Tüp Bebek

Çatlatma iğnesi nedir, nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinin ilaç süresinin bitimi olan çatlatma iğnesi son derece önemli bir aşamadır. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek tedavisine başvurması ile başlayan zorlu süreç te bu iğnenin önemini anlamak gerekir. İlk muayene ardından eğer tedaviye uygun ise çiftler anne adayının adet olmasının ikinci günü ile birlikte ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi hormonları düzeltmek, yumurtaları olgunlaştırmak için gereklidir.

Yumurtaların Olgunlaşması

Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak ve embriyo oluşması için yumurtaların olgun, kaliteli olması gerekir. Kendi yapısı olgun ve kaliteli olmayan yumurtalar için ilaç tedavisi uygulanır. Yaklaşık olarak iki hafta süren ilaç tedavisi sonunda yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurtaların toplanması için çatlatma iğnesi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Ve Önemi

Çatlatma İğnesi Nasıl Yapılır?

Olgunlaşan yumurtaları toplamak için ilk olarak çatlatma işlemi yapılır. Çatlatma iğnesi her markaya göre kullanımı değişen bir iğnedir.  Fakat genel olarak bu iğneler deri altına enjekte edildiği için üst kol ya da göbekten yapılmaktadır. Eğer tereddüt duyarsanız bu iğneyi kendiniz yapmak yerine uzmanınıza yaptırabilirsiniz. Burada önemli olan konu çatlatma iğnesini doğru ve zamanında yapmaktır. Bu iğne yumurtalar 18-20 mm büyüklüğüne gelindiğinde yapılmalıdır.  İşlem sonrası ovulasyon meydana gelir. Ovulasyon sonrası çatlatılan yumurtalar toplanır. Toplama işlemi ince bir girişe sahip olan alet ile yapılır. Yumurta toplama işlemi acısızdır. Size herhangi bir zararı bulunmaz. Eğer iğne sonrası anne adayı bulantı, kusma, ciddi ishal ve karın ağrıları, kilo kaybı gibi durumlar yaşar ise hemen uzmanına gitmelidir. Çünkü bu durumlar ilacın yan etkisi olarak bilinmektedir. Bu yan etkiler ciddidir ve hemen müdahale edilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Tedavisi

Tedavi süresi boyunca meydana gelen herhangi bir aksiliği önemseyip uzmanınızla görüşmeniz gerekmektedir. İlaç tedavisini en son aşaması olan bu iğneyi doğru kullanmak için internetten markasına göre videolu kullanım talimatlarına ulaşabilirsiniz. Eğer çatlatma sonrası toplanan yumurtalar kaliteli ve sağlıklı değil ise sperm ile birleştirmeye bırakmak embriyo şansını düşürür. İçlerinden en olgun ve en kaliteli olanın sperm ile birleştirilmesi gerekir. Aynı şekilde spermler arasında en hareketli ve kalitelisi birleşmeye bırakılmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı