Güzellik Sırları

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? – Avantajları Nelerdir?

Burun estetiği; kişilerin burunlarında oluşan anatomik ya da kaza gibi olaylar sonucunda var olan burun sorunlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen bir işlemdir. Çoğu zaman bu işlemin estetik kaygılar sonucunda yapıldığı bilinmektedir fakat kişilerin darp yaşaması, kaza geçirmesi sonucunda da burun estetiğine ihtiyacı olabilir. Burunda oluşan deformasyonlar kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu için kişiler burun estetiği nasıl yapılır konusunda sık sık araştırma gerçekleştirirler. Türkiye; burun sorunlarının yoğun olduğu ülkelerden birisidir. Deformasyonların yanı sıra estetik kaygılar ile burun estetiği ameliyatı olmayı talep eden kişi sayısı da oldukça yüksektir. Kişiler burun estetiği nasıl yapılır konusunda araştırma yaparken bu işlemin kişiye özel bir işlem olduğunu yani herkese aynı uygulamanın yapılmasının mümkün olmadığını bilmelidirler.

Göz atmanızda fayda var: Burun Estetiği Olanların Yorumları

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği; burnun yeniden şekillendirilmesi ya da sorunlarının giderilmesini sağlayan bir operasyondur. Her kişiye yapılan burun estetiği işlemi farklıdır ve bu nedenle burun estetiği nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı kişisine göre değişiklik gösterdiği olacaktır. Burun estetiği bir burun ameliyatıdır ve şu anda bu işlemi gerçekleştiren kişilerin burunlarında oluşan eğrilik, deformasyon gibi sorunlar da estetik sırasında düzeltilmektedir. Burun üzerinde işlem yapılırken tek amaç burunun işlevini daha iyi hale getirmek değil aynı zamanda kişilerin yüzü için en uygun oranlara sahip burnu inşa etmektir. Fakat bu işlem sırasında profesyonel ve estetik algısı yüksek birinin bulunması önemlidir çünkü burun estetiği nasıl yapılır dendiği zaman tek tip bir cevap olmadığı bilinmelidir. Burnun her yüz için farklı bir geometrisi vardır. Yüz çizgileri, kemikler ve dudak mesafesi gibi detaylar burnun yüzde daha estetik bir duruşa sahip olmasını sağlar.

Burun Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır?

Burun estetiği iki şekilde yapılmaktadır. Genel olarak yapılan operasyonlar; açık ve kapalı yaklaşım olarak ele alınır. Kişilerin merak ettiği burun estetiği nasıl yapılır sorusunun cevabı iki teknik olarak ele alınır. Kişiler kapalı yaklaşımın daha iyi olduğunu düşünse de genel olarak açık yaklaşım adı verilen teknik burun estetiği nasıl yapılır sorusuna profesyonel olarak cevap veren kişilerce daha çok tercih edilmektedir.

Doktor; açık ya da kapalı yaklaşımdan hangisini seçerse seçsin, tekniğin başarılı olması için mutlaka doktorun deneyimli olması gereklidir. Başarı tamamen pratiğe ve bilgiye dayalıdır. Doktorunuz ne derece marifetli ve estetik algıları yüksek bir doktor ise o denli fazla başarı oranı elde edecektir. Burun ameliyatının başarısı son derece önemlidir. Burun defalarca işlem görme lüksüne sahip bir uzuv olmadığı için mutlaka ve mutlaka ilk seferde mükemmeli elde etmek doktorun amacı olmalı ve burun estetiği nasıl yapılır sorusuna doğru cevaplar verebilmelidir.

Burun Estetiğine Nasıl Karar Verilir?

Burun estetiği olmadan önce doktor ile hasta arasında birtakım süreçler mevcuttur. Öncelikle hasta doktora kendini net bir şekilde anlattığına emin olmalıdır. Burun estetiği olmak isteyen kişi burun estetiği nasıl yapılır gibi soruları doktora direkt olarak yöneltmeli ve bunun karşılığında tatmin edici cevapları direkt olarak uzmandan almalıdır. Gittiğiniz bir klinik ya da doktor sizi ikna edemiyor yani size yeterli açıklamada bulunamıyorsa bu durumda farklı doktorlardan görüş almanız çok daha yerinde bir karar vermenizi sağlayacaktır. Hastanın doktor ile ilişkisi iyi olmalıdır.

Doktorun hastanın isteklerine yanıt verebilecek ve aynı zamanda anlayabilecek bir kapasitede olması işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi adına oldukça önemlidir. Doğru bir uzman sizin isteklerinizi direkt olarak uygulamaz; sizin için ideal ölçüleri ve nasıl bir burun inşa edebileceğini sizin şikayet ve isteklerinizi ön planda tutarak size anlatır. Burun estetiği yapacak olan uzmana bir ünlü fotoğrafı ile gidip, aynı burnu yapmasını talep ettiğiniz zaman; olumlu yanıt alıyorsanız bu durumda hızlıca bulunduğunuz yeri terk etmeniz gerekiyor demektir. Her insanın yüz oranı farklıdır. Doğru oranlarda olmayan bir burun toplum içerisinde sosyal yaşamınızı devam ettirememenize dahi neden olabilir.

Doktor ile karşı karşıya gelmenizin hemen ardından burun estetiği nasıl yapılır sorusuna cevapları doğru bir şekilde aldıysanız sıra muayene sürecine geçer. Burnunuzdaki sorunlar tespit edilir ve hangi bölgelere ne işlemler yapılması gerektiğine karar verilir. Hasta ile ortak paydada buluşan doktor işlemler için harekete geçer. Bu aşamada hastanın doktorun referanslarını incelemesi de son derece önemlidir.

Burun Estetiği Operasyonunda Neler Yapılır?

Burun ameliyatı olan kişiler operasyon öncesinde doktor tarafından istenen tahlilleri verir. Herhangi bir hastalığı ya da özel durumu varsa hastanın doktor ile paylaşması operasyonun sağlıklı yürümesi açısından önemlidir.

Ameliyat sırasında kişiye anestezi uygulaması yapılır. Genel olarak ameliyatın 2 saat içerisinde tamamlanması öngörülür fakat ameliyat sırasında beklenmeyen durumlar oluşursa bu durumda ameliyatın uzaması mümkündür. Hastanın ameliyat öncesinde iyi bir kontrolden geçmiş olması ve ameliyata hazırlanmış olması hastanın ameliyat sırasında sorun yaşamasının önüne geçecektir. Açık ya da kapalı burun estetiği genel olarak rinoplasti olarak bilinen burun ameliyatı tekniği ile yapılır. Çoğu cerrahın tercihi açık şekilde gerçekleştirilen burun estetiği operasyonudur.

İlginizi çekebilir: Ameliyatsız Burun Estetiği Yapılabilir mi?

Açık Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Açık burun estetiği doktorlar tarafından en fazla benimsenen ve tercih edilen uygulamadır. Açık rinoplasti olarak da bilinen işlem; burnun uç kısımlarında uygulanan kesikler ile yapılır. Bu sayede burnun iç kesimlerinde de kesiler açmak mümkün hale gelir. Kesiler sayesinde kişilerin kıkırdak dokusuna müdahale yapmak daha kolay olur ve çok daha düzgün uygulamalar yapılabilir. Bu ameliyatın daha fazla tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de istenen şeklin hızlı ve kolay bir şekilde verilebiliyor olmasıdır.

Operasyon sırasıyla;

  • Burun ucunda kesikler açılması ve bu bölgede bulunan kıkırdaklara müdahale edilmesi,
  • Burnun orta kısmında bulunan kıkırdaklara müdahale edilmesi varsa deformasyonların ortadan kaldırılması ve şekil verilmesi,
  • Gerekli görülürse burun içerisindeki kıkırdakların farklı yerlerde kullanılması,
  • Burun kemerinde törpüleme yapılması,
  • Gerekli görülürse kemik birleştirilmesi,
  • Nefes sorunu varsa buna engel olan sorunun ortadan kaldırılması,
  • Burnun kapatılması ve dikilmesi olarak gerçekleşir.

Bu işlemlerin tümü hem kişinin sağlıklı olması hem de estetik açıdan daha iyi bir burna kavuşması için yapılır.

İşlemden sonra kişiler hızlı bir şekilde hayatlarına dönebilir. Tampon genel olarak 12 saat içerisinde çıkarılır. Ameliyattan sonraki günlerde morarmalar gözlemlenebilir.

Burun Estetiğinin Faydaları

Burun estetiği olan kişilerin genel olarak öz güven sorunu yaşadığı ancak işlemden sonra bu problemin hızla geride kaldığı gözlemlenmiştir. Burun üzerindeki sorunların ortadan kaldırılması aynı zamanda kişinin uyku kalitesi üzerinde de etkilidir. Kişinin uyumasına engel olan burun etleri; kişilerin kilosu üzerinde dahi etkili olmaktadır.

İlginizi çekebilir: İzmir Burun Estetiği Yapan Devlet Hastaneleri

Kişiler rahat bir şekilde nefes alabildikleri için diksiyonları düzelir, horlama sorunu kalmaz, kişi daha fazla oksijen aldığı için kendini dinç hisseder ve eski bitkin hali ortadan kalkar. Kişinin güzelliği üzerinde de etkili olan burun estetiği sonucunda kişiler sosyal yaşam içerisinde çok daha rahat bir şekilde kendilerini ifade eder hale gelirler. Burun yüz üzerinde ciddi değişiklikler yarattığı için bu operasyonun uzman bir kişi tarafından yapılması önemlidir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı