Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımı; cildin nefes alması, sağlıklı olması ve yaşlanma etkilerinin gecikmesi için oldukça önemlidir. Cilt; modern yaşam içerisinde sürekli olarak dış etkenlere maruz kalmaktadır. Cilt bakımı sadece cildi temizlemek değil aynı zamanda cildi korumak anlamına da gelmektedir. Gün boyu kirli hava, güneş ışınları ve yedikleriniz cildiniz üzerinde birçok etkinin oluşmasına neden olur. Doğru bir beslenme ve doğru bir bakım rutini ile cildinizin genç kalmasını ve yaşlanma etkilerinden uzak kalmasını sağlayabilirsiniz. Birçok kişi cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusunu kendine sorar ancak çoğu zaman cevabını bulamaz. Cilt bakımı sadece kadınlar için gibi bir algının da söz konusu olduğu göz önünde bulundurulduğunda aslında birçok doğru bilinen yanlış söz konusudur.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı birkaç aşamadan oluşur. Tıpkı kişinin kilosunu koruması için dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığını hayatına kazandırması gerektiği gibi cilt bakımı da kişinin hayatına adapte etmesi gereken bir rutindir. Birçok kişi cilt bakımı nasıl yapılmalı konusu ile ilgili araştırmalar yapar ancak kısa süreli olarak uyguladığı için sonuç alamaz. Eğer siz de cilt bakımı nasıl yapılmalı diye düşünenlerdenseniz ilk olarak hayatınıza düzenli bir bakımı adapte etmeniz gerektiğini bilmeniz gereklidir. Sizler için doğru cilt bakımı nasıl yapılmalı araştırdık ve doğru bilgileri bir araya getirdik. Aşağıda vereceğimiz bilgiler hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olup, herkes tarafından uygulanılabilir yöntemlerden oluşmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Tipini Analiz Etmek

Kişilerin cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusunu sorduğu anda ilk olarak keşfetmesi gereken şey cilt tipidir. Cilt tipi kişinin bütün uygulamalarının temelini oluşturacaktır. Cilt tipi zaman içerisinde değişiklik gösterebileceği gibi her 3 4 senede bir cilt tipi analizi yapılması gereklidir. Genel olarak cilt 4 tipe ayrılır;

  • Yağlı,
  • Karma,
  • Kuru,
  • Normal olarak incelenir.
İlginizi Çekebilir:  Ankara Burun Estetiği Yapan Devlet Hastaneleri

Genel olarak kişilerin normal cilt tipine sahip olması oldukça nadir görülür. Yağlı cilde sahip olan kişiler; yanak, burun, alın ve çene bölgesinde yağlanma ve parlama sorunu yaşar. Kuru cilde sahip olan kişilerde mimik kırışıklıkları oluşur ve pul pul dökülmeler, cilt gerginliği gözlemlenir. Karma ciltli olan kişilerin bölgesel olarak kuru cilt özellikleri ve yağlı cilt özellikleri gösterdikleri gözlemlenmiş ve genel olarak T bölgesinde yağlanma sorunları yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Doğru Ürün Kullanmak

Doğru cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusunun en net cevaplarından birisi doğru ürün kullanmaktır. Cilt tipinize uygun olan ürünleri kullanmanız halinde hızlı bir şekilde cildinizdeki sorunları ortadan kaldırabilir ve cilt bakımınızı doğru bir şekilde yaptığınız için cildinizin yaşlanmasının da önüne geçebilirsiniz. Cildinizi tanımadan ürün kullanmanız halinde; cildiniz akne sorunları ile karşı karşıya kalabilir ve hızlı bir şekilde yaşlanma etkileri ortaya çıkabilir. Göz altınız ve yüzünüz için kullandığınız ürünler de farklı olmalıdır. Göz çevresi çok hızlı bir şekilde kırışabilmektedir. Bunun nedeni göz çevresindeki derini daha hassas olmasından kaynaklanmaktadır ve göz çevreniz için özel ürünler kullanmanız gereklidir. Yüz için olan bir nemlendirici göz altında etkili olamaz.

Kullanacağınız ürünlerin;

  • Tarihinin geçmemiş olması,
  • Cilt tipiniz ile uyumlu olması,
  • Mümkünse temiz içerikli olması oldukça önemlidir.

Doğal Ürünlerden Faydalanmak

Doğal ürünler cilt dostudur. Bu nedenle cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusunun cevabı evde yapılan doğal uygulamalar olarak da ele alınabilir. Bal, gül suyu, domates, limon, sirke, soda gibi ürünler cilt dostudur ve doğru karışımlar yapılması halinde cilt bakımında etkili rol oynamaktadır. Özellikle soğuk su ile duş almak, buz ile cilde masaj yapmak cilt için toparlayıcı özellikler taşıdığı için cildiniz ile uyumlu ürünleri bularak para harcamadan tamamen cilt ile dost uygulamalar yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Cildinizi Genç Göstermek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Doğru Beslenmek

Cilt sadece dışarıdan müdahale ile bakım yapılabilecek bir organ değildir. Cildinizi yediklerinizle de doğru bir şekilde beslemeniz gereklidir. Cilt; aşırı şeker, gazlı içecek tüketimi sonucunda zaman içerisinde eskir ve bakımsız kalır. Doğru ve dengeli beslenme cildin ışıldamasına, kendini hızlı bir şekilde yenilemesine yardımcı olmaktadır. Doğru beslenmek sıfır şeker ile beslenmek anlamına gelmemektedir. Örneğin; sabah kahvaltınızı yaptıktan sonra öğlen bir sufle yiyebilir akşam ise hafif bir salata ile günü tamamlayabilirsiniz. Bu sayede vücudunuza yüklenmemiş olursunuz. Özellikle detokslar cildin de temizlenmesini sağlamaktadır.

Cildi Nemlendirmek

Birçok kişi yağlı cilt bakımı nasıl yapılmalı, bu cilt tipine nemlendirici olur mu gibi sorular ile karşı karşıya kalır ya da benim cildim yağlı nemlendirilmeye ihtiyacı yok diye düşünür. Oysa ki her cildin nemlenmesi gereklidir ve yağ ile nem aynı şey değildir. Nem su ile karşılanan bir ihtiyaçtır. Cildinize yağlı değil su bazlı ürünler kullanarak cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Cildiniz kuruysa bu durumda yağ içeren nemlendiricilerden de yararlanabilirsiniz ancak yine cildinize fazla uygulama yapmaktan çekinmeniz gereklidir. Cildinizi dışarıdan nemlendirdiğiniz kadar içeriden nemlendirmeniz de son derece önemlidir. Günde mutlaka 2 litre su içmeniz hem cildinizin parlaklığını arttırır hem de daha gergin bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildi nemlendirmemeniz halinde yaşlanma belirtileri hızlı bir şekilde kendini gösterecektir. Kuru cilt, nemli ciltten çok daha hızlı bir şekilde mimik çizgilerinden kırışmaya başla.

Cildi Temizlemek

Cildi temizlemek sadece yıkama ile gerçekleşmez. Makyaj yaptığınız bir gün sonunda mutlaka yüzünüzü yıkamanız gereklidir ancak dışarıdan geldiğiniz de de yüzünüzde bir sürü kir olduğunu unutmamanız önemli. Cildiniz gün içerisinde egzoz dumanlarına ve hava kirliliğine maruz kalır. Bu nedenle cildinizi temizlemeniz önemlidir. Cilt temizliği sırasında; peeling, temizleyici jel, tonik kullanımı oldukça önemlidir. Peeling haftada 2 kere uygulanmalıdır. Cilt her gün temizlenmeli ve toniklenmelidir. Bu sayede cildinizin akne gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmasının ve gözeneklerinin tıkanmasının da önüne geçersiniz.

İlginizi Çekebilir:  İzmir Burun Estetiği Yapan Devlet Hastaneleri

Cilt senede 2 kere mutlaka profesyonel bir temizliğe ihtiyaç duyar bu nedenle bir uzman tarafından derinlemesine temizlenmesinde de fayda vardır.

Cildi Korumak

Cildi korumak cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusunda genel olarak atlanan kısımdır. Cildinizi korumak için mutlaka serumlardan, güneş koruyuculardan yararlanmanız gereklidir. Özellikle güneşin bu denli zararlı bir hale geldiği dönemde cildi koruyucu güneş kremlerinden yararlanmanız oldukça önemli. Cildinizin yeniden yapılanmasını sağlayacak içerikte olan serumlar ve kremler kullanmanız da sizin yararınıza olacaktır.

Kişinin Yaşına ve Sorununa Uygun Ürün Kullanması

Yaşınız 25 olduğunda cildinize yoğun olarak ilgi göstermeniz gereken dönem başladı demektir. Bu dönemde cildinizi doğru bir şekilde nemlendirir ve korursanız yaşlanma etkilerini oldukça azaltırsınız. Fakat 25 yaşında 35 yaş için olan ürünleri kullanmanız sonraki yaşlarda kullanacağınız ürünlerin cildinize etkilerini azaltacak ve kullandığınız ürünler etki etmeyecek ya da cildinize ağır gelerek cilt sorunlarına neden olacaktır.

İstikrarlı Uygulama

Cilt bakımı bir gün yapılarak sonuç elde edilebilecek bir rutin değildir. Cilt bakımı her akşam yapılmalı ve mutlaka haftada bir derinlemesine cilt bakımı yapılmalıdır. Aksi takdirde cilt için yaptığınız uygulamalar etki etmeyecektir.

Spor

Spor cilt için muhteşem bir detoks etkisine sahiptir. Cildiniz bu sayede ter atar, artan kal dolaşımı cildi besler ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Cildinizin altındaki zararlı maddeler dışarı atıldıkça cilt çok daha parlak görünür ve gergin bir hal alır. Bu sayede daha sağlıklı olur.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı