Kalp Hastalıkları

Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız çağda kalp ve koroner damar hastalıklarının görülme oranı artmıştır. Bu bağlamda kalbi beslemek ile görevli olan atardamarlarda daralmalar yada tıkanmalar olması halinde uygulanan cerrahi girişim yani bypass ameliyatı sıkça tercih edilmektedir.

Bypass Nedir?

Bypass kelimesinin karşılığı köprüleme olarak bilinmektedir. Bypass ameliyatı atardamarlarda ortaya çıkan bölgesel tıkanmaları yada daralmalardan kaynaklı atardamarın beslediği bölgenin devamlılığını sağlamak için yapılan bir cerrahi girişimdir. Tıkalı olan atardamar kısmının daha ileri bölgesine vücudun başka yerinde  alınan damarlar uygulanır. Böylece bypass sayesinde atardamarın beslediği yerlere yeteri kadar kan ve oksijen ulaşması sağlanır. Koroner bybass ameliyatı nedir diye soracak olursanız; kalbi beslemek ile görevli olan koroner damarlarda tıkanma oluşması durumunda yapılan bypass işlemidir.

Bypass Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Özellikle günümüzde artık koroner bypass ameliyatı işlemlerinin yaş aralığı fazlalaştı. Günümüzde ileri yaşta olan hastalar dahil cerrahi işlemler güvenli bir biçimde yapılmakatadır.

Bypass Ameliyatının Riski Var mı?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi bypass ameliyatında da bazı risk etkenleri bulunur. Risk etkenleri hastanın yaşı, cinsiyeti, var olan hastalıklarına göre değişkenlik gösterir. Özellikle kadınlarda ve ileri yaşta olanlarda 70 yaş üzeri kişilerde risk daha da yukarı tırmanmaktadır. Ayrıca aşırı kilo, obezite, şeker hastalığı yada başka hastalıklar (akciğer ve böbrek rahatsızlıkları) kalp krizi öyküsü, felç öyküsü veya eşlik eden ritim bozukluğu yahut kalp kapağı hastalığı, kalp ameliyatı olmuş olmak gibi etkenler risk oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kalp krizi belirtileri

Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Bypass ameliyatının toplam süresi bazı durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bunlar; bypass ameliyatı türüne, yapılacak bypass sayısı, aynı anda kalbe başka bir cerrahi girişimde bulunulacağı veya bulunulmayacağı, hastanın daha önce kalp ameliyatı olup olmadığı gibi etkenler bypass ameliyatı süresini doğrudan etkilemektedir. İki yada üç bypass yapılacaksa süre yaklaşık 2,5 – 3 saat bulurken, aynı anda kapak değişimi olursa işlem süresi 5 saate kadar uzayabilmekte.

Bypass Ameliyatı Teknikleri Neler?

Günümüzde gittikçe gelişen tıp teknolojileri sayesinde bypass ameliyatları da değişik teknikler ile yapılabilmektedir. Teknolojinin gelişmediği zamanlarda göğüs kafesinin ön kısmından açılarak bypass işlemi gerçekleştirilmekteydi. Ancak artık günümüzde bu tür ameliyatlar küçük kesiler atılarak (minmal invaziv) robot yarımımı ile yapılabilmekte (uygun görülen hastalar için geçerlidir)

Bypass Ameliyatında Verilen Narkoz

Bypass olsun kalp kapak ameliyatları olsun sıklıkla hastalar genel anestezi altında bu işlemleri görmektedir. Kalp ameliyatı için karar verilmiş hastalar sıklıkla; kalp krizi öyküsü olanlar, kalp yetmezliği olanlar, hipertansiyon hastaları, diyabet hastaları, sigara içenler ve yaşa bağlı olarak gelişen akciğer hastaları ile böbrek hastaları olmaktadır. Bu yüzden bu tür hastalara anestezi uygulamaları gereken muayeneler yapıldıktan sonra uzman hekimlerce verilmektedir. Ameliyata girmeden en geç bir gün önce hastalar anestezi uzmanınca değerlendirilmeye alınırlar. Böylece uygun anestezi tipi belirlenir.

İlginizi çekebilir: Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Bypass Ameliyatında Kullanılan Damarlar Nereden Alınır?

Bypass ameliyatında kullanılan damarlar kesinlikle hastanın kendisinden alınan damarlardır. Yabancı dokudan oluşan damarlar yada sentetik damarların kesinlikle bypass cerrahisinde yeri bulunmaz. Bypass cerrahisinde sağ ve sol memelerde bulunan atardamar, kol atardamarları, bacak toplar damarlarından alınmaktır. İleriye dönük olarak mümkünse her hastada yalnızca atardamar kullanımı daha sağlıklı olacaktır.

Bypass Ameliyatından Sonra Ne Kadar Hastanede Kalırım?

Bypass ameliyatı olan bir hastanın sağlık durumu normalse ve düşük risk gurubu içerisinde yer alıyorsa 4 gün ile 6 gün arasında hastanede yatış süresi vardır. Bypass ameliyatından sonra evine giden hasta bir hafta sonra kontrol için muayeneye çağırılır ve ilaçlar düzenlenerek ileriye dönük takipleri ile, hipertansiyon, kolesterol, obezite, diyabet, stres, sigara kullanımı gibi risk etkenlerinin minimuma indirgenmesi için hasta kardiyoloji bölümüne gönderilebilir. Bypass ameliyatı olan bir hasta günlük hayatına dönebilmesi 2 ile 4 hafta arasında olup hastadan hastaya değişebilir.

Bypass Ameliyatından Sonra Yapılan Nefes Egzersizleri

Bypass ameliyatı olan her hasta yoğun bakım ünitesine alınarak yaşam fonksiyonları yakından izlenir. Yoğun bakım ünitesine alınan ve bulguları ve değerleri istenilen seviyede olan hastalar birkaç saat içinde uyandırılmaktadırlar ve solunum cihazları çıkartılmaktadır. Bu andan sonra yoğun bakım ünitesinde görev yapan fizyoterapistler aralıklar ile gelip hastaya egzersizler yaptırmaktadır.

Genel anestezi ile yapılan tüm cerrahi işlemler sonrasında bronşlarda ifrazat yükselmesi görülür. Özellikle kalp ameliyatlarının ardından bronşlarda ifrazat artışı daha çok görülmektedir. Hasta solunum cihazına bağlıyken aspiratör kullanılarak bu durumu temizlemek mümkün olur ancak solunum cihazından ayrılan bir hasta için ifrazatın temizlenmesi ancak nefes egzersizleri ile mümkün olmaktadır. Eğer solunum yolunda oluşan ifrazat temizlenmez ise zaman içinde sertleşme göstererek solunum yolunu tıkama eğilimi gösterir buda hastada solunum bozuklarına neden olur ve kan, oksijen değerlerinde düşüş nedenidir.

Bypass ameliyatı olan hastalar belli aralıklar ile kesinlikle doktor kontrollerine gelmeleri ve hayat kalitelerini yükselten, kalp ve damar sağlığı dostu bir yaşam sürmeleri önemlidir.

İlginizi çekebilir: Stent Nedir? Stent Nasıl Takılır? Çeşitleri Nelerdir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı