Genel Sağlık

Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boynunuzda ortaya çıkan düzleşme tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Omurganızda ağrıya sebep olan başka bir sorunla birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu sorun özellikle masa başı iş yapanlar ve bilgisayarda uzun süre vakit geçiren kişilerde ortaya çıkar. Boyun düzleşmesi boyunda ortaya çıkan bir eğri olarak bilinir. Normal şartlarda omurgada bulunan eğrilik dengeyi koruyabilir. Ancak boyun düzleşmesinde bu denge korunamaz.

Mutlaka göz atın: Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri, Tedavisi Ve Egzersizleri?

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Günümüzde kas, sinir ve eklem sorunları erken yaşlarda teşhis ediliyor. Bunun sebebi ise insanların hareketsiz bir hayata sahip olması, kilo sorunları ve yanlış duruş pozisyonları olarak açıklanıyor. Boyun düzleşmesi belirtileri çoğu kez ağrı ya da boyun bölgesiyle sınırlı olmaz. Söz konusu ağrı boyun çevresindeki iskelet ve motor fonksiyonlarına da etki eder. bu durumda ağır kronik hale gelir, vücut formu bozulur, yaşam kalitesi düşer, iş gücü kaybı artar ve tedavi daha uzun sürer.

Omurgamızın kendine özel bir kavisli yapısı vardır. Boyun ve bel bölgesinde birer oyuk varken, sırt ve kalça kısımlarında tümsek oluşur. Boyun düzleşmesi bir oyuk oluşması gerekirken boyun omurunun düz hale gelmesiyle ortaya çıkar. Çok sonraki safhalarda terse doğru eğikleşme bile olabilir. Boynunuz düzleştikçe omurganızda deformasyon artar. Böylece belirti olarak omurganız boyunca kuyruk sokumunuzdan kafanıza kadar ağrı, kasılma ve tutulma görülür.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri

Boyun düzleşmesine neden olan çok sayıda etken vardır. Bunların büyük kısmı kalıtsaldır. Genel olarak sağlıklı duruş bozukluğuna bağlıdır. Buna ek olarak yaralanma, travma, stres ve boyundaki gerilmeler sebebiyle de ortaya çıkabilir. Boyun düzleşmesi; kemik dokusunda ortaya çıkan incelme ve zamanla kemik yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kemik dokusu inceldikçe boyun dik pozisyonunu koruyamaz. Ayrıca obezite sorunu olan kişiler de boyun düzleşmesi sorunu yaşayabilir. Aşırı kilo vücut denge merkezini etkiler ve vücutta doğal olmayan bir zorlanma ortaya çıkabilir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi hastaların yeterli bilgilendirilmesi ve bilinçli hale getirilmesine bağlıdır. Uzman bir fizyoterapistle birlikte yapılan egzersizler, hastaların tek başlarına yapabilecekleri şekilde öğretilmelidir. Ayrıca bu boyun düzleşmesi ile boğuşan hastalar egzersiz yapma alışkanlığı edinmelidir. Bu sorunda derin sıcak uygulamaları, gevşeme hareketleri, elekroterapi, bazı ilaçlar, akupunktur, elektromanyetik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Sorunun durumuna ve doktorun tavsiyesine ve hastanın kararına göre tedavi şekli değişebilir.

İlginizi çekebilir: Omurilik Daralması Nedir? Tedavisi Nedir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı