Cinsel Sağlık

Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri

Cinsel sorunlar genellikle ilerleyen yaşa bağlı bir durum olarak bilinirken, aslında genç yaşlar da görüldüğü kanıtlanmıştır. Hem kadınlar da hem de erkekler de psikolojik ve fiziksel nedenlerle ortaya çıkan cinsel sorunlar genel olarak çoğu insanda ortaya çıkar. Cinsel sorunların türleri genellikle nedene göre farklılık gösterir. Birincil cinsel isteksizlik ergenlik döneminde görülmeye başlayan bir durumdur. İkincil cinsel isteksizlik önceden böyle bir sorunu olmayan bir kişide daha sonradan ortaya çıkan sorunlar şeklinde olabilir. Zaman zaman da cinsel sorunlar kişinin yoğun iş hayatı, stres gibi sorunlara bağlı olarak dönemsel de problemler görülebilir.

Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Nelerdir ?

Yetiştirilme Koşulları

Erkekler yetiştirilirken genellikle erkek olmakla ilgili toplumsal anlamda öğrendikleri şeylerin bir kısmını cinsel ilişkiye yorar. Her zaman kadınlardan üstün tutularak, kadınları ele geçirmek ve onların duygularını cinsellikle beslemek gibi bir algıya kapılırlar. Erkekler cinsel ilişki yaşadıkları kadınlarla ve severek evlenilecek kadınları ayırabilme potansiyelindedir. Bir kadını gerçekten sevdikleri zaman onunla cinsel ilişki yaşama konusunda zorluk yaşayabilir. Çünkü küçük yaşta kadınlarla ilgili farklı bilgiler alarak büyüdükleri için psikolojik sorunların başında gelir. Üzüntü, ekonomik problemler, stres, hastalıklar veya eşler arasındaki kavga durumları gibi durumlar kişininin cinsel sorun yaşamasına neden olur. Bu gibi durumlar çözülmediği sürece de cinsellikte sıkıntılar devam eder.

Bilinenin Dışına Çıkamamak

Erkekler eşleriyle olan ilişkileri de nasılsa cinsel ilişki sırasında da aktif bir rol oynaması ister. Her erkeğin cinsel ilişkiye girebileceğini ve genellikle kadınların da bu durumu reddedileceği düşünülür. Gerçekler böyle olmayınca birçok insan da bilinenin dışına çıkamadıkları için bu durumu başarısızlık olarak algılar. Bu gibi durum da başarısızlık korkusu cinsel sorunlara neden olarak insanları ciddi anlamda etkiler. Cinsel bozukluk birey de bir kez görüldüğü zaman bu sorunun hep devam edeceğini düşünür. Bir erkek de bu durum sertleşme sorunuyla daha da kötüye gidebilir ve sertleşme zorluğunun artmasına da neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Erken Boşalma Sorunu Nedir ? Çeşitleri ve Tedavisi

Göz atabilirsiniz: Kadınların Üçte Biri Orgazm Taklidi Yapıyor

Bazı cinsel sorun vakalarının en büyük problemi ise çekingenliktir. Bağımlı ve çekingen olan kadınlar, girişken kadınlara göre cinsel anlamda daha da sıkıntı yaşayabilir. Evlenmemiş bekar olan kadınlar cinsel ilgiyi daha kolay reddetip, bekarete değer vermeyi göz önünde bulundururken, rahat kadınlar bu konuyu çok fazla önemsemezler. Ancak yıllarca bu konuyu bu kadar önemseyip, yıllar sonra cinsel ilişkiye cevap vermeleri bu konuda psikolojik anlamda zorlanmalarına neden olur. Hareketsiz kalma gibi durumlar da cinsel ilişkinin adımını erkeğe bırakmak kadının bu konuda bağlantısız olmasına da neden olmaktadır. Bazı erkekler cinsel ilişki sırasında kadından adım beklerken bazıları ise kadının bu davranışını doğru karşılamaz. Kadının daha çok eşine göre uyum sağlamasına ve onun beklentilerine göre hareket etmesini beklerler.

Ahlaki Değerler

Genellikle kadınlar cinselliğin ayıp ve günah olduğu şeklinde büyütülerek bu durumu bilinç altına işlerler. Belli bir yaşa geldiği zaman da bu durumda kaçınırlar. Vajinismus gibi sorunların kadınlar da çok fazla görülmesinin en etken rolü ahlaki ve dinsel yollar görülür. Bu gibi problemle karşılaşılması kişinin ailesi tarafından dini kurallara göre büyütüldüğü belirlenir. Cinsel ilişki sırasında sorumluluk almayarak cinsellikle ilgilenmemeyi daha çok önemserler. Bu tür evlilikler de ise cinsel sorun baş göstermeye başlar. Dinsel ve ahlaki değerler de cinsel ilişki sırasında suçluluk ve utanç uyandırır.

Kadınların bir kısmı evlilik öncesinde çok fazla cinsel deneyim yaşamadıkları için tecrübesiz olabiliyorlar. Birçok kadın evlendikten sonra cinsel deneyim yaşarlar. Cinsel ilişki sırasında neyin nasıl yapılacağını bilmedikleri için bu konuda biraz acemice davranmaları normaldir. Bu durumda karşı taraftan bir atak beklerler. Böyle durumlar da her erkek kendi tarafından bir şeyler olmasını istemez. Yani kadından da bir şeyler bekler ve kadın istenilen şeyi vermezse bu durum da cinsel sorun ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir:  Erkeklerde HPV Belirtileri - HPV Bulaşma Yolları

Kişilik Sorunları

Kişilik bozukluğu olan insanlar da genellikle cinsel işlev bozuklukları da fazlaca görülür. Şizoid gibi hastalığı olanlar da cinsel ilişki isteği oldukça azdır. Defresif olan kişiler de genellikle mutlu olmaktan ve haz almaktan kaçınırlar. Kendilerini acılarla dolu mutsuz bir insan olarak görürler. Bu insanlar birçok şeyden keyif almadığı gibi cinsel ilişki sırasında da mutlu olmaktan kaçınıp kendilerini daha farklı görürler. Sürekli bir şeyden şikayet etme ve memnun olmama gibi durumlar çok sık görülür. Bu kişiler de cinsel sorun ergenlik döneminde görülmeye başlar. Cinsel işlev bozukluğu görülen çiftler de cinsel ilişki problemleri de konuşulamamaktadır. Hem cinsel ihtiyaçlarını ifade edemezler hem de kaygılar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu tür durumlar ciddi anlamda yanlış anlaşılmaya yol açabilir.

Cinsel Taciz ve Travma Sorunları

Vajinismus ve cinsel tiksinti gibi sorunların başında küçükken cinsel şiddete maruz kalmış veya tacize uğramış olmak duygusu yatar. Cinsel ilişkinin şiddete dayanarak gelişmesi rıza olmadan gerçekleşmesi cinsel yaşamı ciddi anlamda sıkıntıya düşürür. Kişi evlendiği zaman yaşadığı psikolojik durumlar aklına gelerek evlilik de cinsel deneyim yaşamak da sıkıntı yaşayabilir. Bu gibi sorunlara maruz kalan insanlar da cinsel ilişkiye girme gibi problemlere çok sık rastlanır. Böyle bir durumda psikolojik destek alarak doktor aracılığıyla bu sorunları aşmak daha iyi olacaktır. Doktorlar sizlere gerek ilaç gerekse psikolojik anlamda destek vererek sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

Evlilik Problemleri

İnsanlar evlenirken evliliğin nasıl olacağına dair belli düşünceleri olur. Bir kadın evlenirken eşinin kendisine karşı anlayışlı olacağını ve mutlu evlilikleri olacağını hayal eder. Bunları hayal ederken evlendikten sonra aslında her şeyin daha farklı olduğunu görünce her iki tarafta da belli hayal kırıklıkları meydana gelebilir. Bu yaşanılan hayal kırıklıkları cinsel ilişkiye etkileyerek cinsel sorunların çıkmasına neden olur. Ciddi anlamda evlilik anlaşmazlıkları yaşanıyorsa eğer evlilik terapistlerinden bu konuda destek almak daha faydalı olacaktır. Bu gibi durumlar genellikle kadınlar da daha fazla görülebiliyor. Erkekler ise bu durumu çok fazla önemsemeyip daha rahat olabilir. Kadınlar cinsel sorunları erkekler kadar rahat karşılamayabiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Bel Soğukluğu Hastalığı Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

Birçok çift evliliklerinin ilerleyen dönemlerin de birbirlerine eskisi kadar ilgi duymayabiliyor. Eşiyle mutlu olamamak, birbirlerinde aradığı şeyi bulamamak, kızgınlık ve hayal kırıklığı gibi birçok sorun cinsel ilişkide problem yaşamaya neden olabiliyor. Cinsel ilişki iki kişi arasında ki özel bir şeydir. Cinsel yakınlık sırasında bedensel anlamda birleşme yaşanır. Yakınlaşma sırasında bu tarz sorunu olanlar da bu yakınlığa engel olamamak cinsel ilişki sırasında sorunların daha da artmasına neden olabilir. Yakınlık sorunu artmaya devam ederse isteksizlik de devam edecektir.

Eşi Memnun Edememe Kaygısı

Genellikle kadınlar da yaşanan bu problemler evlendikleri zaman eşlerine hizmet etme algısından çıkamazlar. Cinsel ilişki sırasında da kadınları erkekler memnun edememe gibi bir düşüncesi olur. Aslında bu durum yanlış olarak bilinir. Çünkü bu şekilde bir düşünceye girerek cinsel ilişki sırasında sadece karşı tarafı düşünmüş oluyorsunuz. Aslında her iki tarafında bu durumdan mutlu olması önemlidir.

İlginizi çekebilir: Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Çözümleri

Kadınlarda ve erkeklerde görülen Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri çokça olabilir. Bu gibi sorunları aşmak kişinin kendi içinde halledebileceği durumlardır. Kişi bu durumu da aşmazsa cinsel sorunların psikolojik anlamda artacağını unutmamalıdır. Kendini tamamen cinsel ilişkiden soyutlayıp, araya soğukluk getirebilir. Bu durumda evlenecek çiftlerin zamanla sorun yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle problemin ne olduğunu öğrenip kısa sürede çözüme kavuşturmak her iki taraf içinde daha iyi olacaktır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı