Psikoloji

Bipolar Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Depresyon Nedir ?

Bipolar depresyon olgusunun tanısının konabilmesi için öncelikle unipolar depresyon ile ayrımının yapılması gerekmektedir. Aslında bu iki hastalığın ayrımını yapan çok keskin sınırlar yoktur. Fakat yine de bipolar depresyon ile unipolar depresyon arasındaki bazı farklılıklar hastalıkların seyri açısından tedavi etmekle yükümlü olan kimseler için oldukça yardımcı olabilmektedir. Vücudumuzun gerçekleştirdiği bazı temel hareketlerin yavaşlaması bazı sinirlerin kaybolup artık hissetme eyleminde eksiklik bipolar depresyon tanısına yaklaştıran işaretlerdir.İnsanın bazı düşünsel kaygılarında dalgalanmalar olması bipolar tanısından bizi uzaklaştırsa da aşırı uykulu dönemlerin varığı , insanların başını dahi yataktan kaldırmak istememe gibi durumların da varlığı bipolar depresyonun tansını güçlendirmektedir.

Göz atabilirsiniz: Bipolar Nedir? Bipolar Bozukluğu Tedavisi

Bipolar Depresyon Nasıl Kendini Belli Eder?

Bipolar depresyonun toplumda görülme sıklığı çok olmamakla beraber toplumların yaklaşık yüzde birlik diliminde görülmektedir.Hatta bununla beraber bu hastalığın kadınlarda veya erkeklerde daha fazla görülme gibi bir durum söz konusu değildir.Aynı zamanda bipolar depresyon kendini çok daha erken yaşlarda yaşamın ikinci dekadından itibaren kendini belli etmeye başlar.Yani yirmili yaşların başlangıcı gibi bir dönemde gösterir kendini.Bu depresyon bellirtisinin kendini belli etmesini sağlayan bir diğer özelliği ise ailede bipolar bozukluk geçiren bireylerin olmasıdır. Bu hastalığın seyrinde genetik geçişinde var olduğu ciddi kanıtlarla gösterilmiştir. Bipolar bozukluk için kesin bir anlamı olmasa dahi bu hastalığın tanısını alan insanlarda görülen başka bir durum da mevsimselliktir. Yapılan araştırmalar ve gözlemler bu hastalığın özellikle kış ve sonbahar mevsimlerinde görülme sıklığının arttığını göstermektedir. Dediğimiz gibi bu durum direkt olarak bu hastalığa bizi yönlendirmese de hastalık için tanı koymaya çalışan hekimler için bipolar depresyon tanısını düşünüp ona göre hastaya yaklaşmasını sağlayan durumlardan biridir.

İlginizi Çekebilir:  Anksiyete Bozukluğu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Bipolar Depresyon Nasıl İyileştirilir?

Aslında bugüne kadar bipolar depresyonun tedavisinde antidepresanların etkinliğinin çok önemli olmadığı düşünülüyordu. Bunun sebebi ise bu hastalığı daha da farklı noktalara getirecek manik kayma riski olduğu düşünülüyordu. Ancak son zamanlarda bunun için bazı çalışmalar yapılmış ve  tranilsipromin gibi klasik MAO inhibitörü olan ilaçlar kullanılıp sonucu test edilmiş ancak istenilen geri dönüş sağlanamamıştır. Bu sebepten ötürü bu hastalık tedavi edilirken unipolar bozukluk tedavisine benzer şeyler denenip sonuç alınmaya çalışılmaktadır.

Bu hastalığın tedavisinin sağlanması için öncelikle Valproat, karbamazepin, oxcarbazepin ve lityum gibi duygudurum dengeleyici ilaçlar bu hastalıkta oluşabilecek manik kaymayı engellemesinin yanı sıra bu depresyon döngülerinin uzamasını da engellediği düşünülmektedir. Bu sebepten ötürü bu ilaçlar bu hastalığın tedavisine başlanırken kullanılması gereken olmazsa olmaz ilaçlardır. Bipolar depresyonda iyileşme olabildiği gibi bununla birlikte çok sayıda vakada gözlenen durumlar hipomanik veyahut manik kayma riskidir.Bu iki olayın görülmesindeki sebep antidepresan ilaçların mı olduğu yoksa hastanın yatkınlığından ötürü yan etki olarak mı görüldüğü henüz belirlenmemiştir. Her ikisinin de olabileceğine dair iddialar mevcuttur fakat ağırlıklı olarak trisiklik antidepresanların bunlara sebebiyet vereceği görüşü ağır gelmektedir. Bu hastalık hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz eğer Goodwin ve Jamison’un kitabından ulaşabilirsiniz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı