Genel Sağlık

Çiğ Köfte Yedikten Sonra Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Bilhassa acılı çiğ köfte yedikten sonra karın ağrısı geçirmek için bazı basit yöntemler mevcuttur. Birçok kişi acı biberlerin yiyeceklere eklediği lezzetten hoşlansa da acılı çiğ köfte sevenlerin potansiyel tehlikelerin farkında olması gerekir. Çiğ köftedeki acı biberde bulunan lezzetin kaynağı kapsaisin olarak bilinir. Kapsaisin ayrıca ağrı ve artrit gibi bozuklukları tedavi etmek için kullanılan topikal ilaçlarda ve isyan kontrol ajanlarında ve biber gazı ve biber topuzu gibi kişisel koruyucu ajanlarda bulunur.

Çiğ köfte içinde genellikle güzel olmasına rağmen, çok fazla acı biber bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal ve yutulduğunda yanma hissine neden olabilir. Yemek hazırlığı sırasında, kapsaisin içeren yağlar cilde bulaşırsa, tahriş ile ağrı ve kızarıklığa neden olabilir. Ve biber suları yanlışlıkla göze fışkırırsa, şiddetli ağrı, yırtılma ve kızarıklık oluşabilir. Solunduğunda kapsaisin, duyarlı kişilerde astım krizini veya solunum sıkıntısını tetikleyebilir.

Acılı çiğköfte yemekten kaynaklanan yanma hissini hafifletmeye yardımcı olmak için küçük süt veya su yudumları yardımcı olabilir. Bununla birlikte, vücudun baharatlı yiyeceklere tepkisi tamamen normaldir ve sadece vücudunuzun sizi algılanan herhangi bir zarardan korumak için çok çalıştığının bir işaretidir.

Acılı Çiğ Köfte Yedikten Sonra Neden İshal Olunur?

Bazı durumlarda çiğ köfte yemek ishale sebep olabilir. Sindirim ilk ısırmadan atıklarımızı ortadan kaldırana kadar başlayan oldukça karmaşık süreçtir. Acı ince bağırsağı tahriş ettiğinden, normalden daha hızlı ilerler ve kolona ulaşır. Burada, işlem normal olarak yavaşlar ancak bu reseptörler aşırı derecede aktive olur ve bir savunma olarak, kolon tüm süreci hızlandırır. Bu kolonun suyu emmesine izin vermez ve sonuçta ishal olunur. Ayrıca insanlar bazen anüsleri yanıyormuş gibi hisseder. Baharatlı yiyecekler hemoroide neden olmaz, ancak anal fissürleri tahriş edebilir.

İlginizi Çekebilir:  Makatta Darlık Nedir? Nedenleri ve Tedavisi ?

Boyun düzleşmesinde baş ağrısı nasıl geçer? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Hangi Durumda Doktora Gidilmeli?

Çiğ köfte sebebiyle aşırı mide ağrıması durumunda doktora gidilmesi için semptomların aşırı hale gelmesi beklenebilir. Bu durumda izlenmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Sıcak veya baharatlı çiğ köftenin tetiklediği ishal tipik olarak kendi kendini sınırlar ve bir iki gün içinde düzelir.
 • Çoğu durumda, bağırsağınızı kolaylaştırmak, baharatlı olmayan yiyecekleri birkaç gün boyunca yemek gibi evde bakım sizi rahatlatır.
 • Ayrıca bol su içmek ve ishali arttırabilecek kafeinli içeceklerden kaçınmak önemlidir.
 • Bir veya iki gün içinde düzelmeyen veya kötüleşen semptomlar, daha fazla değerlendirme için tıbbi yardım gerektirecektir.

Acılı Çiğ Köfte Yemek Hangi Sorunlara Sebep Olur?

Çok fazla acı içeren çiğ köfteyi sık sık yemek sebebiyle oluşabilecek sağlık sorunları şunlardır:

 • Asit reflü: Baharatlar asitlerin bir kombinasyonudur ve bu asitlerin çok fazla kendi asidik içeriğine sahip olan mideye sokulduğunda, midenin duvarlarına zarar vermeye başlar.
 • Mide ülseri: Aşırı baharatlı çiğ köfte yemek, hassas mukozal astarda veya ince bağırsakta veya bazen yemek borusunda ülserleri ağırlaştırabilir. Bu ülserler aşırı derecede ağrılıdır, ayrıca mide ağrısı, bulantı, kusma ve kilo kaybına neden olur.
 • İştahsızlık: Orta miktarda baharatlı çiğ köfte tüketmek iyidir. Örneğin haftada 2-3 kez yiyebilirsiniz, ama kesinlikle her gün değil. Çok sık baharatlı yiyecekler yerseniz endişe verici bir iştah kaybı yaşayabilirsiniz.
 • Akut gastrit: Gastrit mide mukozasının iltihaplanmasından kaynaklanır. Çoğu insan sık sık hazımsızlık olarak geçen gastrit nöbetleri yaşar. Akut gastrit, kusma, bulantı, ishal, ateş, baş ağrısı ve dışkıda kan kusması gibi semptomlara sahip olabilir.

Midenize zarar vermemek için baharatlı çiğ köfte tüketimini olabildiğince azaltmaya çalışın.

Sağlıklı Şekilde Acılı Çiğ Köfte Nasıl Yenir?

Çiğ köfte yerken acının midemize olumsuz etkilerini az hissetmek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Baharatlı yiyecekleri etkisini nötralize ettiği için süt ürünleri ile tüketin. Özellikle çiğ köfte yanında ayran iyi bir tercihtir.
 • Acı ile beraber az miktarda tatlı yemek acı reseptörlerini bağlar ve acılı gıdanın daha iyi sindirilmesini sağlar.
 • Acılı yedikten sonra ve önce bol bol su için.
İlginizi Çekebilir:  PCT Nedir? PCT Yüksekliği ve PCT Düşüklüğü?

Acılı Çiğ Köfte Sağlıklı Mıdır?

Çiğ köfte yememin faydaları da söz konusudur. Son birkaç on yıl boyunca yapılan araştırmalar acıdaki kapsaisinlerin ve dolayısıyla baharatlı yiyeceklerin de çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğunu göstermiştir. Baharatlı yiyecekler yemek daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Çoğu çalışma kapsaisin aslında midede asit üretimini engellediğini göstermektedir.

Acılı Çiğ Köfte Yedikten Sonra Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Acılı çiğ köfte yemekten kaynaklanan mide ağrısının tedavisi için doktorunuz sizin için bir bakım planı hazırlayacaktır. Çoğu durumda, mide asidinizi azaltmak için antasitler ve diğer ilaçlar verilir. Bu, semptomlarınızı hafifletmeye ve mide zarınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Gastritiniz bir hastalık veya enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, bu sağlık sorununu da tedavi etmelisiniz. Bu konuda uygulanan tedavi şekilleri şunlardır:

 • Mide ağrısına bakterileri neden oluyorsa, bakterileri öldürmenize yardımcı olacak ilaçlar verilecektir. Çoğu durumda antibiyotik tedavisi uygulanacaktır.
 • Semptomlara neden olan veya midenizi tahriş eden yiyecek, içecek veya ilaç kullanmayın.
 • Sigara içiyorsanız, bırakmak en iyisidir.
 • İyi hijyen alışkanlıklarına sahip olmak, özellikle ellerinizi yıkamak bakterileri almanızı engelleyebilir.
 • Mide astarınızı tahriş acılı çiğ köfte gibi şeyler yememek veya içmemek. Buna alkol, kafein ve baharatlı yiyecekler dahildir.
 • Aspirin ve reçetesiz ağrı kesicileri almamak da son derece önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı