Şifalı Bitkiler

Çam Yağının Faydaları

Çam yağının faydalarından en çok bayanlar saçlarını beslemek ve uzatmak için yararlanıyor. Çam yağının sağlık içinde birçok faydaları bulunurken cilt ve saç derisini onarma ve üst solunum yollarını rahatlatma çam yağının faydaları arasında yer alır. Masaj ve spa salonarında aromatik yağlar arasında yerini alan çam yağı kişiyi stresten uzaklaştırarak gevşemenize yardımcı olacaktır.

Çam Yağının Faydaları Nelerdir?

Solunum Sorunlarını Rahatlatır: Çam yağı üst solunum yollarının rahatlaması için etken bir tedavi yöntemidir. Burun tıkanıklığı, öksürük ve astım ataklarında yaşanan nefes sıkışmaları için çam yağının faydalarından yararlanabilirsiniz. Mukusun tıkanması sonucu oluşan balgam ve şiddetli öksürükler çam yağı ile azaltılabilir.

Yaraları İyileştirir: Çam yağında yer alan içerikler antimikrobiyal ve antiseptik özelliğe sahiptir. Vücuttaki enfeksiyonların azalmasını sağlayan çam yağı yaraların ve ufak sıyrıkların hızlıca iyileşmesini sağlayarak cildin yara alan bölgesini iyileştirir.

Görme Yetisini Arttırır: Çam yağı göz bakımı yaparak göz çevresine yerleşmiş serbest radikallerin azalmasında yardımcıdır. İleride oluşabilecek sarı nokta göz hastalığı ve katarak problemleri için çam yağı kullanımı olumlu etkiler oluşturabilir.

Göz atabilirsiniz: Karanfil Yağının Faydaları

Vücudu Rahatlatır: Çam yağı aromaterapi yağları arasındadır ve vücuda masajla yedirildiğinde rahatlama hissi sağlayarak stresin uzaklaşmasını sağlar. Vücuttaki gerginliği ve stresi uzaklaştıran çam yağı yorgun ve gergin bir günün sonunda cilde masaj yolu ile uygulanabilir.

Metabolizmayı Hızlandırır: Bağırsakların aktive olmasını sağlayan çam yağı metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak hem böbrekleri hem de sindirim sistemini çalıştırır.

Ağrıları Azaltır: Çam yağı esansiyel yağı ağrıyan bölgelere sürülerek artrit ve eklem ağrılarının azalması sağlanır. Ağrıların giderilmesi için etken olan çam yağı akşam ağrıyan ayaklara ve birçok alana sürülerek giderilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Fındığın Faydaları

Çam Yağının Cilde Faydaları: Ciltte oluşan sedef, egzama ve deri hastalıklarının oluşumunu engeller. Dermotologların tavsiye ettiği çam yağı cildin derinlemesine nemlenmesini sağlayarak oluşan kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşumunu engeller.

Çam Yağının Saça Faydaları: Saç derisinde yer alan mikrobiklerin giderilmesini sağlayan çam yağı seyreltilmeden saç derisine uygulanmamalıdır. Saçların güçlenmesini sağlayan çam yağı saç dökülmelerini engeller ve saçın daha sağlıklı olmasını teşvikler.

Çam Yağı Maskesi Tarifi

Su ( 1 çay bardağı kadar )

Çam yağı ( 7 – 8 kapak )

Hazırlanışı: Suyu bir kaseye koyun ve üzerine çam yağını katıp karıştırın ve 30 dakika beklettikten sonra uygulayın. Temiz saçlarınıza uygulayacağınız karışımı saç diplerine masaj yaparak yedirin ve 15 dakika kadar bekletin. Süre sonunda saçlarınızı ılık su ile temizleyin.

Saçların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan çam yağı saç derisinin beslenmesini sağlayarak kepek, pullanma ve dökülmeleri azaltır ve yeni saç oluşumunu gözlemlersiniz. Çam yağı aynı zamanda saçın dışarıdan gelen kir oluşumunun da azalmasına yardımcıdır.

Çam Yağını Şampuanınıza Ekleyin

Çam yağından saçlarınızın düzenli etkilenmesini istiyorsanız çam yağını şampuanınıza eklemelisiniz. Şampuanınızın içine en fazla bir kapak kadar koyacağınız çam yağı her kullanımdan önce mutlaka çalkalanmalıdır. Çalkalamazsanız saçınıza sadece yağ uygulayabilir ve daha kötü sonuçlar alabilirsiniz.

Çam Yağının Zararları

Seyreltilmeden çam yağını cildinize kesinlikle uygulamayın. Direk uygulanan çam yağı deride yanma ve pullanmalara neden olabilir. Bu nedenle saçlarınıza zeytinyağı, badem yağı veya Hindistan cevizi yağı katarak uygulamalısınız.

Şampuana eklenen çam yağı bazı kişilerde alerjik semptomlara neden olabilir. Aynı zamanda çam yağı saçları yıkama esnasında da gözlere kaçma tehlikesinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Göz atabilirsiniz: Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler

Çam yağını kesinlikle ağızdan alınması tavsiye edilmez. Sıcak suya katılarak bulunduğunuz ortama çam yağı konulabilir ve diğer yağlarla harmanlanarak cildi rahatlatmak için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ispanağın Faydaları

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı