Genel Sağlık

Çene Kası Nasıl Geliştirilir?

Güzel konuşmada önemli bir yeri olan çenemizin sağlığı için bu egzersiz oldukça önemli bir yere sahiptir. Çene kası nasıl geliştirilir sorunuz için size çene kası geliştirme egzersizleri hazırladık.

Güçlü bir çeneye sahip olmak için genetik etkenlere bağlı olsa da birkaç egzersiz ile de güçlendirme yapabilmek mümkündür. Bu egzersizler çene yapısını güzelleştirme ve güçlendirmede etkili rol aldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Güçlü ve etkileyici bir çeneye sahip olmak için yapılacak olan egzersizlerden bazıları şunlardır.

 • Yüz egzersiz programı satın almak. Bu program güçlü ve etkili bir çeneye sahip olmada önemli bir rol oynayacaktır.
 • Gülümsemek. Oldukça kolay olan bu egzersizin yüzlerdeki kaslara sayısız faydası olduğu gibi psikolojik anlamda da insan üzerinde ki olumlu yönde ki etkisi vardır. Bu egzersizi ne kadar sıklıkta uygularsak ruh halimize de pozitif yönde bir katkı sağlayacaktır.
 • Çenemizi ileri geri hareket ettirmek ve bunu olabildiğince hızlı bir şekilde yapmak
 • Çenemizi olabildiğince açıp kapatmak ve bu egzersizi de olabildiğince hızlı bir şekilde yapmak
 • İki elimizi de yumruk şeklinde yapıp yanak kemiklerimize masaj yapıp avuç içleri ile alt çeneye doğru çekip çeneyi açmak

Yukarıda yer alan etkenleri yerine getirerek çene hareketlerinde ki kayboluşa son verebiliriz. Ayrıca konuşma esnasında yanlış anlaşılma ve diğer konuşma bozuklukları bu egzersizler ile tamamen yok olacaktır.

 Çene Egzersizleri

Çene kası nasıl geliştirilir için egzersizlerden bahsetmiştik. İşte bu çene egzersizleri, kadın erkek fark etmeksizin çene hattının belirginleşmesi ve gıdının yok olmasında önemli bir yere sahip olup çekiciliği arttırmaktadır. Bu egzersizlerin en önemli faydaların biride pek çok kişide doğuştan çene problemlerinin azalmasında rol oynamasıdır. Günümüzde cerrahi müdahale olmadan da bu problemleri ortadan kaldırmak mümkündür. Bunu mümkün kılan yöntem Mewing yöntemidir. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir;

 • Dilimizi damağımıza yerleştirerek nefes alma egzersizi
 • Dilimizi damağımıza yerleştirerek yutkunma egzersizi
 • Sakız çiğnemek

Yukarıda belirtilen egzersizleri uygulayarak sağlık ve estetik sorunlarından kurtulmak mümkündür.

Çene Masajı

Çene kası nasıl geliştirilir? Sorusu için verilecek en iyi cevaplardan bir tanesi de çene masajıdır. Bu mesaj sayesinde sizlerde çene kasının gelişmesine katkıda bulunur.

 • Öncelikle kulak memesinden aşağıya doğru inerek çenemizi iki elimizin parmaklarını kullanarak ovuyoruz.
 • Parmaklar yukarıya doğra baskı uygularken çenede aşağıya doğru indirilmelidir. Sonrasında parmaklar baskı uygulanmadan içeri doğru ittirilmelidir(yatay) ve çene bu esnada gergin durumda olmalıdır.
 • Kaslar bu süreçte hissedilecek şekilde olmalıdır

Böylece çene kası nasıl geliştirilir için masaj yöntemini de sizlerle paylaştık.

Etiketler
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı