Psikoloji

Bulimia Nevroza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle yeme sorunu olarak bilinen bulimia nevroza psikolojik bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla yüksek sosyal – ekonomik düzeyinde ki ailelerde görülür. Çoğu zaman kızlarda görülen bu hastalık aktör, oyuncu, fotomodel, model, hostes veya dansözlerde gibi dış görünüşü ön planda olan meslek gruplarında görülse de son zamanlarda erkeklerde de görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Yemek bozukluğu olarak bilinen bulimia nevroza hastalığı genellikle insanların yediği yemekten suçluluk duyarak onları istiğfar etme ( kusma ), tiksindiği için yememe veya birçok şekilde de aşırı dozda yemekten ortaya çıkmaktadır. Yeme bozukluğu olan insanlarda en çok görülen özellikler ise homoseksüellik, aseksüellik, ünsiyete ( mide rahatsızlığı ), depresyon, kişilik bozuklukları veya kimyasal madde bağımlılığı vardır. Madde bağımlılığı ( uyuşturucu bağımlılığı ) insanın yemek yemesini engelleyen ve tokluk hissi veren bir hastalıktır.

Yeme bozukluğu olan bu hastalık vejetaryenler, koşu sporlarıyla uğraşan atletler ve ölümcül derece olan kronik hastalığı olanlarda da sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yeme bozukluğu olarak bilinen bulimia nevroza gibi birde zayıflık hastalığı olarak bilinen anoreksia hastalığı da bulunmaktadır.

Anoreksia ve bulimia nevroza hastalıkları insanın beyninde kalıcı hastalıklar bırakabilmek ile birlikte kilo kaybıyla birlikte beyin kütlesinde azalmaya da neden olarak beyindeki kimyasal reaksiyonlarda değişikliliğe neden vermektedir. Peki  ya Anoreksia ve Bulimia Nevroza hastalıkları nelerdir. Birlikte inceleyelim.

Anoreksiya Nevroza

Kilo ve zayıf olmaya karşı takıntılı olan insanların yemek yemediği ve aç olsalar da yemeği reddettikleri açlık hastalığıdır. Anoreksiya Nevroza hastalığı açlık hastalığı olarak da adlandırılır. Düşük kalorisi olan diyet programları tüketirler ve bu yüzden zamanla vücut ağırlıkları da azalır. Anoreksiya Nevroza hastalığı genellikle ergenlik döneminde başlamakla birlikte ortalama 17’li yaşlarda görülür. Lakin nadiren de olsa 40 yaşın üzerinde de görülebilmektedir.

Anoreksiya Nevroza Hastalığında ki bir insanın düşünceleri;

Kilo almaktan korktukları için şişmanlık veya şişmanlama düşünceleri onlar için kâbus niteliğindedir. Eski kilolarına veyahut çevresinde dış görünüşleri itibariyle beğendikleri – beğenisini kazandığı insanların kilosuna inmek için hedef kilo belirler, gün içerisinde ve farklı zamanlarda tekrar ve tekrar tartılarak kilosunu takıntı haline getirirler.

Toplum içerisinde iken kalorisi az veya az porsiyon yemekler tüketir, aç olsalar bile kilo almamak ve fazla yemek yememek için tok olduklarını düşünür ve söylerler. Yemek yemedikleri ve düşük kalorili küçük porsiyonlar tükettikleri için çok kısa bir sürede aşırı kilo verirler. Kabızlık ve düzensiz menstürasyon problemleri ile karşılaşırlar. Ayrıca bu tür sorunların haricinde ayrıca tüylenme ve saç dökülmesi gibi problemlerde yaşarlar.

Bir insanın yemesi gereken normal miktarda besin tüketirlerse, tükettikten sonra mide bulantıları veya midede şişlik hissedeler. Psikolojik anlamda kendilerini depresif, hiperakfif hissederler ve genel olarak korkak hissederken agresif olurlar. Zaman ilerledikçe ( gitgide ) sosyal çevrelerinden uzaklaşarak sosyal çevrelerini kısıtlarlar ve sürekli spor yapar, ağır egzersizler uygularlar.

Özellikle temizlik ve/veya ders çalışma ile ilgili takıntılarına rastlanabilir. Cinsel gelişimlerinde problemler yaşadığı gibi ayrıca cinsel isteksizlik veyahut diğer cinsel problemlerde bu tür hastalığın sonuçlarında gözlemlenebilir.

Anoreksiya Nervoza hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Bulimia Nevroza

Yeme sorunu olarak bilinen Bulimia Nevroza psikolojik kökenli bir hastalıktır. Aşırı düzeyde ( anormal ) yeme alışkanlığı ile ortaya çıkar ve daha sonralarında gitgide kilo almayı önlemek için yapılmaması gereken uygunsuz davranışlar gösterir. Bu tür bir hastalığa yakalanmış kişi, kusar veya laksatif ve diüretik ( bağırsak sorunlarına yol açan ilaçlar ) ilaçlar kullanır, lavman yaparak yediği yiyecekleri çıkartırlar. Yemek yemeyerek aç kalırlar veya aşırı egzersiz yaparlar. Bulimia Nevroza hastalığı insanlarda genellikle ergenliğin son dönemlerinde ve/veya erişkinliğin ilk dönemlerinde görülmektedir.

Bulimia Nevroza Hastalığında ki bir insanın düşünceleri;

Psikolojik kökenli olan Bulimia Nevroza hastalı taşıyan bir kişi; kendini iyi hissetmediği, psikolojik olarak kendini karmaşa ve stres içerisinde hissettiği zamanlarda veya uyguladıkları diyetten sonra aşırı açlık hissiyle fazla yemek yemeye başlarlar ve yemek yerken keyif duyarak rahatlarlar. Lakin bu rahatlama hissinden sonra suçluluk duygusu hisseder ve yemiş olduğu yemekleri kusarak midelerinden çıkartırlar.

Yemekten sonra ortadan kaybolurlar ve genellikle bu sürede banyoya giderek kusarlar. Bu tür bir hastalığa yakalanmış insanların %30’unda uyuşturucu madde bağımlılığı, alkol kullanımı ve bağımlılığı görülmektedir. Bulimia Nevroza hastalığında olan insanların %70 oranında ise depresif belirtiler ve davranışlar veya sinir bozuklukları, kişilik bozuklukları gibi bozukluklar görülmektedir.

Yemiş olduğu yemekleri suçluluk hissiyle birlikte kusan bu tür insanların dişlerinde çürük görülmektedir. Bunun başlıca sebebi kusmalarında oluşan mide asidinin ağza gelmesidir. Ayrıca Bulimia nevroza hastalığı olan insanlarda zaman içerisinde diş çürüğünün dışında mide delinmeleri, kusmak için zorlama sırasında oluşan diş işleri veya yaralar ellerinin üzerinde görülmektedir. Ayrıca bu tür insanlarda adet ( regl ) düzensizliği de görülebilmektedir.

Yeme Bozuklukları 

Fazla yemek tüketimi veya Kontrolsüz yemek tüketimidir. Çünkü kendini kontrol edemeden yemek tüketmek bir hastalık sayılmaktadır. Bulimia Nevroza ( bulimikler ) gibi aşırı kalorili yiyecekler birden tüketilir ama vücutlarından atmazlar. Borderline bir kişilik bozukluğu da sınıfına da girebilir. Bu tür kişilerin psikolojik kimliğinde ve duygusunda, duygu durumunda ayrıca ilişkilerinde her zaman tutarsızlık vardır.

Çaresizlik duygularını yenmek için kimi zaman beden ağırlığı yaparlar, dış görünüş biçimlerinde ve yeme davranışları üzerinde aşırı bir kontrol sağlamaya çalışırlar. Bu kontrolü başaranlarda anoreksia nevroza hastalığı vardır, başaramayan insanlarda ise kontrol yeme nöbetleri ( bulimia nevroza ) hastalığı görülmektedir.

Gece Uyanıkken Yemek Yeme Sendromu ( Binge Eating )

Günlük enerjilerinin %25’ni akşam yemeği ile ertesi sabah arasında geçen zamanda almaktadırlar. Tabii ki bu durum uyku bozukluklarına bağlı olabilir veya uyku apnesinin bir özelliği de olabilmektedir. Bu nedenle hastalar gündüz uykulu bir vaziyette uyuklar halde dolaşırlar. Binge Eating olarak adlandırılan gece yeme sendromu psikolojik bir hastalıktır. Psikiyatrik alanda incelenmeli ve tedavi olunmalıdır.

Bu tür bir hastalıkta ki insanın davranışlarında depresiflik görülebilir, depresif bir karakter ile karakterize olurlar lakin gün içerisinde ki seyirleri de birbirinden farklılık gösterir. Binge Eating hastalığında ki insanların kontrol edilemeyen aşırı yemek yeme nöbetleri vardır ayrıca obeziteye yakalanmış obezlerin neredeyse %30’unda bu hastalık gözlemlenmektedir. Bu tür bir rahatsızlığa sahip olan insanların sabah kalktıkları zaman moralleri ne kadar iyi olsa da gün içerisinde ruhsal durumlarının bozulduğu gözlemlenir.

Tıkanırcasına Yeme Atakları Nasıl Gerçekleşir?

Tıkanırcasına yemek yeme kriz / nöbetlerinin başlamasında ki en büyük etken olumsuz duygudur. Yani neşesizlik, keder vb. duygusal hallerdir. Bunların dışında tetikleyen şeylerin arasında kişiler arası stres yaşantıları ( okulda, işte veya evde çevresiyle yaşadığı stres ), diyet kısaltmaları, dış görünüşü, kilosu ve şekliyle ilgili olumsuz hislerden oluşan sıkılma halleri de sayılabilir.

Tıkanırcasına yemek yeme nöbetlerinden sonra ( bulumia nevroza hastalığı ) insanlar kendisini olumsuz değerlendirmektedir. Kendini beğenmeme, kendini suçlama veya pişmanlık gibi. Ayrıca bu tür insanlarda sıkıntı veya öfke hali de gözlemlenir.

Bulumia Nevroza Hastalığı Kimlerde Görülür?

Yeme sorunu olarak adlandırılan Bulumia Nevroza hastalığı genel olarak düşük özgüvene sahip kişilerde görülmektedir. Bunun dışında; depresif belirtileri olan kişilerde, mutsuzluğa eğilimli, pek çok şeye karşı isteksizliği olan insanlarda ayrıca bunlara ek olarak uyku, iştah, konsantrasyon, kendini değersiz gören ve böyle düşünen kişilerde birde enerjisi düşük insanlarda görülmektedir.

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişilerde ve çocukluk dönemlerinde aşırı  şekilde kaygı problemleri olan insanlarda da görülmektedir. Zayıf vücut idealinin içsizleştirilmesi, çocukluk dönemlerinde cinsel  veya fiziksel istismar yaşayanlarda, erken yaşlarda ergenliğe giriş yaşayan veya çocukluk dönemlerinde şişmanlık yaşayan insanlarda da görülmektedir.

Bulimia Nevroza Hastalığı Ne Sıklıkla Görülür?

1 yıl içerisinde görülme oranı %1-1.5 arasında olup, erkeklere oranla kadınlarda %10 kat daha fazla görülmektedir. Bulimia Nevroza hastalığı ergenlik ve genç erişkinlikte başlar. Ergenlik öncesinde veya erişkinlik sonrasında görülmesi nadirdir. Sıklıkla tıkanırcasına yeme, kilo vermek amaçlı diyet sırasında veya sonrasında da başlayabilir.

Çok sayıda stres yaşamış insanlarda da bulimia nevroza hastalığı tetiklenebilir. Çünkü streste bu hastalığı tetikleyen sebeplerden biridir. Sıklıkla anormal yeme davranışı en az birkaç yıl sürebilir. Uzun süreli veya tekrarlayıcı nöbetler şeklinde olabilir. Bulimia Nevroza hastalığı Anoreksia Nevroza hastalığı kadar olmasa da ölüm riskini taşır. Bu oranda 10 yılda %2 kadardır.

Bulimia Nevroza Hastalarının Psikolojik Davranışları Nasıldır?

Yeme sorunu olan bu tür kişiler hem çok fazla yedikleri için midede şişkinlik hissi gibi hissiyatlarından şikâyetlerini gidermek amaçlı veya kilo alımı korkularını nedeniyle kendilerini kusturmaya çalışarak veyahut kendilerini kusturacak, bağırsaklarını bozacak ilaçlar kullanmaktadırlar.

Bulimia Nevroza hastası olan insanlar kilo alımını engellemek için yanlış bir şekilde tiroid hormonları kullanmaya çalışabilir. Bu davranışları da hayati tehlikelere yol açabilmektedir. Ayrıca benzer amaçla şeker hastalığı olan bulimia hastaları insülin dozlarını azaltabilir veya kullanmayabilirler.

Kilo alımını engellemek için aşırı şekilde egzersiz yapar, uzun süreli aç kalmaya çalışabilirler. Egzersiz süreleri ve miktarları günlük işlerini ve hayatını olumsuz etkileyebilecek düzeye varmışsa eğer aşırı düzeyde kabul edilmelidir.

Bulumia Nevrozanın Sonuçları Nelerdir?

● Düzensiz regl veya adet kanaması görememe ( amenore ) hastalığı görülebilir.

●Kusmalarından ötürü vücut su, tuz, mineral düzensizlikleri ciddi sorunlara yol açar.

●Kusmalar sonucu midede delinmeler, yemek borusunda yırtılma, kalp ritim bozukları gibi ölümcül sonuçları ortaya çıkartabilir.

●Laksatif ilaçların kullanım sonucunda bağırsak haraketleri olumsuz etkilenerek bu ilaçları kullanmadan dışkılayamama sorunları görülebilir. Ayrıca buna ek olarak mide- bağırsak, rektal pralapsus gibi hastalıklar görülebilir.

●Duygu durum ( psikolojik karakter ) bozuklukları, kaygı, alkol, madde ve uyarıcı nitelikli yasadışı ilaç kullanımı görülebilir.

●Kişilik bozukluğu görülebilir.

Bulimia Nevroza Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yeme sorunları olarak bilinen Bulimia Nevroza hastalığının iyileşme oranı, Anoreksiya Nevroza hastalığına oranla daha iyidir. Bilişsel davranışçı terapi ve birtakım ilaçlar ile tedavi süreci uygulanmalıdır. Terapiler; erken dönem travma yaşantıları ve bunlara yönelik çalışmalarla olmalıdır. Stresle mücadele, bedeni olgun algılama, duygu durumu ile ilgili düzenlemeler ve dürtü kontrolleri sağlanma konusu üzerine gelişme sağlanmalıdır.

İlaçlı tedaviler ile de kaygı ve depresif belirtilerde normalleşme, öfke kontrolünü geliştirme ve sakin kalmaya yönelik iyileşmelere yönelik çalışmalar uygulanmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı