Şifalı Bitkiler

Çam Sakızının Faydaları

Çam sakızının faydaları arasında en bilineni solunum, yaraları iyileştirme ve mide rahatsızlıklarına karşı önlem alınmasını sağlanmasıdır. Çam sakızının faydalarından en çok kadınlar ağda yapımında kullansalar da birçok sağlık problemini tedavi etmede size yardımcı olur.

Çam Sakızı Faydaları Nelerdir?

Yara Tedavisi İçin Çam Sakızı: Çam sakızı iyice dövülerek yaralara sürülebilecek kıvama getirilir. Çam sakızını dövdükten sonra üzerine biraz su ekleyip çam sakızını seyreltin. Yumuşayan çam sakızı yara olan bölgeye uygulanır ve çam sakızı sayesinde iltihaplanma önlenerek yaranın hızlı iyileşmesi sağlanır.

Göz atabilirsiniz: Çam Yağının Faydaları

Cildin Yenilenmesinde Etkilidir: Yüz yogası yapmayı sevenler için çam sakızı ideal bir besindir. Çam sakızı yüz kaslarının çalışmasını sağlayarak cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve yüz kasları çalışarak kırışıklıkların azalmasında yardımcıdır.

Diş Yapısını Geliştirir: Sakız çiğner gibi çam sakızını da çiğneyerek diş sağlığını koruyabilirsiniz. Sadece diş sağlığı değil ağız sağlığı içinde çam sakızı dişlerin üst kısmında oluşan plakları giderir.

Solunum Yollarını Rahatlatır: Çam sakızı sakız gibi çiğnenerek solunum yollarının rahatlaması için kullanılabilir. Akciğerlerde yer alan semptomların azalmasına yardımcı olan çam sakızı antiseptik özellikleri sayesinde solunum yollarında yer alan iltihaplanma ve deformasyonları onarır.

Mide Sağlığını Korur: Çam sakızı mide sağlığını iyi edecek bileşenlere sahiptir. Ağır yemek yenilmesi sonucunda oluşan hazımsızlıklara karşı çam sakızı tüketimi midenin rahatlamasını sağlamaktadır.

Çam Sakızı İle Ağda Yapımı

Çam sakızının ağda gibi kullanımı çok uzun yıllar öncesine dayanıyor. Bunun için çam sakızı elde etmek yeterlidir.

1 bardak çam sakızını sıcak suyun içerisine ekleyin ve çam sakızı eriyene kadar karıştırarak bekleyin.

İlginizi Çekebilir:  Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Ağda kıvam haline geldiğinde ele alabilecek kadar ılımasını bekleyin.

Ağda yapacağınız bölgeyi temizleyip güzelce kurulayın ve çam sakızını bu bölgeye uygulayıp çekin.

Cildiniz çam sakızı sonrasında alerjik bir reaksiyon gösteriyorsa çam sakızını cildinize uygulamaktan kaçının.

Çam Sakızının Kısaca Faydaları

Çam sakızı ağza alınıp çiğnendiğinde diş etlerini ve dişleri koruma altına alır.

Mikroplara karşı korunmanızı sağlayan çam sakızı yaraların mikrop kapmasını önleyerek hızlıca yaranın kapanmasına yardımcı olur.

Çam sakızı çiğnemek mide sağlığını güçlendirerek rahatlamasına yardımcıdır.

Parfüm sektöründe çam sakızı reçinelerinden faydalanılmaktadır.

Öksürükten yakınıyorsanız çam sakızı çiğneyerek boğazın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Çam sakızı ile buğu yapabilir ve solunum yolları rahatlatılabilir.

Çam Sakızının Zararları Nelerdir?

Çam sakızının da faydası olduğu gibi bir takım vücuda zararları olabilir. Bu nedenle cilt için ise kullanmadan önce küçük bir yerde kullanılmalıdır.

Çam sakızını bazı kişiler sürekli olarak ağza alıp çiğnerler. Fakat aç karnına çam sakızından çiğnendiğinde mide bulanmasına neden olabilir. Yemeklerden sonra hazımsızlık için tavsiye edilir.

Anne adayı veya yeni anne olduysanız çam sakızı tüketiminin vücudunuza zararı olabilir. Bu nedenle tüketiminizi önermiyoruz riske atmaya gerek yok.

Çam sakızını ağda olarak kullanabilirsiniz. Fakat bazı hassas cilde sahip kişiler için kaşıntı, kızarıklık ve tahrişlere neden olabilir. Kullanıma devam edilmemelidir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı