C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

C Vitamini Faydaları Nelerdir ?
28.10.2019
37
A+
A-

Günümüzde pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen, gribe yakalanan kişilerin baş tacı herkesin mutlaka her gün bir miktar tüketmesi gerekli bir vitamin. C vitamini gerçekten de başta virüs ve mikrop yollu bulaşan hastalıklara karşı ciddi oranda tedavi edici özelliği mevcut. C vitamini doğrudan hastalıkları tedavi etmese de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun mikroplara karşı daha kalabalık bir ordu kurmasını sağlıyor diyebiliriz. Ancak ülkemizde c vitamini ile ilgili doğru sanılan çok sayıda yanlış bulunmaktadır. Peki o yanlışlar nelerdir ? C Vitamini faydaları nelerdir ?

C vitamini ısıya dayanıklı bir vitamin değildir. Dolayısıyla c vitamini yönünden yüksek besinler kaynatılarak veya ısıtılarak yenildiğinde bu vitamin yok olmaktadır. C vitamininden en yüksek verimi alabilmek için mutlaka kaynatmadan ısıtmadan tüketmeliyiz. C vitaminin en çok içeren gıdalar Türk halkının en sevdiği meyvelerden olan, portakal,mandalina nar gibi gıdalardır. Bu meyveler yüksek oranda c vitamini içerir. Ortalama bir bireyin günlük 100mg kadar c vitamini alması gerekir. 2 adet portakalda bu ihtiyacı karşılamaktadır.

C vitamini ile ilgili bilinen bir diğer yanlış ne kadar çok alınırsa o kadar çok tedavi edici özelliği olduğudur. C vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir. Dolayısıyla günlük ihtiyacın üzerindeki alımlar, idrar veya dışkı yoluyla vücuttan atılır. Yani anlayacağınız vücudumuz, iki portakaldan da 10 portakaldan da aynı vitamini alır fazlası atılır.

C vitamini kan dolaşımını artırarak kalp krizine karşı korur. Ayrıca yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Kanserin oluşum nedenleri arasında en sık görülen toksik maddeler, c vitamini aracılığı ile vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle C vitamini vücudu kansere karşı koruduğunu söylemek yanlış olmaz.

C vitamini diş için gerekli olan pek çok maddeyi de verdiğinden diş ve diş eti sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca İskorbüt hastalığına karşı doğal bir kalkan görevi görür. C vitamini tansiyon hastaları tarafından sık sık tüketilmelidir çünkü doğal tansiyon düşürücüdür. Ortalama bir yetişkinin günde 80-100 gram, ortalama bir çocuğun ise günde 100-120 gram c vitamini alması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Hangi gıdalarda C vitamini var ?

Pek çok gıda c vitamini içermektedir. Özellikle meyvelerin yarısından çoğunda c vitamini vardır. Pek çok sebze de bu vitamini içermektedir. Portakal, mandalina,nar kavun, greyfurt,karnıbahar,brokoli,çilek,turp,maydanoz limon, ananas gibi sebze ve meyveler c vitamini içermektedir.

C vitamini içeren gıdalara karşı alerjiniz var ve C vitaminini doğrudan alamıyorsanız doktor tavsiyesi ile vitamin hapları kullanabilirsiniz, yalnız bu hapları kullanabilmek için gerçekten hiçbir şekilde c vitamini alamıyor olmanız gerekmektedir. Çünkü uzmanlar C vitamini haplarını pek önermemektedir.

C Vitamini Eksikliğinde Yaşanan Şeyler

Vücutta C vitamini eksikliği başladığında genelde halsizlik görülen ilk belirti olmaktadır. Ardından, diş kanamaları, ciltte morluklar, eklem ağrıları, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar belirti vermeye başlar. Yukarıdaki bazı belirtiler genelde çok nadir görünür.

C Vitamini Depolanabilir Mi ?

C vitamini vücutta üretilemeyen ve depolanamayan bir vitamindir. Bu nedenle fazla C vitamini almaya çalışmak gereksiz bir hamle olacaktır. Günde iki adet mandalina veya portakal veya nar tüm günün c vitamini ihtiyacını karşılar. Fazla tüketilen C vitamini idrar ve dışkı yoluyla dışarı atılır.

Sağlıklı besleniyorsanız muhtemelen tükettiğiniz gıdalardan yeterli c vitamini alıyorsunuzdur. Ancak beslenmenizde sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka her gün c vitamini almalısınız. Bu ihtiyacı sadece doğal yollardan karşılamanızı tavsiye ederiz. C vitaminin faydaları ile ilgili video izlemek isterseniz, buraya tıklayın.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.