Psikoloji

Bipolar Nedir? Bipolar Bozukluğu Tedavisi

Bipolar bozukluğu tıp litolojisinde pek çok farklı isimle adlandırılan hastalıklar arasında bulunmaktadır. Psikoloji temelli olan bu rahatsızlık tanı ve teşhisten sonra tedavi edilebilmektedir. Toplumumuz içerisinde her geçen yıl farklı psikolojik rahatsızlıkların görülme oranı artmaktadır. Bu bağlamda görülme derecesi artan rahatsızlıklardan biri olan bipolar hakkında bireysel araştırmalar da yapılmaktadır. Bipolar nedir konusunun araştırılması, bipolar belirtilerinin de araştırılması ile sürmektedir. Bireyler bipolar ne demek bilmelerinin ardından hastalığın ciddiyetini kavrayarak gerekli yardımları almaya başlamaktadır.

İlgili konumuz: Bipolar Bozukluk Depresif Dönem

Bipolar Nedir?

Bipolar nedir?” temelinde yapılan araştırmalarında “İki Uçlu Duygudurum Bozukluğu” başlıklarına rastlamak mümkündür. Aynı şekilde rahatsızlığın isimlerinden bir diğeri olan “Manik-depresif Hastalık” da araştırma sonuçları ile elde edilen veriler arasında bulunmaktadır. Bipolar bozukluğu kişilerin duygularını etkileyen psikolojik sıkıntılar arasındadır. Bu da günlük yaşamın idame ettirilmesinde sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bipolar ne demek konusu hastalığın iki ayrı dönemden meydana gelen karakterize ruhsal bozukluk verilerine de götürmektedir. Dönemlerden ilki taşkınlık, ikincisi ise çökkünlük olarak tanımlanmaktadır. Bipolar belirtileri de hastalığın hangi dönemde bulunduğuna göre değişim göstermektedir.

Ayrıca dönemler tedavinin nasıl ilerleyeceğinin belirlenmesi açısından da önem arz etmektedir. Bipolar bozukluğu olan hastalar, uzmanlar tarafından desteklenen tedavi dönemlerini takip etmelidir. Ek olarak, hastaların ruhsal dalgalanmalarının tedavinin aksatılmasına neden olacağı da bilinmelidir. Bu neden yüzünden hastalığa sahip olan kişilerin yakınları da bipolar nedir, konusu üzerine bilgi sahibi olmalıdır. Böylelikle hastalığın genel süreci takip edilerek tedavi aşamasında maksimum destek sağlanabilmektedir.

Bipolar Bozukluğu Neden Olur?

Bipolar hastalığına sahip olan kişiler ani ve nedeni bilinmeyen duydu değişimleri yaşamaktadır. Duygu değişimleri üzerinde herhangi bir kontrol yetkinliğinin olmaması ise hastalığın en büyük problemlerinden biridir. Bipolar kişilik bozukluğu bir anda çok sinirli bir anda çok mutlu hissedilmesine, davranışların da hissiyatlarına göre sergilenmesine neden olabilmektedir. Peki, bu rahatsızlık neden olur? Bipolar nedir hakkında yapılan araştırmalar çerçevesinde hastalık için kesin nedenler gösterilememektedir. Her hastada farklı bir nedenin tespit edilmesi de kesin sonuçlar ortaya konmamasında etkidir.

Ancak bipolar bozukluğunun tanı ve teşhisinde, genetik faktörlerin Büyük rol oynadığı kesinleşmiştir. Bireyler, ailelerinden aldıkları genler yüzünden bu rahatsızlıkla mücadele etmek zorunda kalabilmektedir. Genetik faktörlerden ileri gelen bipolar rahatsızlığı genellikle ergenlik döneminde kendini göstermeye başlamaktadır. Bunun nedeni olarak ise, ergenlik döneminde hormonlarla birlikte duygu değişiminin de başlaması verilmektedir. Ancak genetik olmayan nedenlerle ilerleyen yaşlarda da bipolar belirtileri görülebilmektedir. Bu durumda ise özellikle bir takım depresyon ilaçlarının ya da ağır depresyonların etkili olduğu açıklanmıştır.

Bipolar Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bipolar nedir araştırmaları hastalığın belirtilerini de içermektedir. Bipolar bozukluğu belirtileri hastalığın süreçlerinde farklı şekillerde görülmektedir. Taşkınlık yani “Manik” döneminde olan hastalarda uyku ihtiyacı oldukça azalmaktadır. Aynı şekilde taşkınlık dönemindeki bipolar bozukluğu belirtilerinden biri de odaklanma ve konsantrasyon bozuklukları yaşanmasıdır. Buna karşın kişilerin alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları kullanma oranları ve cinsel isteklerinde bir artış gözlemlenmektedir.

Çökkünlük yani “Depresif” dönemde görülen bipolar belirtileri ise taşkınlık döneminin tam tersidir. Bu dönemde bulunan hastalar kendilerini hem mutsuz hem de çaresiz hissetmektedir. Pek çok hasta ölüm ve intihar düşüncelerine ılımlı bakmaya başlamaktadır. Depresyon belirtileri ile eş değer olan iştah kesilmesi ve kilo kaybı da çökkünlük dönemindeki bipolar belirtileri arasında bulunmaktadır. Ancak iki dönem için de tanı konabilmesi belli süreçlerin geçirilmesi ile sağlanmaktadır. Sayılan belirtilerin minimum ikisinin on beş günün üzerinde sürmesi halinde kesin tanıların konması mümkün olmaktadır.

Bipolar Hastalığı Tedavisi

Bipolar hastalığına sahip olan kimseler için ortak tedavi süreçleri izlenmemektedir. Bunun nedeni her bireyde hastalığın ataklarının aynı sıklıkla görülmemesidir. Uygun bir tedavi sisteminin oluşturulabilmesi için uzman desteği alınmalıdır. Bipolar bozukluğu olan kişiler hem fiziksel hem de psikolojik olarak bir takım testlerden geçirilmektedir. Testler neticesinde başlanan bipolar tedavisinde iki süreç etkin rol oynamaktadır. Öncelikle krizlerin ortaya çıkmaması için akut bir tedavi süreci izlenmektedir.

İlgili konumuz: Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi

Bunun sonrasında ise kişiler koruma tedavisi almaktadır.  Diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi bipolar hastalığında da kısa sürede tamamen tedavi olunması mümkün değildir. Bipolar bozukluğu olan kişiler tedavilerine de tedavi sonrası dönemlerine de büyük özen göstermelidir. Ani duygu değişimleri ve bu değişimler üzerindeki kontrol yetisinin yitirilmesi hastalığın yeniden kendini göstermesine neden olabilmektedir. Hastalığın tekrar etmemesi için tedavi sürecinde verilen psikoterapi desteği unutulmamalıdır. Bu sayede bipolar ilaçları ile yapılan fiziksel onarım, ruhsal şekilde de hissedilebilmektedir. Son olarak daha önce de altı çizildiği üzere tedavi süresinde ve sonrasında çevre faktörüne, hangi ortamlarda bulunulduğuna maksimum özen gösterilmelidir.

Bipolar İlaçları Ne Kadar Etki Ediyor?

Bipolar tedavisi için uzmanlar ilaç kullanımını önermektedir. Kullanılan ilaçların dozları ve ne sıklıkta alınması gerektiği özel muayeneler çerçevesinde belirlenmektedir. Bipolar belirtileri gösteren hastalar, hastalıklarının iki temel sürecinde tamamen farklı duygular tarafından yönetilmektedir. Bu nedenden ötürü bilinçli şekilde hareket edilmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Hastalığın tedavisi için verilen bipolar ilaçlarının etkinlik derecesi oldukça yüksektir. Fakat ilaçların zamanında ve gerektiği şekilde alınmaması, krizleri tetikleyerek istenen sonucun alınmamasına, hastanın kendini daha kötü hissetmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı bipolar bozukluğu olan bireylerin ilaç kullanımları denetlenmelidir.

Gerçekleştirilen denetimler eşliğinde devam eden ilaç tedavisi, krizlerin önlenmesinde ve duyguların kontrol altına alınmasında yardımcı etmenler olarak gösterilmektedir. Fakat bipolar hastalığının ilaçlı tedavinin yanı sıra psikolojik olarak de tedavi edilmesi gerekmektedir. İkili tedaviler, bireylerin sağlıklarını daha kolay kazanmalarını sağlamaktadır. Üstelik ilaçlarla duygu yönetimi avantajı elde edilirken psikolojik desteklerle hastalığın kontrol edilmesi garanti altına alınmaktadır.

İlgili konumuz: Bipolar Bozukluk İlacı Nelerdir?

Bipolar Testi Nasıl Yapılır?

Bipolar kişilik bozukluğu, özellikle atak dönemlerinde birbirine zıt duyguların yoğun şekilde hissedilmesi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Ciddi bir rahatsızlık olan bozukluk genellikle ilk olarak aile bireylerinin şüpheleri neticesinde teşhis edilmektedir. Fakat zaman zaman bireyler bipolar bozukluğu taşıdıklarına yönelik şüpheler hissedebilmektedir. Bu şüphelerin ortadan kaldırılabilmesi için bipolar testi uygulamak alternatif çözüm önerilerinden biridir.

Günümüzde online sistemler üzerinden anında testlere katılım sağlanabilmektedir. Test çözümlerinde en doğru yanıtları vermek gerekmektedir. Aksi halde elde edilen sonuçların gerçekçi olmayacağı bilinmelidir. Bunun yanı sıra bireysel şekilde yapılan bipolar testi sadece bilgi edinimi açısından fayda sağlamaktadır. Test sonuçlarının %100 oranında geçerliği olmadığı gibi tedavi açısından da kesin sonuçlar vermemektedir. Yapılan testler neticesinde kişiler bipolar nedir hakkında araştırma yapmaya başlamaktadır. Fakat testlerde olumlu sonuçlar alınması halinde yapılması gerekli olan ilk eylem bir uzmana danışmaktır.

İlgili konumuz: Bipolar Testi – Hemen Katıl

Uzmanlar bipolar hastalığının tedavisi için kapsamlı ve bilimsel testler yapmaktadır. Hastalar öncelikle fiziksel sonrasında ise psikolojik olarak incelenmektedir. Tanının hızlı yapılması tedaviye de hızlı şekilde başlangıç yapılması anlamına gelmektedir. Bu neden yüzünden uzmanların yönelttiği sorulara doğru yanıtlar verilmelidir. Hastalığın kesinleştirilmesinden sonra uzmanlar hem hastalara hem de hasta yakınlarına bu alanda ekstra bilgi vermektedir. Böylece ilaçlı ve psikoterapi şeklindeki tedavi süreci, mümkün olan en etkin biçimde işlemeye başlamaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı