas

En sık görülen cinsel hastalıklarından birisi de Trikomonas’dır. Kadınlarda da erkeklerde de daha çok orta yaş dönemlerinde iken görülmektedir. Cinsel ilişki yaşandıktan 1 ile 4 hafta sonra idrarda yanma ile başlayan belirtiler gerginlik hissetme ile devam eder. Hastalarda daha çok yeşil ama bir o kadar da bol akıntılar meydana gelmektedir. Tanı, yeşil akıntılar üzerinden yapılmakta olup tedavi ilaç ile yürütülmektedir.

HIV – AIDS

HIV - AIDS
HIV – AIDS

Cinsel yolla bulaşan en tehlikeli rahatsızlıklardan birisi de AIDS’dir. Cinsel yolla bulaştığı gibi kan yolu üzerinden anneden bebeğe de geçebilmektedir. Kan hücrelerini bütünü ile ele geçiren bu hastalık insanı yavaş yavaş öldürmektedir. Net bir tedavi olmadığını, uygulanan tedavilerin virüs ilerlemesini yavaşlatmaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma

Cinsel yolla hastalıklardan korunma yolları konusunda birçok dermatolog, kadın hastalıkları, ürolog, enfeksiyon hastalıkları uzmanının yazıları bulunmaktadır. Bu konuda profesyonel kişilerden verilen bilgileri şu şekilde özetleyebiliriz;

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan %100 korunma maalesef mevcut değildir. Eğer kişiler birbirlerini çok kısa süreli tanıyor ve birbirlerinin ilk ilişkileri değilse risk her zaman mevcuttur. Ancak; alınacak bazı korunma yöntemleri ile riski minimuma indirmek mümkündür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yollarını ise şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Doğru kondom, prezervatif kullanımı. Kondom kullanımını tüm ilişki süresince olmasına özel olarak dikkat etmek gerekir.
  • Erkekler kullandıkları kondom türüne özellikle dikkat etmelidir. Bazı kondom türleri peniste tahriş meydana getirerek kondomun yırtılmasına, koruyucu özelliğinin kaybolmasına neden olabilir. Kişi korunduğunu düşünse de yanlış kondom seçimi yüzünden hastalık kapabilir.
  • Her ne olursa olsun kişinin kendisine özel havlusu, giysisi olması gerekir. Eşiniz dahi olsa ortak kıyafet kullanımından kaçılması gerekmektedir.
  • Cinsel ilişkiden hem önce hem de sonrasında çiftlerin yıkanması önerilmektedir.
  • Tek gecelik ilişkiler sonrasında kesinlikle bulaşıcı hastalık testi yaptırılmalıdır.
  • Doğru kliniklerde Hepatit B aşısı yaptırılmalıdır. Gereğinden fazla dozda aşırı yaptırmanın da sağlık açısından zararları bulunmaktadır.
  • Kişi cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalandığını düşünüyorsa herhangi birisi ile tekrardan kesinlikle ilişkiye girmemesi gerekiyor.

Bu yazımız içerisinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yolları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Korunma yöntemlerine dikkat edildiği sürece cinsel yolla herhangi bir hastalığın bulaşma ihtimali çok azdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı