Şifalı Bitkiler

C Vitamini Faydaları Nelerdir? Nelerde Bulunur?

Günümüzde pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen, gribe yakalanan kişilerin baş tacı herkesin mutlaka her gün bir miktar tüketmesi gerekli bir vitamin. C vitamini gerçekten de başta virüs ve mikrop yollu bulaşan hastalıklara karşı ciddi oranda tedavi edici özelliği mevcut. C vitamini doğrudan hastalıkları tedavi etmese de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun mikroplara karşı daha kalabalık bir ordu kurmasını sağlıyor diyebiliriz. Ancak ülkemizde c vitamini ile ilgili doğru sanılan çok sayıda yanlış bulunmaktadır. Peki o yanlışlar nelerdir ? C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

C vitamini ısıya dayanıklı bir vitamin değildir. Dolayısıyla c vitamini yönünden yüksek besinler kaynatılarak veya ısıtılarak yenildiğinde bu vitamin yok olmaktadır. C vitamininden en yüksek verimi alabilmek için mutlaka kaynatmadan ısıtmadan tüketmeliyiz. C vitaminin en çok içeren gıdalar Türk halkının en sevdiği meyvelerden olan, portakal,mandalina nar gibi gıdalardır. Bu meyveler yüksek oranda c vitamini içerir. Ortalama bir bireyin günlük 100mg kadar c vitamini alması gerekir. 2 adet portakalda bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Göz atabilirsiniz: Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

C vitamini ile ilgili bilinen bir diğer yanlış ne kadar çok alınırsa o kadar çok tedavi edici özelliği olduğudur. C vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir. Dolayısıyla günlük ihtiyacın üzerindeki alımlar, idrar veya dışkı yoluyla vücuttan atılır. Yani anlayacağınız vücudumuz, iki portakaldan da 10 portakaldan da aynı vitamini alır fazlası atılır.

C vitamini kan dolaşımını artırarak kalp krizine karşı korur. Ayrıca yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Kanserin oluşum nedenleri arasında en sık görülen toksik maddeler, c vitamini aracılığı ile vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle C vitamini vücudu kansere karşı koruduğunu söylemek yanlış olmaz.

C vitamini diş için gerekli olan pek çok maddeyi de verdiğinden diş ve diş eti sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca İskorbüt hastalığına karşı doğal bir kalkan görevi görür. C vitamini tansiyon hastaları tarafından sık sık tüketilmelidir çünkü doğal tansiyon düşürücüdür. Ortalama bir yetişkinin günde 80-100 gram, ortalama bir çocuğun ise günde 100-120 gram c vitamini alması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Hangi Gıdalarda C vitamini Var ?

Pek çok gıda c vitamini içermektedir. Özellikle meyvelerin yarısından çoğunda c vitamini vardır. Pek çok sebze de bu vitamini içermektedir. Portakal, mandalina,nar kavun, greyfurt,karnıbahar,brokoli,çilek,turp,maydanoz limon, ananas gibi sebze ve meyveler c vitamini içermektedir.

C vitamini içeren gıdalara karşı alerjiniz var ve C vitaminini doğrudan alamıyorsanız doktor tavsiyesi ile vitamin hapları kullanabilirsiniz, yalnız bu hapları kullanabilmek için gerçekten hiçbir şekilde c vitamini alamıyor olmanız gerekmektedir. Çünkü uzmanlar C vitamini haplarını pek önermemektedir.

C Vitamini Eksikliğinde Yaşanan Şeyler

Vücutta C vitamini eksikliği başladığında genelde halsizlik görülen ilk belirti olmaktadır. Ardından, diş kanamaları, ciltte morluklar, eklem ağrıları, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar belirti vermeye başlar. Yukarıdaki bazı belirtiler genelde çok nadir görünür.

C Vitamini Depolanabilir Mi ?

C vitamini vücutta üretilemeyen ve depolanamayan bir vitamindir. Bu nedenle fazla C vitamini almaya çalışmak gereksiz bir hamle olacaktır. Günde iki adet mandalina veya portakal veya nar tüm günün c vitamini ihtiyacını karşılar. Fazla tüketilen C vitamini idrar ve dışkı yoluyla dışarı atılır.

İlginizi çekebilir: Maydanozun Faydaları

Sağlıklı besleniyorsanız muhtemelen tükettiğiniz gıdalardan yeterli c vitamini alıyorsunuzdur. Ancak beslenmenizde sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka her gün c vitamini almalısınız. Bu ihtiyacı sadece doğal yollardan karşılamanızı tavsiye ederiz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı