Şifalı Bitkiler

Çekirdeğin Faydaları Nelerdir? Fazlası Zararlı mı?

Çekirdek akşam atıştırmalıkları arasında ülkemizde en sevilenlerden biridir. Film izlerken, sohbet ederken ve en keyifli anlarda çekirdek olmazsa olmazımızdır. Farklı türlerde ve isimlerde karşımıza çıkan çekirdekler ege bölgesinde çiğdem olarak bilinir. Vitamin ve mineral açısından son derece sağlıklı olan çekirdek popülerliğini git gide arttırıyor. B ve E vitamini açısından zengin olan çekirdekte magnezyum, demir, selenyum, bakır, manganez, fosfor ve çinko mineralleri bulunur. Çekirdekte bulunan sağlıklı yağlar, protein ve lif sayesinde çekirdeğin faydaları insan sağlığı için çok fazladır. Saça, cilde gibi bir çok faydası vardır.

Çekirdeğin Faydaları

Kardiyovasküler Rahatsızlıklarda: C vitamini deposu olan çekirdek kalp hastalıklarına karşıda sizi koruyacaktır. Antioksidan ve E vitamini yönünden de zengin çekirdekte serbest radikaller vücutta rahat gezinemez ve kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. Çekirdekten ölçülü şekilde tükettiğinizde kalp krizi, felç ve arter tıkanmaları önlemekte yardımcıdır.

Kolesterolü Düşürür: Çekirdekler ay çiçek tohumlarının arasında en yüksek kolesterol düşürücü bileşenler içerir. Çekirdeğin faydaları arasında en göze çarpanı kötü kolesterolün düşürmesi ve tekli doymamış yağlarla dolu olmasıdır. Diğer yandan lif değeri de kötü kolesterole iyi gelir.

Sindirimi Destekler: Diyet lif değeri yüksek olan çekirdek sindirimin sağlıklı çalışmasını destekleyerek olası kabızlık problemlerinin önüne geçer ve rahatlama sağlar.

Kanseri Önler: E vitamini bakır, selenyum ve antioksidan zengini çekirdek faydaları arasında kanser riskin karşı koruması üst düzeydedir. Hücre hasarlarını önleyen çekirdek serbest radikallerin vücuda verdiği zararları da azaltır. Yüksek oranda fitoesterol içeren çekirdek kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Çekirdek meme, prostat ve kolon kanserlerine karşı koruyucudur.

İlginizi çekebilir: Kanserden Korunmanın Yolları

Kemik Sağlığını Destekler: Çekirdekte kalsiyum dışında kemikleri destekleyen magnezyumda bolca bulunur. Kemiklerin güçlenmesine destek veren çekirdek kolajen ve elastin içeriği ile kemiklerin esnekliğini arttırma, güçlenme ve esnekliğini sağlama açısından gereklidir.

Sinirlere İyi Gelir: Çekirdekte yer alan magnezyum diğer besinlerden alınan kalsiyumun sinirlere girmesini engelleyerek kasların ve sinirlerin gevşemesini rahatlatır. Çekirdek yiyerek daha relax bir hayat sürebilir ve sakinleştirici etki sağlayabilirsiniz. Çekirdek tüketerek aynı zamanda depresyon ve ruh halinin bozukluğundan da uzak kalabilirsiniz.

Kan Basıncını Kontrol Eder: Çekirdekte yer alan E, C ve antioksidan içeriği kan basıncının kontrol edilmesini sağlar ve tansiyonun yükselmesini azaltan selenyum içerir.

Göz Sağlığında İyidir: Çekirdekte yer alan karotenzitler ileriki yaşlarda oluşabilecek katarakt rahatsızlıklarına karşı sizi korur. Hem A vitamini hem de sağlıklı yağlar içeren çekirdek görme yetisini arttırır.

Sağlıklı Bağışıklık Sistemi: E vitamini ve çinko minerali bağışıklık sisteminin güçlenmesinde vücutta önemli rol oynar. Sağlıklı bir bağışıklık için çekirdekten düzenli olarak ölçülü tüketmek iyi gelir.

Çekirdeğin Cilde Faydaları

E vitamini değeri güçlü olan çekirdek cilt sağlığı için son derece önemli bir vitamindir.

Melanin içeren çekirdek ciltteki renk bozukluklarına iyi gelir ve doku bozukluklarını önler.

Serbest radikallerin cilde verdiği zararı diskalifiye eden çekirdek faydaları arasında en belirgini E vitaminidir. Beta karoten değeri yüksek olan çekirdek çevresel faktörlerin cilde verdiği zararı en aza indirir.

Yaş aldıkça oluşan kırışıklık ve yaşlılık lekelerine çekirdek iyi gelir.

Nemlendirici etkisi oldukça yüksektir ve kuru cilt oluşumunda cilde nem takviyesi sağlar.

Ciltte güneşten dolayı oluşan hasarları azaltır.

Çekirdeğin Saça Faydaları

B ve E vitaminlerine sahip olan çekirdekte selenyum, protein, sağlıklı yağlar ve antioksidan bulunur.

Çekirdekte yer alan çinko saç sağlığı için önemli bir mineraldir ve E vitamini ile birleştiğinde saçın hızlı ve sağlıklı uzamasına destek verir.

Kan dolaşımının artmasını sağlayan bileşenler saçların dökülmesini engelleyerek gürleşmesine yardımcı olur.

B6 vitamini ve omega 6 içeriği sayesinde saçların kırılmasını engelleyen nem dengesini oluşturur.

Saç beyazlamasında rol oynayan bakır çekirdekte bir hayli fazladır. Hızlı beyazlaşma sorunu oluşmazken saç rengi doğal bir parlaklık kazanır.

Çekirdeğin Zararları

Kuruyemişlere karşı alerjiniz varsa çekirdek yemede de aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Çekirdek alırken tuzsuz olanları tercih edin. Tuzlu çekirdekler vücutta ödem ve şişkinliğe neden olabilir.

Cilt tipiniz yağlı ise çekirdek tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Tuzlu ve yağlı bir yapıya sahip olması ciltte akne oluşumunu destekleyebilir.

Çok fazla yediğinizde ağız yapısında tahrişler oluşabilir.

Tansiyon problemleriniz var ise çekirdek tüketiminden uzak durmanızda fayda var.

Küçük çocuklar tek başlarına çekirdek tüketmemeliler. Kabuklu yapısı ve küçük olması istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı