Psikoloji

Bipolar Testi – Hemen Katıl

Bipolar testi bazı klişe sorular içermektedir. Bipolar bozukluğu ise manik depresiflik halidir. Bu hastalığın görülme oranı %1’dir. %1 oranı kulağa az gelsede aslında hiçte az değildr. Bipolar bozukluğu kronik hastalıklardandır. Şizofreniye benzer ve ömrünüz boyunca sürer. Ayaklar ile birlikte gelen ise manik depresiftir. Manip depresif halleri görülür. Çoğunlukla ergenlik dönemlerinde ve 20 ila 25 yaş aralığında bu hastalık kendini gösterir.

Aile üyelerinin içinden bir kişide bipolar bozukluğunun olması diğer üyelerde de görüleceği anlamına gelmez. Bipolarda ataklarında kişilerde enerji artışı meydana gelmektedir. Bu enerji artışı hastalığın teşhisi konması adına oldukça belirgin bir etkendir. Bununla birlikte hızlı düşünme, çok konuşma ve hızlı koşma gibi haller cereyan etmektedir. Devamında ise uyku gereksiniminde azalma, geç uyuma yada uyuyamama, olmadık risklere girmei çok para harcama gibi halleride mevcuttur. Öte yandan hastada bir özgüven patlaması görülür ve bu patlama kişinin mantıklı davranmasını engellemektedir.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi

Bipolar hasatalarında aşırı enerjik, neşeli ve yerinde duramama gibi hallerde gözlemlenmektedir. Hal böyle olunca hastalar hasta olduklarının farkına varamıyorlar. Fakat bipolar hastası olan kişinin yakınları onun hasta olduğunu anlayabilmektedir. Hastanın dengesiz halleri neticesinde ya çok yemek yiyip ya da hiç yemek yememek, günlerce uyumayıp sonrasında yataktan çıkmama gibi durumlar meydana geliyor. Bu durumlarda kişinin özgüvenini yitirmesine ve içine kapanmasına vesile oluyor. Hasta olan kişi ya çok konuşuyor ya da hiç konuşmuyor. Anlayacağınız bipolar hastalarının ortası yoktur. Ya hep ya hiç mantığı ile hareket ederler ve bunun da farkında değillerdir.

Bipolar testi bu durumlar için birebirdir. Testin neticesi ile birlikte kişinin bipolar olup olmadığı konusunda kesin olmasada bir fikir sahibi olunabiliyor. Bipolar olan kişiler çevresine karşı tehlikeli oldukları gibi kendilerinede ciddi zararlar verebilmektedirler. Etrafındaki insanların kendilerine zarar vereceklerini düşündükleri gibi halisilasyonlarda görebilmektedir. Bu tarz atak durumlarında intihara meyil edebiliyorlar. Bu tarz hastalar adına kesinlikle yatılı bir tedavi önerilmektedir. Bipolar bozukluğunu bundan önce fark etmemiş olsanız dahi aslında sizde de mevcut olabilir.

Göz atabilirsiniz: Bipolar Nedir? Bipolar Bozukluğu Tedavisi

Bipolar Testi Soruları

Bipolar testi yukarıda bahsettiğimiz üzere klasik sorular barındırmaktadır. Sizlerle bipolar testi için soruları ve bunun yanında açıklamalarını paylaşacağız

Aşırı neşeli ya da aşırı hüzünlü olmak: Hemen hemen her insan fazla neşeli ya da fazla hüzünlü olabilmektedir. Bu durum normaldir ve her insan tarafından yaşanır. Fakat bunu çok sık yaşıyorsanız, bir anda mutluyken bir hüzün basıyor ise bipolar riski taşıyor olabilirsiniz.

Herşeyi az çok demeden kafaya takmak: Hayatınız iyi gidiyor ve güzel haberler almanıza karşın aklınıza devamlı olarak kötü şeylerin gelmesi ve bunları içerleyip sürekli olarak düşünmeniz yine bipolar riskini taşıdığınız gösterir.

Madde Bağımlılığı: Atak ve depresyon hallerinizde alkol ya da uyuşturucu türü maddelere karşı aşırı bir istek duymakta bipolar bozukluğunun belirtilerindendir.

Çok fazla veya çok az uyumak: Uyku bozuklukları bipolar hastalarında çok sık görülmektedir. Hiç uyumuyor ya da hiç yataktan çıkmak istemiyorsanız bu da bipolar olabileceğinizin işareti olabilmektedir.

Başlanılan işlerin yarım bırakılması: Kişi manik hallerde bir takım işlere heveslenir ve o iş için bir başlangıç yapar fakat depresif evreye geçtiğinde yaşam enerjisi kaybettiğinden ötürü o işi yarım bırakır ve bir daha dönüp yüzüne dahi bakmaz.

Pişmanlık duyulabilecek fevri kararlar almak: Kişi aşırı paralar harcıyor ya da şans oyunlarını aşırı derece oynuyor veya da arkasına bakmadan işten ayrılıyorsa bu bipolar bozukluğunun bir belirtisi olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı