Psikoloji

Bipolar Hastaları Evlenebilir mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bipolar bozukluk adıyla bilinen diğer adı manik depresif olan toplum içinde oldukça yaygın bir psikolojik bozukluktur. Davranışlarını kontrol edemeyen dengesiz davranışlar ortaya çıkarak hastalar bir anda neşeli bir anda mutsuz olup bir anda gülüp birden ağlayabilirler. Dengesiz davranışlar ortaya çıkarak bipolar hastaları aile ve aile yakınlarınca acı vericidir.

Günlerce depresyondan çıkamayan hastalar anında hareketli döneme girebiliyor. Eski adıyla ”manik depresif”, psikiyatrik bir bozukluktur. Diğer ucu depresyon bir diğer ucu hiponomi ya da mani olan yani iki uçlu bozukluk olan bir rahatsızlıktır.  Bu psikolojik bozukluğun bildiğimiz depresyona nazaran daha uzunu ve daha ağırıdır.

Bipolar bozukluk ve Evlilik başlıklı makalemizide okuyabilirsiniz.

Belirtileri:

 • Mutsuzluk,
 • Yaşamdan zevk alamamak,
 • Halsizlik,
 • Uyuklama veya uykusuzluk,
 • Aşırı duygusallık,
 • Çabuk ağlama,
 • Aşırı yeme veya iştahsızlık
 • Kimseyle görüşmeme
 • Yalnızlaşma
 • Cinsellikten soğuma,
 • Sorumluluğunu yerine getirememe,
 • İntiharı düşünür hale gelme gibi belirtiler görülür.

Kötü alışkanlıklar gibi riskli davranışlar bu dönemlerde artabilir. Kişi yaşayan bir ölü gibi dolaşır. Bipolar hastaları sürekli gülüp eğlenirler. Bazen içi içine sığmaz ve inanılmaz enerjik,heyecanlı ve coşkulu olur. Bu tarz insanlarımızda taklit yeteneği gelişmiş olup insanları güldürür, karşı tarafı çabuk etkiler.

Mani döneminde ise kişinin duygu ve hareketlerinde abartılar olur. Gerçekte olan hali ile uyumsuz yani neşeli, sevinçli bir iyi hali vardır. Depresif döneme göre mani döneminde hayattan inanılmaz fazla zevk alırlar. Sürekli konuşur ve gülerler hatta çoğu zaman kahkaha atarlar. Eğlenirler, özgüvenleri yüksek olur, şarkı söylerler, dans ederler fakat bunları yapan kişileri engellerseniz size karşı taşkınlık gösterip kızar, bağırır hatta kimseyi umursamazlar. Küfürbaz bir kişiliğe dönüşebilirler. Kendisini çok önemli, büyük görürler. Kendilerine göre projeleri ve planları vardır fakat insanlar onu çekemiyordur. Kendilerini çok değerli görürler. Böylelikle bipolar hastaları evlenebilir mi? sorusu aklımızı karıştırır.

İlginizi Çekebilir:  Bipolar Bozukluk ve Evlilik ?

Bipolar hastaları ve Evlilik

Düşünceleri aşırı hızlanır. Düşünceleri ile konuşma dili bile hızlanır. Zihinsel olarak daha açılırlar. Çoğu kez edebi şekilde konuşurlar. Dikkatleri çok çabuk dağılabilir. Her şeyle aynı anda ilgilenip anlamaya hatta görmeye çalışırlar. Çoğu zaman herhangi bir konuya tam anlamıyla yoğunlaşamaz ve bazı zamanlarda hayali düşüncelere kapılıp kendilerini mehdi, peygamberim derler ve ben dünyayı kurtarmaya geldim diyerek saplantıları ortaya çıkar. Hatta halisülasyonlar görüp paranoyak bir şekilde her şeyden şüphelenirler.  Kendilerini takip eden var gibi zannedip komplo teorileri kurarlar. Bu hastaları bazen şizofreni ile karıştırabilirler fakat mani dönemi düzelince bu belirtileri de geçer.

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi

Genellikle çok hızlı ve sürekli konuşurlar. Konuştukları konular genellikle kopuktur ve konuşurken sürekli ayakta dururlar, yerlerinde duramazlar çoğu kez seyahat ederler hatta tanımadıkları insanlarla bile samimi olabilirler. Aşırı derecede alışveriş yaptıkları gözlemlenir.

Aşırı derecede içki, uyuşturucu ve kumara düşkünlükleri artar. Kullandıkları arabayı daha hızlı ve daha tehlikeli kullanıp bu hastalığı kabullenmezler. Uyku düzenleri bozulur daha az uykuya ihtiyaç duyarlar. Cinsel arzuları her zamankinden daha çok artar.

Sonuç olarak ortada büyük bir rahatsızlık yaratan bir hastalık vardır fakat sadece bipolar hastaları ile değil diğer psikolojik hastaları ile de evlenilmeyecek diye bir durum yoktur. Bipoları en çok etkileyen şey strestir. Stres çok fazla olumsuz yönde etkilere neden olur.  Bipolar hastaları evlenebilir mi? sorusuna yanıt olarak da bu evlilik hasta için yeni bir stres söz konusu olası durumunda bu evliliği değerlendirmek gerekebilir. Doğru evlilik hayatın olması gerekebilen bir gerçeği olabilir fakat kişi artık bambaşka bir hayata başlar ve bu hayatın getirdiği bazı görevler ve sorumluluklar vardır. Bu yüzden düzen değişir. Ayrıca hastalık genetik olduğu için doğacak çocuğa geçme ihtimali yüksektir. Bundan dolayı çok dikkatli olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Testi

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Depresif Dönem


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı