Genel Sağlık

Böbrek Taşı Nedir – Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda böbrek taşı belirtilerini ele alacağız. Böbrek taşı belirtileri; Yaşamsal faaliyetlerin devamı, vücut fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalışabilmesi  ve anatomik yapının bozulmaması adına tabi ki bireylerin sağlığına dikkat etmesi gereken önemli etkenler. Nitekim bu kadar içsel yapıyı bir arada sunan ve dışa aktarım konusunda önemli görevi üstlenen böbreklerin de zaman zaman sorunlar ile karşımıza çıktığını söylemeden geçmemek lazım.

Öyle ki böbrek  içerisinde yaşanan her sorunun kişinin boşaltım sistemine doğrudan etki etmektedir. Bunun olumsuz koşullar ile birleştiğinde daha ciddi sorunlara yol açabildiğini de unutmamak çok daha önemli bir konunun varlığına işaret ediyor. Böbrek taşı belirtileri de bize verilen önemli uyarılardan biri. Böbreklerin doğru çalışması ve kişinin sıvı kaybı yaşamadan hayatına devam edebilmesi adına tabi ki bu bölgede yaşanan ve yaşanabilecek olan hastalıkların önüne geçmek de son derece kıymetlidir.

İlginizi çekebilir: Kuşburnu Çayının Faydaları

Böbrek taşı belirtileri sonrası, İdrarda çözümlenemeyen veya doğru şekilde atılamayan kristallerin bu aşamada detaylandırılması gerekiyor. Zira bu kristallerin bir araya gelmesi ve belirli bir bütünlük oluşturması böbrek taşı belirtilerini varlığını tetikleyen olguların başında geliyor. Bu kristallerin böbrek tipine göre veya kişinin yaşına göre değişme ihtimali de çok daha fazladır. 20 ila 50 yaşları arasında olan her birey de görülebilecek olan böbrek taşının  belirli başlı belirtileri olduğunu da söyleyelim.

Böbrek taşının en önemli belirtilerinden bir tanesi şüphesiz ki ağrıdır. Yakınma ile başlayan ve güçlü bir ağrı ile devam eden böbrek taşı belirtisi, ağrı ile birlikte hissedildiğinde çoğu zaman insanların hastaneye gitmesine de sebebiyet vermektedir.

Hal böyle olunca yapılacak olan işlemlerin ve tetkiklerin ardından böbrek taşının hangi safhada olduğu ve vücudun hangi bölgesinde faaliyetine devam ettiği de rahat bir şekilde saptanabilir. Böbrek taşının belirtileri arasında yer alan kanama oldukça nadir görünse de yine de kişilerin bilgi sahibi olması gereken faktörlerdendir. Kanama ve ağrının yanı sıra zaman zaman bulantı ve kusma halleri de kişiye böbrekleri ile ilgili bir sorunun olduğunu işaret eder.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşının belirlenmesi ve vücuttan atılması zaman zaman insanların zorlu yollardan geçmesine de sahne olabiliyor. Öyle ki doktorların cerrahi müdahaleye gerek kalmadan taşların doğal yollardan çıkartılması gerektiğini önermesi de aslında yanlış bir tedavi yöntemi değildir. Dolayısı ile bol sıvı tüketerek, böbrek kanallarını sıcak tutarak kısa zaman içerisinde taşlardan kurtulmanız da mümkün kılınıyor.

İnsanın vücudunun ne kadar karmaşık bir yapıda olduğu söylense de böbrek taşı tedavisinde de farklı yöntemlerin olduğunu da belirtelim. Vücut dışından yollanan şok dalgaları ile bu taşların kırılması ve normal yollardan idrar vasıtası ile beraber vücuttan atılması da tedavi metodlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Akciğer kanseri ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Akciğer Kanseri Belirtileri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı