Genel Sağlık

Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri, Tedavisi Ve Egzersizleri?

Boyun düzleşmesi, son zamanlarda görülme sıklığı gittikçe artan fiziksel bir rahatsızlıktır. Teknolojinin hayatımızın tam olarak merkezine yerleşmesi ile boyun düzleşmesi insanlar için büyük bir problem halini almaya başlamıştır.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı fizyolojik yıpranmalar sonucunda ortaya bir rahatsızlıktır. Bu nedenle boyun düzleşme tedavisi fizik tedavi uzmanları ve ortopedi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun Düzleşmesi Nedir? Egzersizleri Tedavisi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Boyun düzleşmesi fiziksel temelli bir hastalıktır. Genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi doğum anında ve sonrasında yaşananlara bağlı olarak da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Özellikle insanın günlük hayatına, yaşadığı çevre şartlarına, psikolojik durumuna, fiziksel aktivitesine ve daha birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Peki boyun düzleşmesi nedir ve neden oluyor?

Bugüne kadar yaşamış, şu an yaşayan ve ileride yaşayacak olan tüm insanların anatomisi birbirinden farklıdır. Her insan kendine özgün olarak yaratılmıştır. Her insanda omurga uzunluğu, omurga eğimi, omurga genişliği bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Tıpkı bazı sinirlerin geçtiği yolların, bazı damarların geçtiği yolların değiştiği gibi. Fakat bu farklılıklara rağmen sağlıklı insanlar için aynı olması gereken durumlarda vardır. Bunlardan bir taneside insanlarda omurga kemiklerinin C harfi şeklinde olması ve belli bir açı ile dizilim göstermesidir. Kısaca bu yapıya tıp dilinde “servikal aks” adı verilmektedir.

İlginizi çekebilir: Damar Sertliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri İle Tedavisi

İnsanlarda boyun bölgesinde toplam 6 adet boyun kemiği yer almaktadır. Bu boyun kemiklerine omur kemiği adı verilmektedir. Bu 6 adet omur kemiği arasında ise birçok farklı kas bulunmakta ve yine bu kemikler arasında birçok farklı noktayı yöneten sinir lifleri bulunmaktadır.

Boyun düzleşme rahatsızlığının yaşanması durumunda ise boyun omuru adı verilen bu 6 kemiğin arasındaki açıyı kaybederek düzleşmesi durumudur. Özellikle boyun omurlarını çevreleyen kasların uzun süre kasılı kalmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Boyun düzleşmesi kısaca C harfi şeklinde dizilim gösteren boyun kemiklerinin açısını kaybederek I harfi şeklinde dizilim göstermesidir.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Boyun omurlarında meydana gelen bu düzleşme sonucunda, omurlar arasında bulunan sinir liflerinde sıkışmalar meydana gelmektedir. Ayrıca görevi beyni beslemek olan damarlarında sıkışmasına neden olarak beyne giden kanın azalmasına neden olmaktadır.

Gerek sinir liflerinin sıkışmasına bağlı olarak gerekse beyni besleyen kan damarlarının sıkışmasına bağlı olarak ise birçok farklı sağlık problemi ortaya çıkacaktır. Özellikle sinir liflerinin sıkışmasına bağlı olarak başta boyun ağrısı olmak üzere bel ağrısı, sırt ağrısı, el ve kollarda ağrı, el ve kollarda güç kaybı meydana gelmektedir. Beyne kan götürmekle görevli olan kan damarlarının sıkışmasına bağlı olarak ise baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Boyun düzleşmesi ve altında yatan neden tedavi edilmezse boyun fıtığı ve boyun kireçlenmesi gibi hastalıklara da yola açabilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri

Boyun düzleşmesi aslında vücudun adaptasyon mekanizmasının bir sonucudur. Boyun ağrısına karşılık olarak vücudumuzun cevabıdır. Peki neden vücudumuz bu şekilde zararlı bir tepki vermektedir?

Gerek duruş bozukluğu gerek farklı nedenlere bağlı olarak boyun ağrısına maruz kalmaktayız. Eğer ki bu boyun ağrısı uzun süreli ve düzenli olarak devam ederse vücut bize hissettirmeden bu ağrıları ortadan kaldırmak için bazı savunma mekanizmaları gerçekleştirir. Bu mekanizmalardan bir taneside boyun kaslarının düzenli olarak kasmak ve uzun süreli olarak kasılı kalmasını sağlamaktır. Ne yazık ki boyun kaslarının bu sürekli ve uzun süreli kasılı kalmasına bağlı olarak boyun düzleşmesi rahatsızlığı ortaya çıkar.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Bu rahatsızlık genellikle insanların günlük yaşamına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkma sürecinin altında birçok farklı neden yatsa da asıl boyun düzleşmesi nedeni duruş bozukluğudur.

Özellikle sürekli olarak aynı hareketleri yapan meslek grupları (öğretmen vs.), masa başı işi yapan meslek grupları (bilgisayar mühendisi, müdür vs) ve ağır yük kaldıran (işçi, nakliyeci vs.) meslek gruplarında çok sık olarak boyun düzleşmesi rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer alan diğer nedenler ise:

 • Uzun süre boyunca hareket etmeden aynı pozisyonda kalmak.
 • Genel olarak hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak.
 • Vücuda sürekli olarak psikolojik ve fiziksel anlamda aşırı yük bindirmek.
 • Yanlış yastık seçimi.
 • Yanlış yatak seçimi.
 • Gün içerisinde aşırı yorgunluk.
 • Stres, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi psikolojik rahatsızlıklar.
 • Aşırı kilo ve obezite.
 • Uzun süreli araba kullanmak.
 • Baş öne eğik kambur şekilde çalışmak, iş yapmak.
 • Islak saçlar ile rüzgarlı alanda bulunmak, cereyanda kalmak.
 • Fiziksel travmalar sonucunda; Spor kazası, trafik kazası, fiziksel tartışma vs.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun Düzleşmesi Nedir? Egzersizleri Tedavisi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir
Boyun Düzleşmesi Nedir? Egzersizleri Tedavisi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Boyun, sırt ve omuz bölgesinde artan, sürekli olarak devam eden ağrılarınız varsa ve bu ağrılar kollarınıza ve ellerinize doğru yayılıyorsa boyun düzleşmesi rahatsızlığı başlamış diyebiliriz. Boyun omurlarınızın, arasındaki açıyı kaybetmesine bağlı olarak boyun bölgesindeki sinir ve damalar baskı altında kalmaya başlamış diyebiliriz.

Boyun düzleşmesinin belirtileri arasında en önemlisi boyun ağrısı olarak gösterilse de her boyun ağrısı boyun düzleşmesi anlamına gelmemektedir. Boyun ağrısına diğer boyun düzleşmesinin belirtileri de eşlik ediyorsa kesin tanı için en yakın zamanda doktorunuz veya bir nöroloji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Boyun bölgesine yönelik gerekli testlerin ve incelemelerin yapılmasının, gerekli filmlerin çekilmesinin ardından düzleşme rahatsızlığına yakalanıp yakalanmadığınız ile ilgili daha kesin sonuçlara ulaşırsınız. Peki boyun ağrısı dışında diğer boyun düzleşmesinin belirtileri nelerdir?

 • Baş Ağrısı
 • Baş Dönmesi
 • Mide Bulantısı
 • Kusma isteği
 • Omuz Ağrısı
 • Şiddetli Kulak Çınlaması
 • Kronik Yorgunluk ve Halsizlik Başlaması
 • Sırt Ağrısı
 • Bel Ağrısı
 • Çabuk Yorulma
 • Tansiyon Yüksekliği
 • Sinirlilik ve Gerginlik Hali
 • Artan Stres
 • Zihin Bulanıklığı ve Düşünceleri Toplama Güçlüğü
 • Konuşma Güçlüğü
 • Vücutta Yaygın Uyuşma ve Karıncalanma (Özellikle ellerde, kollarda ve ayaklarda)
 • Unutkanlık

İlginizi çekebilir: Yüksek tansiyon her zaman kötü mü?

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi, tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Diğer rahatsızlıklar gibi rahatsızlığın ilerlemişlik durumuna bağlı olarak tedavisi de zorlaşmakta veya kolaylaşmaktadır. Özellikle boyun düzleşmesi tedavisi, rahatsızlığın başlangıç evresinde yakalanarak uygulanırsa oldukça kolaydır.

Rahatsızlık başlangıç evresinde fark edilirse; kas gevşetici kremler ve haplar, gürültüsüz ve sakin ortamda dinlenme, sıcak uygulaması, doğru yastık seçimi ve basit egzersizler ile kolaylıkla tedavi edilmektedir.

Rahatsızlık eğer başlangıç döneminde fark edilememiş ve ilerlemesine imkan sağlanmışsa, özellikle kollarda uyuşma, ağrı gibi boyun düzleşmesi belirtileri ortaya çıkmışsa tedavisi de zorlaşmaktadır. Bu gibi ilerlemiş rahatsızlık durumlarında özellikle boyun düzleşmesi fizik tedavisi şarttır. Aletli ve manuel yöntemler ile uygulanan fizik tedavi hastalığın yine ilerlemişlik durumuna göre 10 ile 20 seans arasında değişiklik göstermektedir.

Boyun düzleşmesi tedavisi ilk adımı, rahatsızlığa yakalanan kişilerin bu rahatsızlığa dair eğitilmesidir. Özellikle dikkat edilmesi gerekenler, yapılmaması gerekenler ve yapılması gerekenler rahatsızlığı olan kişiye iyice anlatılmalıdır. Sonrasında rahatsızlığı ortadan kaldırmak amacıyla manuel tedaviler, özel tedaviler, yüzeysel sıcak uygulamalar, derin sıcak uygulamalar, fizik tedaviler, akupunktur tedavisi, manyetik alan tedavisi, boyun düzleşmesi egzersizleri, elektroterapi, traksiyon gibi tedavi yöntemlerine yönlenilmelidir.

Boyun Düzleşmesi Fizik Tedavisi

Boyun düzleşmesi fizik tedavisi amacı boyun kaslarını güçlendirmektir. Bu fizik tedavi süresince rahatsızlığı olan kişilere antidepresan ve ağrı kesici türevi ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar sayesinde kişinin ruh hali sağlıklı tutulmaya çalışılır ve depresyona girmesi önlenebilir.

Boyun düzleşmesi fizik tedavisi konusunda en çok tercih edilen ve uygulanan yöntemler ise kayroprakti tedavisi, manuel terapi tedavisi ve antalgic trak tedavisidir. Eğer bu tedaviler ile düzelmeyecek duruma geldiyse boyun düzleşmesi ameliyatı geriye kalan tek seçenektir.

Kayroprakti Tedavisi

Kayroprakti tadavisi ile boyun omurlarının yerleşim bozukluğu düzeltilebilmektedir. Yapılan manuel yöntemler ile birlikte boyun düzleşmesi tedavi edilirken, düzleşmeye bağlı olarak boyun sinirleri üzerinde olan baskıda giderek azaltılmakta ve ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede vücut fonksiyonlarının tekrar dengelenmesi sağlanır ve rahatsızlık tam olarak tedavi edilmiş olur.

Kayroprakti tedavisi hemen hemen her yaş grubunda olan insana rahatlıkla uygulanmaktadır. Özellikle bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişilerin herhangi bir ilaç veya cerrahi yönteme karışmadan kolaylıkla tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Manuel Terapi Tedavisi

Manuel terapi tedavisini, boyun düzleşmesi üzerine çalışma yapan fizyoterapistler ve fizik tedavi uzmanları sadece ellerini kullanarak uygulamaktadır. Boyun kaslarının yapılan masaj ve fizik tedavi uygulamaları ile birlikte gevşemesi amaçlanmaktadır. Özellikle kas içerisinde bulunan halk arasında kulunç olarak isimlendirilen düğümlerin çözülerek ortadan kaldırılması amaçlanır. Manuel terapi tedavisi tamamen elle yapılmakta ve herhangi bir yardımcı cihaz kullanılmamaktadır.

Antalgic Trak Tedavisi

Antalgic trak tedavisi kişiye özel uygulamalar içeren bir boyun düzleşmesi tedavisi yöntemidir. Kişinin hastalığının ilerlemişlik durumuna bağlı olarak antalgic trak adı verilen cihaza yatay olarak kişi yerleştirilir. Cihazın çalıştırılması ile birlikte kişinin boyun omurlarının arasının yavaş bir şekilde açılması sağlanır. Boyun omurlarının arasının açılması sayesinde boyun sinirleri ve boyun damarları üzerine binen baskı azaltılır.

Antalgic trak tedavisinin etkisi ve uygulama süresi kişinin yaşına, kaslarının esnekliğine ve hasta kişinin hastalığının ilerlemişlik durumuna göre farklılık göstermektedir. Fakat tedavi sonucunda kişinin boyun düzleşmesine bağlı olarak ortaya çıkan boyun ağrıları tamamen ortadan kaldırılır ve kişinin yaşam deneyimi arttırılır.

Boyun Düzleşmesi Bitkisel Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi sürecinde iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla bazı bitkisel destekleyici tedaviler uygulanabilir. Bu boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi yöntemleri tek başına rahatsızlığı ortadan kaldırmak için yeterli değildir fakat egzersizlere ve fizik tedaviye büyük oranda katkı sağlamaktadır. Boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi ile ilgili birkaç yöntemden bahsedecek olursak;

 • İlk olarak hamur mayalayın. Sonrasında mayalanmış hamuru boyun bölgenizde ağrıyan noktalara sarın. Üzerini ise buzdolabı poşeti yardımıyla kapatabilirsiniz. Hamur boyun bölgesindeki kas ve eklem ağrılarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca boyun bölgesindeki vücut sıcaklığının korunmasını sağladığı için bir nevi sıcak uygulama gibi boyun kaslarının gevşemesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Bu uygulama sadece boyun düzleşmesi için değil birçok farklı eklem ve kas ağrılarının tedavisinde de kullanılabilen bir yö
 • Kozalağı dövecek yardımıyla iyice döverek toz halini almasını sağlayın. Toz halini alan kozalağı elek veya süzgeç yardımı ile büyük parçalardan arındırın. Sonrasında elde ettiğiniz kozalak tozunu güzelce zeytin yağı ile karıştırmanız gerekmektedir. Zeytinyağı ile kozalak tozunu karıştırdıkça karışımın krem kıvamına geldiğini fark edeceksiniz. Bu elde ettiğiniz karışımı güzelce boyun bölgenize emdirerek sürmeniz gerekmektedir. Merhemi sürdüğünüz sırada güzelce masaj yapmayı unutmayınız. Yaklaşık 1 saat kadar kaldıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun düzleşmesi egzersizleri birçok insanın bu rahatsızlıktan kolaylıkla kurtulmasını sağlayan bir çeşit boyun düzleşmesi tedavisidir. Boyun düzleşmesi egzersizleri doğru ve düzenli yapıldığı takdirde bu rahatsızlığı ortadan kaldırdığı gibi ileride tekrar yakalanma ihtimalinizi de azaltmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Göbek Eritme Egzersizleri | Göbek Eritmek İçin Diyet

Boyun düzleşmesi egzersizlerini yaparken dikkat etmeniz gereken birbirinden önemli birçok nokta bulunmakta. Özellikle egzersiz hareketlerinin doğru yapılması ve yine hareketlerin eksiksiz olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bu boyun düzleşmesi egzersizleri hayatınızın bir parçası haline gelmelidir. Çünkü bir kere bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin tekrar bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali normal insandan daha fazladır.

Boyun düzleşmesi egzersizleri doğru ve düzgün bir şekilde yapıldığı sürece boyun ağrıları kısa sürede tamamen ortadan kalkacaktır. Boyun düzleşmesi egzersizleri kısaca 6 harekettin tekrarından oluşmaktadır. Bu egzersizler süresince boyun bölgenizdeki kasların gergin olduğundan emin olmalısınız. Tam olarak gergin olacak şekilde kendinizi zorlamadan yapacağınız egzersizler zaman kaybından başka bir işe yaramayacaktır. 6 adımda boyun düzleşmesi egzersizleri;

1- Boynu Geriye Çekme Hareketi

Mümkün olduğunca rahat olacağınız ve hareketlerinizi engellemeyecek bir yere oturun. Duruş olarak dik bir pozisyon almalı ve tam olarak karşıya bakacak şekilde durmanız gerekmekte. Duruş pozisyonunuzu ayarladıktan sonra yavaş bir şekilde boynunuzu geriye doğru esnetmeye başlamalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ani hareketlerde bulunmamak. Çünkü yapacağınız ani ve hızlı hareketler boyun kaslarınızın zarar görmesine ve rahatsızlığın ilerlemesine neden olabilir.

Boynunuzu sonuna kadar geriye doğru esnetmelisiniz. Boyun kaslarınızın tam olarak gerildiğini hissettiğiniz zaman içinizden 5’e kadar saymaya başlayın. Sonrasında pozisyonunuzu tekrar eski haline getirebilirsiniz. Bu hareketi arka arkaya olmak üzere en az 10 kere tekrar etmelisiniz.

2- Boyun Gerginken Yukarıya Bakma Hareketi

İkinci boyun düzleşmesi egzersizi hareketi olan “boyun gerginken yukarıya bakma hareketi” için ilk olarak “boynu geriye çekme hareketini” yaptığımız duruma gelmemiz gerekiyor. Yani boyun kaslarımızın geriye doğru iyice gerilmesini sağlamamız gerekmekte. Sonrasında boyun kasları gergin durumdayken kafanızı yavaş bir şekilde yukarıya kaldırmanız gerekmekte.

Tam olarak tavanı görebileceğiniz pozisyona geldikten sonra içinizden 5’e kadar saymaya başlayabilirsiniz. Sonrasında tekrar normal pozisyona geçebilirsiniz. Bu boyun düzleşmesi egzersizi hareketini en az 10 defa arka arkaya tekrarlamalısınız.

3- Boynu Sağa Ve Sola Germe Hareketi

Tıpkı “boyun gerginken yukarıya bakma” hareketinde olduğu gibi boynu geri çekme pozisyonunu alarak “boynu sağa ve sola germe” hareketine başlıyoruz. Boynu tam olarak geri çekip kasların iyice kasıldığından emin olduktan sonra yavaşça başınızı sağa tarafa doğru yatırın. Bu pozisyonda içinizden yavaş bir şekilde 5’e kadar sayın. Sonrasında boynunuzu eski durumuna getirerek tekrar aynı hareketi bu sefer sol taraf için yapın.

Boynu sağa ve sola germe hareketini en az 5 kere sağa, en az 5 kere de sola olacak şekilde toplam 10 defa yapıyoruz.

4- Boynu Sağa Ve Sola Çevirme Hareketi

Diğer boyun düzleşmesi egzersiz hareketlerinde olduğu gibi bu hareket içinde ilk olarak boynu geriye çekme hareketini yaparak boyun kaslarının gerilmesini sağlıyoruz. Sonrasında burnunuz ile omzunuz birbirine paralel olacak şekilde kafamızı sağa tarafa döndürüyoruz. İçimizden yavaşça 5’e kadar saydıktan sonra tekrar eski pozisyonumuzu alıyoruz ve bu sefer aynı hareketi sol taraf için yapıyoruz.

Boynu sağa ve sola çevirme hareketini en az 5 kere sağa, en az 5 kere de sola olacak şekilde toplam en az 10 defa yapıyoruz.

5- Eller Kenetli Başı Öne Eğme Hareketi

Tıpkı diğer 3 harekette olduğu gibi bu harekette de ilk olarak boynu geri çekme pozisyonunu almamız gerekiyor. Sonrasında ellerimizi yavaş bir şekilde başımızın arkasında birbirine kenetliyoruz. Ellerimiz yardımıyla başımızı yavaşça göğsümüze yakınlaştırmaya başlıyoruz. Çenemiz göğüsümüze doğru yaklaştıkça boyunda hafif sancı veya batma hissi olacaktır. Bu hisse ulaştığınız zaman içinizden 3’e kadar sayın ve normal pozisyonunuza yavaşça geri dönün. Bu hareketi en az 5 defa tekrar edin.

Eller kenetli başı öne eğme hareketini yaparken özenli ve yavaş olmaya özen gösterin. Boynunuzu hızlı, ani ve sert bir şekilde öne eğmek zayıflamış olan kasların güçlenmesine yardımcı olacağı yerde onlara daha fazla hasar verebilir.

6- Omuzları Geri Çekme Hareketi

Diğer hareketlerin aksine bu harekete başlarken boynu geriye çekme pozisyonu almamıza gerek yok. Yapılması gereken kolları yaklaşık 90 derece olacak şekilde açmak. Sonrasında sırt ve kürek kemiklerinin birbirine baskı yapacağı şekilde birbirine doğru sıkıştırmak. Bu sıkışma şeklinde yaklaşık olarak 5 saniye kadar durduktan sonra yavaş bir şekilde normal duruş pozisyonuna geri dönmek gerekmektedir. Bu hareketi en az 10 defa arka arkaya tekrarlamanız gerekmektedir.

Boyun Düzleşmesinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Boyun düzleşmesinden korunmak için birçok farklı önlem alabilirsiniz. Özellikle geçmişte bu rahatsızlığa yakalandıysanız veya bu rahatsızlık için risk grubunda olan meslek alanlarında çalışıyorsanız boyun düzleşmesinden korunmak için bu önemleri almanız kesinlikle gereklidir.

Boyun düzleşmesinden korunmak için boyun düzleşmesi egzersizleri yapmanız çok önemlidir. Özellikle gün içerisinde yapacağınız 3 veya 5 boyun düzleşmesi egzersizi, boyun düzleşmesini engellemek adına alabileceğiniz en iyi önlem olacaktır. Boyun düzleşmesinden korunmak için alabileceğiniz diğer önlemler ise:

 • Boyun bölgenizin uzun süre boyunca aynı pozisyonda ve hareketsiz kalmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle uzun süre aynı pozisyonda duracaksa boyun kaslarınızın gevşek olmasına özen gö Elinizden geldiğince boyun kaslarınızı ara ara hareket ettirmeye dikkat etmeyi unutmayın.
 • Duş aldıktan sonra saçlarınız ve ensenizi tam olarak kurutmaya özen gö Özellikle uzun saçlı insanlar için ıslak saç boyun düzleşmesinin en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Soğuk havalarda veya rüzgarlı havalarda saçlarınızı ve ensenizi tam olarak kurutmak boyun sağlığınız için büyük önem taşımaktadır.
 • Direkt hava akımı yaratan cihazların (klima, vantilatör, pervane vs.) yarattığı hava akımlarının önünde bulunmaktan kaçının. Özellikle dikkat etmenize rağmen hava akımının size vurmasını engelleyemiyorsanız boyun düzleşmesini engellemek adına boyun bölgenizi hava akımına karşı korumaya çalışın.
 • Yüz üstü uyumaktan kaçının. Elinizden geldiğince yan yatarak uyumaya özen gö
 • Spor yapın. Sporu kesinlikle ve kesinlikle hayatınızın bir parçası haline getirin. Özellikle günlük 1 saat yüzme yapmak sizi boyun düzleşmesine karşı koruyacak ve vücudunuzun daha fit ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
 • Sauna, termal sular ve kaplıca gibi sıcak yerleri ziyaret etmek boyun düzleşmesine karşı korunmanız da yardımcı olacaktır. Ayrıca belirli aralıklarla işinin ehli kişilerden masaj hizmeti almakta boyun düzleşmesini engellemektedir.

Ayrıca boyun düzleşmesini engellemek için bir diğer önemli nokta ise yastık seçimidir. Zira boyun düzleşmesi yastık seçimi gerek korunmak için gerekse tedavi sürecini hızlandırmak için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Boyun Düzleşmesi Yastık Seçimi

Ortalama her insan, hayatının yaklaşık olarak 4’te 1’ini uyuyarak geçirmektedir. Daha rahat ve güzel bir uyku için yine insanların büyük bir bölümü yastık kullanmaktadır. Fakat her vücut aynı olmadığı gibi her insan içinde her yastık doğru yastık değildir. Özellikle sabahları güne boyun ağrıları ile uyanıyorsanız, boynunuz tutulmuş olarak uyanıyorsanız bunun en büyük nedeni yanlış yastık tercihidir.

Peki bu boyun ağrılarından kurtulmak ve boyun düzleşmesi gibi rahatsızlıkları engellemek için nasıl yastık seçimi yapmalıyız? Bizler için en uygun yastık hangisi? Özellikle boyun düzleşmesi için yastık seçimi nasıl olmalıdır?

Uzman doktorlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda boynu destekleyen yastıkların büyük oranda boyun rahatsızlıklarını önlediği ortaya çıktı. Kısacası sırt üstü yattığımız zaman boynumuzun aşağıya veya öne gitmeyeceği şekilde boynu kavrayan yastıklar boyun sağlığı için en doğru tercih olmakta. Eğer yan yatarak uyuyorsanız, yine yan olarak boynunuzu destekleyen ve boynunuzun sağa, sola gitmesini engelleyen ortopedik yastıklar bulunmakta.

Doğru yastık seçimi için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yastığın yüksekliğidir. Boyun düzleşmesinde yastık seçimi yaparken boynun anatomik yapısına dikkat etmelisiniz. Yastığın yüksekliğin boynunuzun anatomik yapısına uygun olması büyük önem taşır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı