Şifalı Bitkiler

Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel lahanası; lahana hardal ve karnabahar türünün bir üyesidir. Lahananın minyatür hali Brüksel lahanası düşük kalorili olduğu için diyetinizi destekleyicidir. Brüksel lahanası garnitür olarak sofraları süslerken yemek olarak da birçok kişi tarafından sevilerek tüketilir. Tüketeceğiniz 100 gram kadar Brüksel lahanasını size sadece 63 kalori olarak geri döner. Brüksel lahanasının faydaları arasında A, B1, B6, C ve K vitaminlerini içerdiği için manganez, folik asit, kalsiyum, fosfor, beta karoten ve omega 3 yap asitleri gibi bileşenlerde barındırır.

Brüksel Lahanasının Sağlığa Faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Brüksel lahanasında güçlü oranda C vitamini miktarını destekler. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini sayesinde antioksidanı destekler. Hastalıkların ve hastalıklardan oluşabilecek toksinler, bakteriler ve virüslere karşı koruma sağlar. Günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için 1 fincan Brüksel lahanası tüketebilirsiniz.

Göz atmanızda fayda var: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Brüksel lahanasında bulunan glukosinolatlar ve detoksifikasyon bulundurması bakteri oluşumunu ve bağırsak sendromların artmasını engeller. Lif bakımından zengin olan Brüksel lahanası sindirimin rahatlamasını sağlarken bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığın giderilmesini sağlar. Sadece kabızlıkta değil Brüksel lahanası bağırsak sağlığını etkileyerek sık yaşanılan ishal problemlerine de iyi gelecektir.

Kanserden Korunmaya Yardımcı Olur: Brüksel Lahanasında glikozinolat ve izotiyosiyanat denilen bileşenler kanser riskine karşı özellikle kolon kanserine karşı vücudu koruma altına alınır. Aynı zamanda bu sebzeyi tüketerek oksidatif stresten vücudu koruyabilirsiniz. Meme, kolon, pankreas, cilt kanseri ve prostat kanseri gibi türlerine karşı vücutta kalkan görevi görecektir.

K Vitamini İle Kemikleri Güçlendirir: K vitamini dışında fosfor ve demir gibi faydalı minerallerde içeren Brüksel lahanası kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu arttırarak incelen kemiklerden kaynaklı kırılmalar ve incelmelerin önlenmesini sağlar. K vitaminli besinleri yiyerek iskelet yapısını bütünü ile sağlıklı kılar ve antibiyotikten kaynaklı kemik sorunlarına iyi gelmektedir.

Metabolizmayı Hızlandırır:

Lif değeri yüksek olan Brüksel lahanası folat, B2, riboflavin ve diğer faydalı mineraller barındırması ile sağlıklı bir metabolizmanın oluşmasını destekler. Bu etmenler sindirimin etkin olarak işlevini yerine getirmesini kolaylaştırır ve kabızlıktan sizi koruyarak kilo vermenizi hızlandırır.

Hamilelikte Faydalıdır: Hamileliğin başlangıcında doktorun ilk önerdiği vitamin takviyesi folik asittir. Brüksel lahanasında yer alan folik asit doğal yollarla alımını sağlayarak hamilelikte faydalıdır. B vitamini değeri bulunan sebze çocuk gelişimi ve annenin sağlıklı olması için gereklidir.

İnflamasyonu Düşürür: Oksidatif stres, gut ve artrit rahatsızlıklarından sorunu olanlar için tavsiye ediken Brüksel lahanası bu rahatsızlıklardan kaynaklı semptomları ve ağrıları hafifleterek tedavinize yardımcı olacaktır.

Kan Basıncını Azaltır: Brüksel lahanası vücut için gerekli olan potasyum mineralini içeriğinde barındırır. Potasyum içeren besinler damarların genişlemesini sağlayarak gergin arterlerin önlenmesine ve kan basıncının azalmasına destek verir. Bu sayede kardiyovasküler rahatsızlıklar vücuttan azalır ve olası felç, kalp hastalıkları ve kalp krizi risklerine karşı vücuda bariyer oluşturur.

Cilt Yaralarını İyileştirir: Yukarıda bahsettiğimiz gibi C vitaminin sadece bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi yoktur. C vitamini aynı zamanda ciltte oluşan kas, cilt ve doku hücrelerinin onarımında etkinlik sağlarken kolajen içermesinden dolayı birçok yaralanmalara karşı vücudu korumaktadır.

Hormon Seviyelerini Dengeler: Yapılan araştırmalara göre Brüksel lahanası vücuttaki birçok organın aktif çalışmasını sağlarken tiroit bezi ve metabolik fonksiyonlara kadar sağlıklı hale gelmesini sağlar. Bu sayede hormon seviyeleri vücutta ideal seviyeye yükselir.

Kanın Pıhtılaşmasını Önler: K vitamini besin yoluyla alınması gereken vitaminler arasındadır ve K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayacak değerdedir. 1 fincan Brüksel lahanası yiyerek kemik ve kalp sağlığınızı rutin seviyede tutabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Brüksel Lahananın Zararları

Aşırı tüketilen Brüksel lahanası tiroit bezlerinin yavaşlamasını sağlayarak vücutta birçok soruna neden olabilir.

Midesinden sık sık şikayet edenler Brüksel lahanasını tüketiminde aşırıya kaçmaktan kaçınmalılar. Mide yaralarına neden olurken vücutta şişlik yapabilir.

Brüksel lahanasını aşırı tüketmek ishal problemlerine sebebiyet verebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ishale neden olmasının yanı sıra ishalde dolayı vücutta sıvı kaybına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı