Cinsel Sağlık

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı Nasıl Geçer, Ne Zaman Doktora Gidilir?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı genellikle sert ilişkiden ya da orgazm olmaktan kaynaklanmaktadır. Vücudumuzda bulunan kas ağları seksten sonra karın ağrısı yaşanmasına neden olabilir. Karın ağrısı ile birlikte mide bulantısı da görülebilir. Karın ağrısının nedeni yalnızca kas ağları değildir. Gaz ve derin penetrasyon durumlarında da karın ağrısı yaşanabilir. Bu ağrı her ne kadar hayati tehlikeye yol açmasa da, rahatsızlık verici olabilir. Yapılan çalışmalara göre kadınların yüzde 60’ı cinsel ilişkiden sonra hafif ve yoğun düzeyde karın ağrısı yaşıyorlar. Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı, tedavi edilebilir bir problemdir. Belirtiler tespit edildikten sonra karın ağrısı yaşanmasındaki nedene yönelik tedavi planı uygulanması gerekir.

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı Şikayetinde Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısında doktora gitmek gerekebilir. Eğer her seksten sonra düzenli olarak karın ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuzu görmenizde fayda var. Ağrılar işlerinizi engelleyen bir boyuta geldiyse mutlaka doktor görülmelidir. Karın ağrısı şikayetine 38 derecenin üzerinde ateş eşlik ediyorsa hekime görünerek hastalığın tedavisi sağlanmalıdır. Hekim, gösterdiğiniz belirtileri incelemeye başlayacak ve altında herhangi bir sebep yatıp yatmadığını tespit edecektir. Bu sebeplere göre ilaçlar ya da terapiler ile çözümler yaratmayı isteyebilir. Sağlığınız için hekiminizin önerilerine uymanız büyük önem arz etmektedir.

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı Şikayetinde İlaç ve Masaj Tedavileri

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısında ilaç ve masajla tedavi olmak gerekebilir. Özellikle sert ilişkiden kaynaklanan durumlarda bu yöntemle tedavi sağlanır. Sert ilişki sornasında ortaya tahriş, kas ağrısı ve kramp problemleri çıkabilir. Böyle bir durumda karın bölgesine ve kasıklara masaj yapmak faydalı olacaktır. Masaj yaparken masaj kremleri kullanabilirsiniz. Kullandığınız masaj kremlerinin içinde gecesefası bulunursa daha etkili olacaktır. Dilerseniz masajla birlikte naproksen jel de kullanabilirsiniz. Ağrıların dayanılmaz olması durumunda ibuprofen gibi ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca spazm giderici özelliği bulunan çeşitli ilaçlar da hızlı bir şekilde rahatlamanızı sağlayacaktır. Eğer anti spazmodik ilaçlar yeterli olmazsa bu durumda hekim size tramadol grubundan ilaç yazabilir. İlişkinin sindirim sistemine hasar verdiği durumlarda pantoprazole gibi sindirim sistemindeki tahrişin azalmasını sağlayacak ilaçlar kullanılmaktadır.

Ayrıca bel kemiği ağrısı nasıl geçer? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı Şikayeti Nasıl Önlenir?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı önlenmesi adına sağlıklı bir cinsel ilişki kurduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Eğer ilişki esnasında aldığınız zevkten çok ağrı varsa, ilişkinize bir süre ara vermenizde fayda var. Aksi halde vücudunuza ciddi zararlar verebilirsiniz. İlişki sonrasında karın ağrısı yaşamamak için psikolojik olarak ilişkiye hazır olduğunuzdan emin olun. Cinsel ilişki sırasında daha rahat olmak için su bazlı kayganlaştırıcı jel kullanabilirsiniz. Cinsel ilişkide mutlaka korunun. Sıvı alış veriş miktarının en az düzeyde olmasını sağlayın. Ancak bu şekilde cinsel ilişki yoluyla geçen iltihap ve hastalıklardan korunmuş olursunuz. Eğer ilişki sırasında oyuncak kullanıyorsanız oyuncağınızın temiz olduğundan emin olun. Bütün bu önerilere dikkat ettiğiniz zaman, cinsel ilişki sonrasında ağrı yaşama problemini asgari düzeye indirmiş olacaksınız.

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı Şikayetini Önlemek için Psikolojik Tedavi

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı önlenmesi için psikolojik tedavi gerekli olabilir. Bazı durumlarda fiziksel nedenlerden ziyade ruh durumu ağrıya neden olur. Kadınların geçmişteki anıları korkuları ve diğer duygusal faktörler gevşemenize engel olarak sonrasında karın ağrısına neden olabilir. Bazı kadınlar cinsel ilişki yaşadıkları için pişmanlık duyabilir. Kadınların çoğunda cinsel ilişki sırasında bulaşabilecek cinsel hastalıklara karşı ve hamileliğe karşı korku vardır. Eğer kadın geçmişte tecavüz ya da cinsel suiistimal gibi travmatik durumlar yaşadıysa, bu gün yaşadığı cinsel deneyim de rahatsız edici olacaktır. Bu olayların tümü kadının cinsel ilişki sırasında ıslanmasını ve uyarılmasını engelleyecek. Kadın, seks sırasında kendini kasacaktır. İşte bütün bu etkenler cinsel ilişki sırasında ve sonrasında çeşitli rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda psikolojik tedavi almak karın ağrısı ve diğer şikayetleri ortadan kaldıracaktır.

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı Şikayetinin Önlenmesi için Vajinismus Tedavi

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı önlenmesinde vajinüsmus tedavisi önemlidir. Vajiniusmus kısaca vajina girişinde yer alan kasların spazmı olarak tanımlanabilir. Bu hastalığı olan bir kadın cinsel ilişki sırasında acı hisseder. Bazı durumlarda kadınlarda vajinusmus olduğu ilk ilişki sonrasında ortaya çıkar. Yani cinsel ilişki olmadan ortaya herhangi bir belirti yoktur. Ağrı pelvik muayene sırasında da ortaya çıkabilir. Hastalığın meydana gelmesinde pek çok farklı neden olabilir. Bu nedenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Vulva enfeksiyonları,
  • Vajinada yaralanma,
  • Vajina enfeksiyonları,
  • Duş, sperm öldürücü ve prezervatif lastiğine bağlı olarak ortaya çıkan tahriş,
  • Ameliyattan ya da doğumdan kaynaklanan yara izleri hastalığın en sık karşılaşın nedenleri arasında bulunuyor.

Bazı kadınlarda bu hastalık tamamen psikolojik olabilir. Hastalığın hamile kalmaktan korkan kişilerde bir tepki olarak görüldüğü bilinmektedir. Çoğu zaman bu hastalık başarı ile tedavi edilebilir. Hastalık tedavinde doktor testler ister. Muayene sırasında yanınızda eşiniz ya da arkadaşınız bulunursa kendinizi daha iyi hissedersiniz. Belirtiler enfeksiyondan kaynaklı ortaya çıkıyorsa karın ağrısı tedavisi için hekim size ilaç yazar. Hastalığın ortaya çıkma nedenine bağlı olarak ameliyat olmak, psikolojik destek almak da gerekebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı