Genel Sağlık

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı sorunu, omurilik ve sinir köklerini olumsuz etkiler. Bu sorun en yoğun olarak 30’lu yaşlarda görülür. Boyun fıtığı belirtileri; hastalık süresi ve ciddiyetine göre değişir. Ancak en yoğun olarak karşılaşılan belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Tek tarafta kola doğru yayılma gösteren ağrılar
  • Parmak uçlarınıza kadar yayılan ve uyuşmayla birlikte görülen ağrılar
  • Ağrıyla birlikte yayılma gösterdiği kolda kuvvet kaybı oluşması
  • Elinize aldığınız cisimleri düşürme
  • Yürümede güçlük çekme ve dengesizlik yaşama

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun fıtığı çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Boyun bele göre daha narindir ve erken yaşlarda sorunlar baş gösterebilir. Sürekli aynı noktaya bakan, uzun süre boynu aynı noktada tutan, bilgisayar ya da televizyon karşısında uzun vakit geçiren, soğuk klimaya maruz kalan ve egzersiz yapmayan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Genel olarak ince ve uzun boyunlu kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu insanların kas yapısı zayıf olduğu için çevresel faktörler yaşamı kolayca etkiler.

Sigara kullanan kişilerde boyun fıtığı olasılığı daha yüksektir. Özellikle genç yaşlarda sigara içenlerin boyun yapısı kısa sürede bozulur. Sigara tiryakisi kişilerde ilk 5 yıl boyun fıtığı belirtileri ortaya çıkabilir. Genetik durumlar da boyun fıtığını etkiler. Eğer ailenizde bu sorunu yaşayan biri varsa yakalanma ihtimaliniz yüksektir.

Çalışma hayatınız ve uyuma pozisyonunuz uygun değilse de boyun fıtığı belirtileri ortaya çıkabilir. Oturarak uyuyakalan kişilerde daha yüksek ihtimalle görülür.  Gece uyurken boynunuzu destekleyecek boyun yastığı kullanabilirsiniz. yanlış pozisyonda ne kadar uzun süre uyursanız boyun fıtığı riskiniz o derece yüksek olur.

Göz atabilirsiniz: Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı ortaya çıktıktan sonra tedavi sırasında rahatsızlığın seviyesi önemlidir. Eğer hastalığınız hafifse dinlenerek, stresten uzak bir yaşam sürerek, ağrı kesici ilaç kullanarak ve fizik tedavisiyle bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ancak boyun ve kol ağrılarınız ilaç ve fizik tedaviye cevap vermiyorsa, kolunuzda uyuşukluk, kuvvet azalması olması durumunda ameliyat tedavisi devreye girer. Artık bu ameliyatlar kısa sürede sonuçlanmakta ve hastalar normal hayatına dönmektedir. Boyun fıtığı yaşam kalitesini son derece düşüren bir rahatsızlıktır. Bu sorunun mikrocerrahi yöntemiyle de çözümü vardır. Bu tedavi yönteminde olan şikayetlerinizi bitirmek ve ağrıdan kaynaklı sorunları ortadan kaldırmak hedeflenir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı