Psikoloji

Bipolar Mizaç Bozukluğu

Bu konuya biraz daha hakim olmanız için mizaç kelimesini iyice anlamanız gerekmektedir. Mizaç, bir insanın yaşadığı bütün psikolojik, ruhsal, bedensel ve sosyal anlamda olayların dış görünüşüne yansıması olarak bilinir. Fakat bu kelimenin gerek yaşadığımız toplum dilinde gerek ise bilim adamlarının kullandığı dilde farklı anlamlara bürünebildiği ortaya çıkmıştır. Mizaç hakkında bizim bilmemiz gereken anlamı ise duyguların, yaşanılan hislerin bedene yansımasının uzun süreli bir sonucudur. Bunun kısa süreli olanına ise mizaç demeyiz, duygulanım deriz. Ayrıca bipolar mizaç bozukluğu hakkında bilmeniz gerekenler yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Göz atabilirsiniz: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Şimdi bipolar bozuklukta oluşan mizaç türünden bahsedelim. Bipolar bozuklukta genel olarak etkin biçimde afektif mizacın ön planda olduğu bilim adamlarınca düşünülüyor. Bipolar hastalığında genel olarak görülen iki türlü ruh hali mevcuttur. Biri hastaların beklenilmeyecek düzeyde mutlu modunun yüksek olduğu mani atakları dediğimiz süreç, diğeri ise depresyon adını verdiğimiz tüm herşeyden beklentisini yitirmiş, mutsuz dışa tamamiyle kapanan bir ruh halini alıyorlar. Bipolar mizaç bozukluğu olan kimseler hasta olduklarını genellikle kabul etmemektedirler. Aksine yaptıkları ve bulundukları duygudurum değişikliklerini herkes gibi olağan olduklarını savunurlar.

Bipolar Mizaç Bozukluğuna Yakalanan Kişiler Kimlerdir?

Bipolar mizaç bozukluğu genellikle yirmili yaşlarda olan kimselerde görülür. Hatta yirmili yaşların beş yaş kadar altı veya üstü de olabilir. Aynı zamanda bu hastalık şu cinsiyette veya bu cinsiyette çok görülür gibi bir şey diyemeyiz. Çünkü yapılan araştırmalara göre herhangi bir cinsiyetin daha fazla yakalandığı görülememiştir. Aslında bu hastalık her türden insanda görülebilecek bir hastalıktır.

Neden Bipolar Mizaç Bozukluğu Görülür?

Bu hastalığın temelinde diğer şeker, tansiyon, kalp gibi organlardan kaynaklı değil de beyinden kaynaklı bir sorun olduğu düşünülmektedir. Bipolar mizaç bozukluğu yaşayan kimselerin yüksek oranda çekirdek ailesinde veya akrabalarında  da bu hastalığın görüldüğü yani genetik geçişli olduğu yapılan araştırmalarca öne sürülmektedir.

Bipolar Mizaç Bozukluğu Evreleri Kendini Nasıl Belli Eder?

Bipolar mizaç bozukluğuna sahip insanlar önceden de belirttiğimiz üzere mani evresi ve depresyon evresi olarak farklı duygulara bölünürler. Mani evresindeyken hastalar aşırı derecede kendilerine olan güven artmış şekilde olurlar. Bundan ötürü bu bipolar mizaç bozukluğunun mani evresindeki insanlar aşırı mutlu ve hayat enerjilerini yüksek olarak dşarıya yansıtırlar. Daha çok sosyalleşmeye başlarlar ancak bu yükseliş onlar için her zaman iyi olmaz çünkü bu dönemde uykularını yeterince alamazlar ve dikkatleri dağılmaya oldukça yatkındır. Beklemedikleri hataları yapabilirler bu dönemde.

Bipolar mizaç bozukluğunun diğer bir evresi de depresyon evresidir. Bu evrede hastalar üzerlerinde sanki ağır bir yük taşıyormuş gibi sürekli yorgundurlar. Kafalarını yastıktan kaldıramaz ve sürekli uyku halindelerdir. Bu ağırlık ve yorgunluk hastayı yoğun bir biçimde intihar düşüncesine sürükler. Bu dönemde hasta yakınlarının özellikle dikkatli olup bipolar mizaç bozukluğuna sahip kişilerin yanlarında olduklarını ona hissettirmeleri gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Depresif Dönem

Bipolar Mizaç Bozukluğu Nasıl İyileşir?

Bipolar mizaç bozukluğu tedavisi için psikiyatristler genellikle ilaç yöntemine başvurmaktadırlar. Hatta iki farklı ruh hali olduğundan bu hastalara tek değil birkaç farklı ilaçlar uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yanında bu hastalara psikolojik tekniklerle de yardımcı olup her iki tedavi birlikte uygulanmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı