Şifalı Bitkiler

Çiğ Kestanenin Faydaları

Çiğ kestanenin faydalarından ülkemizde çok fazla faydalanabilirsiniz. Belli mevsimlerde karşımıza çıkan çiğ kestane faydaları arasında en belirgini mide rahatsızlıkları, zayıflatmaya yardımcı olması, beyin sağlığına teşvikte bulunması ve vücudun detoks etkisi sağlaması ile çiğ kestanenin faydaları bir hayli fazladır. Amerika’da eskiden hayvanların yemi olarak tercih edilen çiğ kestaneler Asya ve Avrupa’da da sıkça tüketilen besinlerdendir. Çoklu doymamış yağ oranları, proteinler, sağlıklı şeker, su ve B vitamini yönünden zengindir.

Çiğ Kestanenin Faydaları

Çiğ kestane faydaları arasında en bilinenlerden biri de ceviz gibi beyin sağlığına verdiği katkıdır. Beyni geliştiren çiğ kestane hafızayı güçlendirerek unutkanlık gibi sorunların semptomlarını azaltır.

Çiğ kestane yediğinizde vücutta yükselen ateş azaltılabilir.

Mevsiminde tükettiğinizde çiğ kestane yemek olası bağışıklık düşüklüğünden kaynaklı olabilecek hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

Çiğ kestaneyi stresli ve sinirli olduğunuz zamanlarda tüketmeniz sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Felç oluşumuna neden olabilecek defermasyonların onarılmasını sağlayarak risklerden sizi koruyacaktır.

Kestaneden günde 4 tane yediğinizde ciltteki hücrelerde yenilenme sağlanır ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olursunuz.

Gün içinde kendinizi halsiz ve bitkin hissediyorsanız kestaneden 2 – 3 tane yiyerek enerjinizin yerine gelmesini sağlayabilirsiniz.

Vücuttaki toksinlerin ve mikrobiklerin azalmasını sağlayarak vücutta detoks etkisi oluşturur.

Kestane yiyerek ağız sağlığını koruyabilir. Bu nedenle diş ve diş etlerinde oluşabilecek çürükler ve iltihaplanmalar azaltılır.

Göz atabilirsiniz: Kötü Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Besinlerde yer alan selenyum minerali prostat kanserine yakalanma riskini azaltacaktır. Çiğ kestane yiyerek selenyum mineralinden faydalanırsınız.

Midede sorun yaşıyorsanız çiğ kestane yiyerek ağrıları ve mide kramplarını azaltabilirsiniz.

Anemi rahatsızlıklarında kestane yenmesi tavsiye edilir. Kan basıncını yükselten çiğ kestane kansızlık seviyenizi de yükseltecektir.

Kanser türevlerinden akciğer kanseri ile savaşmada çiğ kestanenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Akdeniz Anemisi Nedir? Akdeniz Anemisi Belirtileri ve Tedavisi

Çiğ Kestanenin Diyete Faydası

Kestane kaloride yüksek olabilir fakat kilo aldırmadan doyuruculuk etkisi vardır. Özellikle ara öğünlerde ve atıştırmalık olarak kestaneyi listenize ekleyebilirsiniz. Çiğ kestanede yer alan vitamin ve mineral takviyeleri enerji ve zindelik vereceğinden diyet yapanlarda oluşan bitkinlik hissinde azalma sağlanır. 200 kalori ara öğünde almak için 100 – 120 gram arası kestane tüketimi yeterlidir.

Çiğ Kestane Nasıl Kullanılır?

Çiğ kestane özellikle Bursa’da kestane şekeri yapımında kullanılır ve Bursa’ya giden kestane şekerinden mutlaka nasibini alır.

Çiğ kestaneyi tatlılarınıza, keklerinize ve pastalara ekleyerek tüketim sağlayabilirsiniz.

Çiğ kestaneyi çiğ yemekten rahatsızlık duyuyorsanız suda haşlayarak da vitamini kaybetmeden yiyebilirsiniz.

Çiğ kestane direk tüketilebilir fakat sobada kızartılarak yemek kış aylarında en keyif veren atıştırmalıklardandır.

Çiğ kestane tüketiminde kuzu kestane olarak satılan gruptan almaya çalışın. Çiğ olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Çiğ Kestanenin Zararları

Tansiyon ve kalp gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa aşırı çiğ kestane tüketiminden kaçınmalısınız. Çoğu zarar azı karar sözünü hiçbir besinde unutmayınız.

Çiğ kestanede doğal şeker bulunur. Bu nedenle diyabetik ve şeker rahatsızlığı olanlar aşırı çiğ kestane tüketiminden kaçınılmalıdır.

Damar tıkanıklığı sorunu olanlar ve solunum yollarında rahatsızlıkları olanlar aşırı çiğ kestane tüketiminden kaçınmalıdır.

Kestaneyi kesinlikle kabuklu olarak tüketiminden kaçınmalısınız.

Göz atmanızda fayda var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kestane alırken çiğ tüketiminde aldığınız yere sorun. Çünkü bazı kestanelerin çiğ tüketilmesi kesinlikle bünyeye zarar verecektir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı