Şifalı Bitkiler

Çiğ Bademin Faydaları

Çiğ bademin faydaları işlenmiş ve kavrulmuş bademe göre daha fazladır. Çiğ bademde E vitamini, omega 3 ve sağlıklı yağlar içeren çiğ badem kanserden koruyor, kemikleri güçlendiriyor, beyin sağlığını arttırıyor ve cildi güzelleştirmede başarı sağlıyor. Çiğ bademin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için günlük beslenme düzeninize çiğ bademi mutlaka eklemeli ve organik olduğundan emin olmalısınız.

Çiğ Bademin Sağlığa Faydaları

Kolesterolü Düşürür: Çiğ bademden günde 10 tane tüketmeniz kolesterol seviyenizi dengelemenize kötü kolesterolü eksilip iyi kolesterolün artmasına destek verir. Kolesterol seviyesini dengede tutan çiğ badem yenmelidir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kemik Gelişimini Destekler: Fosfor içeriğine sahip çiğ badem kemik gelişimini ve kemik dokusunu arttırmada başarılıdır. Küçük çocuklara çiğ badem yedirerek diş ve kemik sağlığını destekleyebilir ileride oluşabilecek kemik erimelerini önleyebilirsiniz.

Beyin Fonksiyonlarını Arttırır: Fosfor içeriğine sahip çiğ badem kemik gelişimini desteklediği gibi beyin gelişimine de destek verir. Hafızayı güçlendirmede başarı sağlayan çiğ badem Alzheimer rahatsızlığına karşı da sizi koruyacaktır.

Bağışıklığı Güçlendirir: Çiğ badem vücutta alkali etkisi yapar ve toksinlerin vücuttan temizlenmesini sağlayarak vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

Göz atmanızda fayda var: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sindirimi Çalıştırır Kabızlığı Giderir: Lif değeri yüksek olan çiğ badem sindirimin sağlıklı çalışmasını destekleyerek oluşabilen kabızlık sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır. Sağlıklı sindirim kolon kanseri riskine karşıda sizi korumak için gereklidir.

Çiğ Bademin Cilde Faydaları: Kozmetik sektöründe çok tercih edilen badem yağı çiğ bademlerden elde edilerek üretilir. Kuru ciltlerin nemlenmesi ve cilt sağlığının korunması için masaj yağı olarak da kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Acı Biberin Faydaları ve Zararları

Şeker Hastalığı konusunda Çiğ Badem: Yemeklerden yarım saat sonra çiğ bademden 5 – 6 tane tüketmek insülin seviyelerinin yükselmesini önleyerek tatlı ihtiyacınızın önlenmesine ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Çiğ Badem Ne Kadar Tüketilmeli?

Çiğ bademden günlük olarak 15 – 20 tane tüketmek yeterlidir. Bu da 30 grama eşdeğerdir.

Tüketime göre kendiniz sınırlamalı 20 tane yediğinizde rahatsızlık hissediyorsanız sayıda kısıtlamaya gidilmelidir.

Doktorunuz az ya da çok olarak belirlediyse bu sayıya uyulmalı alerjiniz var ise badem ve türevlerini tüketmekten kaçınmalısınız.

Çiğ Bademin Kullanım Alanları

Zayıflamak isteyenler özellikle çiğ bademi shake ve smoothielerine ekleyerek tüketebilirler.

Çocuklarınız çiğ bademi direk olarak yemiyorlarsa tatlı ve keklere ekleyerek yemeleriniz sağlayabilirsiniz.

Çiğ Badem Tüketmenin Zararları

Aşırı miktarda tüketimi ne kadar çiğ bademin faydaları olsa da vücuda zarar verebilir.

Yaşınız ilerlediyse ya da bazı kardiyovasküler rahatsızlıklarınız varsa doktorunuzun tavsiyesi dışına çıkmamalısınız. Aşırı çiğ badem tüketimi yaşlı kişilerde damar tıkanıklıklarına sebebiyet verebilir.

Kuru ciltlerin nemlenmesini sağladığı için faydalı olan çiğ badem yağlı ciltlere sahip kişiler için çok fazla tüketimi tavsiye edilmez. Sivilcelere ve gözeneklerde tıkanmalara neden olabilir.

Bademden yediğinizde cildinize kaşıntı ve kızarıklık oluşuyorsa çiğ badem tüketimini kesmeli ve mutlaka test yaptırmalısınız.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı